Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce primesti/oferi cand ajungi sau cand ai amant?


Recommended Posts

Reiki, io m-as duce si i-as spune lu' nevasta-sa...[:D][alcool] daca zici ca situatia dateaza de asa multa vreme...si el nu se mai schimba...tot asa dintr-una intr-alta... sa stie si femeia ce are la usa. Oana , mami de Paul (3 iulie 2002) [url="http://tickers.baby-gaga.com/t/bunbunabu20020703_2_My+child+is.png"]Ticker_Paul[/url] Opinions are like Birthdays; everyone has one but you only care if it's your own
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 95
  • Creat
  • Ultimul răspuns
reiki, indiferent ce primesti/dai, indiferent de resurse, nu e tot. E o relatie/iubire ciuntita. Nu poate fi altfel. Iubirile adevarate, care iti clatina pamantul sub picioare si te transforma, cele inaltatoare(de care vorbeai tu la alt topic) nu lasa un coltisor de minte ocupat cu intrebari de genul:``cate ape minerale mi-a zis nevasta-mea sa aduc acasa?!`` sau jocuri de comunicare de genul``draga, sterge rujul ala ca imi placi naturala``a se traduce ``nu vreau sa ajung acasa cu ruj pe camasa``... Faptul ca ai o amanta nu sprijina ideea de polivalenta afectiva ci de incapacitate de a trai deplin intr-o realitate oricare ar fi ea. Relatia adulterina nu este iubire decat cand implacabil se soldeaza cu un divort. Fiecare noua legatura extraconjugala este o criza/o evitare a asumarii rolului principal (de sot/tata) si a varstei(in sensul larg sau de etapa de viata). Din pacate, pt. prietenul tau, el nu stie ce e iubirea totala, nu a stiut niciodata pt. ca nu identifica sentimentul. E ca o femeie care nu a avut niciodata un orgasm. Nu-i o drama da-i pacat... De ce e fericit?! ...Ca e smecher si abil...asa s-ar caracteriza el... Sunt nefericiti pt. ca obosesc sa ascunda adevarul, pt. ca intuiesc ca premiul cel mare nu e nici macar mentiune, ca de fapt alearga dupa poleiala care impacheteaza o himera... Ca amanta e o versiune a nevestei cu cativa ani mai tanara si anii aia lipsa nu pot fi o garantie pt. nimic... Eu nu ii blamez. Ma revolta numai egoismul saracacios si trist, meschinaria, faptul ca celalat/perechea e probabil capabil/a sa iubeasca, sa-si asume un rol si o varsta dar il tine in loc o plasa de minciuni. parerea mea nume
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Oana
Reiki, io m-as duce si i-as spune lu' nevasta-sa...[:D][alcool] daca zici ca situatia dateaza de asa multa vreme...si el nu se mai schimba...tot asa dintr-una intr-alta... sa stie si femeia ce are la usa.
io cred ca stie, ca doar ii sta prin preajma :-) asta apropo de ce zicea reiki io cunosc o familie unde tot asha dumnealui are perioade mai scurte sau mai indelungate cate o amanta. la care intradevar tzine. asha cum spune reiki. apoi pauze mici, si iar si iar ... vorbeste foarte frumos despre ele si despre vreo doua-trei spune ca ar fi putut fi sufletul ala pereche daca n-ar fi fost casatorit :-) si ea stie. bineinteles ca nu are sigurantza de 100% da' nici nu vrea sa stie sigur. si am si o prietena care din cand in cand are cate un amant. da' sotzu' n-o banuieste si n-a banuit-o niciodata. si daca i-ar spune cineva cred ca ar rupe legatura cu respectiva persoana pentru ca a fost in stare sa-i jigneasca sotzia care e cea mai extraordinara femeie pe toate planurile. e un om fericit! si ea spune ca e mereu indragostita de sotz chiar si cand il inseala. o alta prietena a fost inselata, ea stie, e in continuare cu el si se dispretzuieste pe ea insasi pentru asta, dar vrea sa fie cu el. si el cu ea. de ce se intampla? m-am intrebat si io de multe ori. de la caz la caz. la inceput e poate doar un flirt, apoi o intalnire ... nu cred ca e ceva premeditat (in general), pe urma apar "complicatiile" io cred ca pe undeva e nevoia de senzatii tari; unii practica sporturi extreme, altii ... de ce sunt fericiti cei care inseala? pai, nu-s fericiti pentru ca inseala :-) si nici nefericiti nu is. is doar excitati. si nu ma refer numai la excitatie sexuala.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by nume
Sunt nefericiti pt. ca obosesc sa ascunda adevarul, pt. ca intuiesc ca premiul cel mare nu e nici macar mentiune, ca de fapt alearga dupa poleiala care impacheteaza o himera... Ca amanta e o versiune a nevestei cu cativa ani mai tanara si anii aia lipsa nu pot fi o garantie pt. nimic... Eu nu ii blamez. Ma revolta numai egoismul saracacios si trist, meschinaria, faptul ca celalat/perechea e probabil capabil/a sa iubeasca, sa-si asume un rol si o varsta dar il tine in loc o plasa de minciuni. parerea mea nume
[flo] "Cu cit esti mai entuziasmat de viata, cu atit mai multa bucurie vei gasi in ea." zepellina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Initial creeata de reiki
Aproape toata lumea pe aici blameaza fenomenul in sine. Dar de ce totusi se intampla? :) Ce primesc cei care au parte de un amant/a? Ce ofera ei? De ce este blamat? De ce sunt fericiti cei care inseala? De ce sunt nefericiti? ....
De ce se intimpla? Din nevoia de a primi altceva decit ai acasa, probabil. Fiecare caz in sine e unic... nu exista reteta universala. Nu toti oamenii au aceleasi nevoi neimplinite. Unul se simte singur, altuia nu-i convine ca nevasta il surclaseaza si e complexat, si simte nevoia sa se dea barbat in alta parte, altul e frustrat sexual, altul are intrebari intrebatoare despre potenta lui, altul pur si simplu asta vede in jur si se simte mai fraier daca el n-are blonda detasabila din dreapta... poate fi chestiune de sentimente, de orgoliu, de sex si atit, de autoevaluare, de plictiseala, criza virstei cind simti ca imbatrinesti sau ceva de razbunat... Sau poate fi atractie? Intilnesti pe cineva pe linga care nu poti sa treci pur si simplu - si in cazul asta resursa creaza nevoia. [:p] Motivele difera. Si oamenii difera. Universal e doar faptul ca iti lipseste ceva, si cauti. Inca mai cauti. Asa ajungi sa creezi o iluzie, o relatie - sau o viata paralela. Mai cred, sincer, ca situatia in care iti lipseste ceva acasa sau (mai) vrei ceva e foarte frecventa. Nu toti in aceasta situatie au amanti sau amante pentru ca nu toti au curajul sa treaca de la dorinta la fapta, unii doar mediteaza asupra posibilitatii la nesfarsit. Sau nu toti au intilnit pe cineva corespunzator: frumoasa, tinara, dispusa sa-i fie amanta lu' nea Gica care e batrin, burtos si care nu-i ofera nimic, in schimb isi hraneste el ego-ul din relatia asta. Asta nu inseamna ca respectivii au o casnicie perfecta. Ci doar ca n-au ajuns la fapte. Din punctul meu de vedere, e acelasi lucru cu a fi infidel. Vulnerabilitatea exista, disocierea exista, casnicia lor e tot incompleta, dar sint doar oarecum mai nefericiti decit altii care si-au gasit "obectul" pasiunii. Si, repet, sint multi in situatia asta. Multi... adica majoritatea.... dupa parerea mea. Desi nimeni nu prea e dispus sa recunoasa asa franc ca la o adica si-ar insela nevasta sau barbatul. Sa recunoasca sau sa constientizeze.... Elise & [url="http://i177.photobucket.com/albums/w214/bblisa/63.jpg"]BBLisa[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nume, iubirea totala? ce numeti tu iubire totala? cum semanifesta in cazul tau? Cati dintre cei care citesc aceste randuri au acest sentiment? Este ciudat totusi ca te revolta ceva la un om pe care nici nu il cunosti, despre care nu sti decat cele citeva randuri pe care le-am scris eu aici si care pana la urma pot sau nu sa fie adevarate. Dar totusi te revolti si i-ai facut o caracterizare pe care probabil o consideri si corecta. Cuvinte mari si sentimente radicale. Parca suntem la teatru. Eu nu am reusit sa il cunosc si trebuie sa recunosc ca ma intriga de multe ori. De multe ori descopar fatete noi ale acestui om care este deosebit si cu o inteligenta cu mult peste normal. De fapt cam asa facem in general, ne grabim sa punem oamenii in tipare si sa-i etichetam. Mi-am adus aminte de o cunostinta care a aflat la moartea sotului ei, ca el mai avea un copil. Nu a stiut niciodata de celalata familie a lui pana in momentul in care i-a citit testamentul in care ii lasa asigurarea de viata celui de-al doilea copil. Desi a avut un soc in timp a invatat sa treaca peste asta iar acum cei doi frati care nu se cunoscusera niciodata acum se cunosc si chiar sunt prieteni. Nu suntem doi oameni la fel si ce este bun pentru unul este rau pentru altul, ce irtita sau revolta pe uni pentru alti este normalitate si intelegere. Ne grabim sa criticam, sa judecam si chiar sa turnam pe unul sau pe altul care ne iese din tiparele pe care ni le-am facut. Dar oare chiar gresesc ei? "lasa-ti inima sa zburde, lasa-ti mintea sa viseze" Nichita
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Elise
Sau nu toti au intilnit pe cineva corespunzator: frumoasa, tinara, dispusa sa-i fie amanta lu' nea Gica care e batrin, burtos si care nu-i ofera nimic, in schimb isi hraneste el ego-ul din relatia asta. Asta nu inseamna ca respectivii au o casnicie perfecta. Ci doar ca n-au ajuns la fapte. Din punctul meu de vedere, e acelasi lucru cu a fi infidel. Vulnerabilitatea exista, disocierea exista, casnicia lor e tot incompleta, dar sint doar oarecum mai nefericiti decit altii care si-au gasit "obectul" pasiunii.
Foarte fain surprins aspectul psihologic aici. Ai descris exact situatia din relatia mea anterioara. Si acu' imi explic de ce eram amandoi atat de nefericiti impreuna[jamaica]. Si abia acum inteleg ca si eu aveam dreptate, nu eram doar o isterica geloasa pe fantasme. Ma bucur ca nu-s singura care gandeste asa. Mersi:) http://bd.lilypie.com/AVkRp3.png
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...