Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce primesti/oferi cand ajungi sau cand ai amant?


Recommended Posts

quote:
Originally posted by reiki Eu nu am reusit sa il cunosc si trebuie sa recunosc ca ma intriga de multe ori. De multe ori descopar fatete noi ale acestui om care este deosebit si cu o inteligenta cu mult peste normal.
Of, of, ce interesant, misterios si ultrainteligent trebe sa fie acest tip! Aproape ca m-am indragostit si io... Alo! Aici discutam despre fenomenul de adulter care din cate cred eu nu are nici o legatura cu inteligenta. Cei care inseala pot fi si deosebit de inteligenti si deosebit de prosti, nu vad ce legatura ar putea fi. Poate vrei sa ii calci pe urme daca te fascineaza atat personalitatea lui. Eu insa nu mai am nevoie de alte caracterizari si detalii, cred ca stiu genul si evident imi repugna. Este un EGOIST care se foloseste de toti si de toate pentru a-i fi lui bine, ia din toate cate putin, fura din energiile tuturor, isi hraneste ego-ul, are multe fatete normal pt. ca e un cameleon care isi schimba pielea in cateva secunde, etc, etc.... Oana , mami de Paul (3 iulie 2002) [url="http://tickers.baby-gaga.com/t/bunbunabu20020703_2_My+child+is.png"]Ticker_Paul[/url] Opinions are like Birthdays; everyone has one but you only care if it's your own
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 95
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Oana, de ce sa ma duc sa il torn nevestesi? Nu m-ar mira ca tu sa faci asta dintr-un sentiment de justitiar probabil, de luptator antiamanta. Poate o sa-i calc pe urme, dar in nici un caz nu om normal nu ar face ce spui tu, etc... "lasa-ti inima sa zburde, lasa-ti mintea sa viseze" Nichita
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Subiect in aparenta delicat, dar de fapt extraordinar de prezent in viata fiecaruia dintre noi ( daca nu credeti, intrebati-va rudele mai batrane, suficient de batrane ca sa fie foarte sincere si va garantez ca veti afla lucruri surprinzatoare despre familia voastra, fie ca proveniti din mediul urban, fie din mediul rural). Alte motivatii, dupa parerea mea foarte importante si care mi se pare ca au fost uitate: - indiferent cine si cum este amantul/amanta, este extraordinar de EXCITANT (si asta nu neaparat din punct de vedere sexual) sa faci ceva interzis. Emotia puternica duce la o secretie crescuta de adrenalina, toate simturile ti se ascut, esti plin de energie, pe scurt esti TANAR. (si hai sa fim sinceri, cati dintre noi se mai simt tineri intr-o casnicie care are ceva ani la activ?) Daca nu va vine sa credeti, ganditi-va la cum va simteati in copilarie cand faceati ceva interzis, sa zicem furati niste cirese din pomul vecinei. O amintire palpitanta, nu? - un alt motiv important cred eu ca este (asa cum mi-a zis o data cineva): cei doi iubiti sub acoperire NU AU NIMIC DE IMPARTIT si din cauza asta nu se cearta (cel putin in prima faza a relatiei). Nu au cheltuieli comune, copii comuni, rude sacaitoare comune, nu sforaie unul langa altul (doar se duce fiecare la casa lui DUPA, nu-i asa?), obiceiuri enervante (nu lasa capacul WC-ului prea sus sau prea jos, dupa caz)etc. etc. etc. Asa ca discutiile pe care le ai cu sotul/sotia, inevitabile de altfel, nu exista in relatia cu amanta/amantul. Aici totul e placut, frumos, vesel, nimic nu umbreste cele cateva ore de bucurie. Pana cand? Pana cand cel care este liber (daca nu sunt amandoi casatoriti) sau, ma rog, unul dintre protagonisti isi doreste mai mult, nu mi vrea sa-si imparta iubirea cu altcineva. Atunci lucrurile se schimba total si, uneori, relatia se termina. Alteori (cred ca acum se intampla asta tot mai des, cum vedem si aici pe forum) amantul casatori divorteaza si, ca un fluturas nevinovat, isi intemeiaza o noua familie pe cenusa celei vechi. De ce o fac fetele tinere care ar putea sa-si gaseasca un barbat liber, fara obligatii? Eu intrezaresc doua motive: banii (daca e cazul) sau pur si simpul iubirea totala, indiferenta, din pacate, la consecinte, conventii, repercusiuni, suferinta proprie, suferinta celorlalti etc. Pana la urma fata cea tanara afla pe pielea ei ce inseamna toate astea si, daca are cat de cat minte in cap, nu va mai face toata viata ei prostia sa se incurce cu un barbat casatorit. De ce sunt blamati cei care fac asta? Pai e simplu, zic eu: pentru ca au incalcat cel mai important contract care exista intre doi oameni, contract prin care cei doi isi incredinteaza practic viata unul altuia (laolalta cu viata copiilor lor). Pentru ca suferinta pe care o provoaca partenerului de viata (daca se afla de relatia respectiva) este enorma, monstruoasa, insuportabila. Pentru ca umilinta pe care o provoaca celuilalt este de asemenea oribila, permanenta, ca o arsura groaznica in piept care nu te lasa sa respiri. Pentru ca atunci cand iti este inselata increderea, tot universul se prabuseste in capul tau si trebuie sa-ti reconstruiesti viata din bucatele, ceea ce nu e chiar foarte usor. Iar cei care au trecut prin asta stiu foarte bine ca atunci cand lipesti bucatelele la loc, rezultatul final nu va fi niciodata egal cu originalul. Adica te alegi cu un suflet stramb, schilod, prin bunavointa celui/celei despre care credeai ca nu te va rani vreodata. Poate putin off-topic: iubirea in casnicie este o inventie a lumii moderne. Casniciile NU se bazeaza pe iubire, ci pe capacitatea celor doi de a fi stabili, de incredere, "de casa" pana la sfarsitul vietii. Pe capacitatea de a trece peste nevoile proprii, peste egosimul propriu si a-ti pune tot efortul, munca, vointa LA COMUN. Caci asta inseamna de fapt castorie: sa pui totul la comun. Daca nu credeti ca iubirea a inceput sa fie motiv de casatorie doar in ultimii zeci de ani, apelati, iarasi, la memoria bunicilor sau strabuncilor vostri (cei care ii mai aveti). Va garantez ca iubirea era acum o suta de ani ultimul motiv pentru o casatorie, si totusi relatiile durau, zeci de ani, pana la sfarsitul vietii protagonistilor, si asta pentru ca amandoi stiau (inca din frageda pruncie) ce indatoriri au ca soti si parinti. Nu ca acum: "vai, draga, nu-l/n-o mai iubesc pe sotul/sotia mea, ce sa fac, nu pot sa-mi RATEZ viata intr-o casnicie nefericita, AM TOT DREPTUL sa plec, sa dau dracului totul si sa-mi gasesc pe altcineva mai pe placul meu!" Ati mai auzit cuvintele astea, nu? Va sunt familiare? Sper din tot sufletul sa nu le fi auzit de la partenerul/partenera voastra. Ce sa faca, totusi, cei care vor musai sa aiba o relatie extraconjugala? Cei care nu se pot abtine, care simt ca mor daca n/-o fac? Pai simplu: s-o faca, domnule, PE ASCUNS, sa nu-i stie nici pasarea cerului, sa nu-l atinga pe celalalt (sot/sotie) nici cu o floare, sa nu-i cheltuie banii, sa nu lipseasca noaptea, in weekend sau de sarbatori de acasa, sa-l minta pe celalalt, dar sa-l lase sa doarma linistit. Pana le trece amorul...........Si pe urma sa traiasca cu vina si remuscarea in suflet toata viata, ca asta merita. Batu-i-ar Dumnezeu! Bedrosmart
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Reiki, mai bine ne-ai spune ce astepti tu de la relatia asta. Ar fi mai interesant. Primul punct de vedere venit de la un barbat care are o casnicie buna (de unde si mustrarile de constiinta) si inseala sincer, asumat, respectuos si ros de indoieli; nu ca esti dezamagit de sotia ta, nu la betie, nu din greseala. Daca esti indragostit ar trebui sa poti sa vorbesti deschis despre asta. Asta e o comunitate familiara dar in care nimeni nu te cunoaste. Nu risti nimic. E o situatie ideala sa spui tot ce vrei fara repercusiuni, e ca si cum ai vorbi cu sotia ta. nume
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nume, daca iti spun ca bati campii te superi, dar tu insisti sa faci asta. Faci deducti care te depasesc. Si faci asta fara sa ai informati suficiente, iar daca te crezi medium esti unul jalnic. Nu mi-am inselat niciodata sotia sau prietena. Iar cand am avut o prietena care era casatorita (adica eram eu pe post de amant) la scurt timp dupa ce am aflat (ca este casatorita) am stins si relatia. Si ca sa fie si mai amuzanta treaba nu mi-am inselat amanta cu sotia. Si tot ca sa nu intri in vrie cu supozitile iti explic eu. In momentul in care am fost in divort nu m-am mai culcat cu sotia. Am fost fidel amantei la acel moment. Nu o consideram amanta pentru ca eram in divort,(desi tehnic poate fi asa) era prietena mea. Asa ca mustrarile de constiinta, rozaturile de la indoieli, etc le las celor care vor sa aiba parte de ele. [:D] Si chiar daca as face asta nu cred ca as avea probleme de constiinta. Deocamdata ii admir pe cei care pot sa faca asta sa traiasca si sa iubeasca asa. Cu probemele mari sau mici care si le fac sau si le pun. Si cum spuneam, intr-o prima faza am avut tendinta sa ii judec, dar am renuntat la a mai face asta. Tocmai pentru ca nu poti sti ce este in sufletul unui om. Si daca cataloghezi si pui etichete nu faci decat sa pierzi din diversitate si din frumusetea lucrurilor. Asa ca ... nu sunt un subiect interesant din punctul asta de vedere.[:D] "lasa-ti inima sa zburde, lasa-ti mintea sa viseze" Nichita
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Imi cer scuze, nu vreau sa monopolizez eu discutia pe subiectul asta, dar vreau neaparat sa mai adaug ceva ca raspuns la intrebarea "De ce sunt blamati cei care inseala?" V-ati gandit vreodata de ce, din cele mai vechi timpuri, in toate cuvilizatiile, culturile si religiile au existat ritualuri si reguli foarte stricte privind casatoria? De ce aceasta era obligatoriu considerata un contract pe viata, iar desfacerea ei era considerata nepermisa (sau permisa doar in foarte putine si clare cazuri)? De ce de multe ori cei care inselau erau amarnic pedepsiti, uneori chiar cu pedeapsa capitala? Eu zic ca unul dintre motive, probabil cel mai important dintre toate (pe langa simtul proprietatii, asigurarea ca progeniturile au numai sangele tatalui legitim etc.)raspunsul e unul simplu: dintre toate fiintele pamantului, omul este animalul ai carui pui necesita cel mai lung timp de ingrijire din partea mamei pana ajung sa fie independenti. Timp in care mama nu poate sa le faca pe toate singura, are nevoie de un partener sigur, care s-o ajute in perioada in care isi ingrijeste puii. Scurt pe doi. Ce am facut noi, femeile, pline de intelepciune? Ne-am scuturat din jugul sclaviei, ne-am luat facultati inalte, servici, masina, cariera, probleme, munca dubla, casa, menaj, copil si I-AM DAT VOIE masculului sa creada ca el e liber sa plece pe campii cand i se scoala si sa-si gaseasca fericirea prin alte curti mai primitoare. De ce crede el ca poate face asta fara nici o remuscare? Pentru ca ne descurcam si singure, nu? Si uite asa, in epoca iubirii nemuritoare, made in Hollywood, am ajuns sa vedem senini la tembelizor intamplari ca asta de v-o povestesc eu acum si sa nu ne crucim oripilati: Victoria Beckham (care de altfel nu-mi place defel, e doar un exemplu al societatii moderne, o femeie ca oricare alta) este fotografiata de paparazzi in asa fel incat sa i se vada ORIBILA CELULITA. Toata lumea se stramba plina de scarba, reporterii innebunesc criticand nerusinarea respectivei de a nu arata PERFECT, iar colegii de echipa ai stimabilului David Beckham (sotu') il sfatuiesc SA-SI GASEASCA ALTA SOTIE, CA ASTA NU MAI ARATA BINE. Pentru cine nu stie sau a uitat, Victoria Beckham este mama celor 3 (TREI) copii ai lui Davidelu. Oare de ce nimeni nu s-a oripilat la gandul ca el ar putea sa-si paraseasca sotia pe motiv ca are celulita? Bedrosmart
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bedrosmart, mi e pare o gandire sanatoasa. Nu spun ca o legatura trebuie sa dureze vesnic, dar in nici un caz nu renunti doar pt ca ti se pare tie ca ai putea sa fii mai fericit cu cutarica....si pleci pt lucruri marunte si lasi suferinte enorme in suflte mici.... Oare nu este o doza prea mare de egoism? "Cu cit esti mai entuziasmat de viata, cu atit mai multa bucurie vei gasi in ea." zepellina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

reiki, deductiile nu depasesc pe nimeni, niciodata. Pt ca in context, deductia/presupunerea este facuta in asteptarea unui argument (pro sau contra) ulterior. Deductiile se fac aproape automat; operand cu atatea date cate ai. Vrei exemple? Deductia/presupunerea nu este o concluzie. Presupunerea mea se baza pe faptul ca, in scurt timp, ai participat la mai multe topicuri pe aceeasi tema: inselatul, cu aceeasi tenta: de a consolida pozitia celui care inseala, respectiv de a explica de ce e o abordare corecta a vietii de cuplu. Cum in general oamenii nu fac partizanat pt viata altora... si nu-i preocupa in viata de zi cu zi subiecte de carti/filme/opera si opereta intr-atat incat sa caute argumente pt evolutia personajelor, am presupus ca e situatia ta. Pripit, acum imi dau seama. ...E drept, nu m-am gandit ca aperi un ideal... hehe... ca nici nu esti indragostit sau interesat de cineva, ci e doar la nivel de aspiratie... Ce sa zic... bafta, mult succes... nume
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

hop si eu in apararea lui reiki..:) aici oricine are dreptul la opinie, omul a zis ca nu a facut asa ceva, e vorba doar de o viziune despre viata, poate fi impartasita sau nu. Ptr cei care nu-l iubesc pe reiki: cainele care latra , nu musca:) numai bine, 'Success' comes before 'work' only in the dictionary [url="http://dreamaway1.myphotoalbum.com/albums.php"] To and Me[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...