Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Un nou inceput...(2)


danangie

Recommended Posts

Dana eu cam tot ce am avut de zis ti-am zis pe mess insa vreau sa te incurajez si aici,este cea mai buna alegere faptul ca-i dai pe baieti la gradi,e bine si pt tine si pentru ei;la inceput va fi un pic greu insa cu timpul va fi bine...la gradi socializeaza,invata jocuri,cintece...si e bine sipentru tine ,te mai odihnesti si tu...si Bia a plins la inceput,ti-am povestit doar,insa cutimpul s-a obisnuit si chiarii place;asa ca fii "barbata "[pup]

Am pus aici citeva poze cu burticuta mea http://entertainment.webshots.com/album/578923241YeoTeD?vhost=entertainment aaaaa si inca ceva am fost la control,totul e bine si se pare ca vom avea inca o fetita[pk](80%)

 

Va pup!!!!

 

Ella mamica fericita de BIANCA ANTONIA(02.02.2008) si [gravi]16+

 

vine bebe

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 222
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Indraznesc sa te felicit si eu, Dana pentru a treia minune din burtica! Nu cred ca-ti mai amintesti de mine, in urma cu vreo 6 ani imi masuram endometrul pe la aspirante, eram colege de suferinta...

Am dat peste jurnalul tau de curand intr-o noapte cand bantuiam pe forum... l-am citit si am fost atat de captivata ca s-a crapat de ziua cand am terminat, nu am putut sa nu citesc tot... crampeie din viata ta le-ai scris la aspirante, cand am ajuns la pasajul cu accidentul acela nenorocit de motocicleta mi-am adus aminte cand ai scris la aspirante, cat de suparata erai... pe urma mi-am adus aminte de povestea cu chistul si contractul acela din cauza caruia nu puteai ramane gravida...

Ce mai, sunt o admiratoare din umbra![flo]

Am iesit doar sa-ti spun ca meriti sa fii pe prima pagina nu numai cu povestea nasterii, viata ta este un adevarat roman!

Mai intru din cand in cand sa vad ce mai faci, daca sunt bine copiii.

Sa ai o nastere usoara, sa ai un copil sanatos si frumos ca si ceilalti doi si sa fii asa cum ai zis soacra cu trei nurori![flo]

 

ari 1 si ari 2 daca va plac, ne puteti acorda un vot

multumim![pup]

***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate*****************

 

[mamica] mamy de gemenasi dragalasi [caru][caru]

id="teal">id="Georgia">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Dana,

Buna fetelor,

 

Nu am mai reusit sa scriu din diverse motive, principalul e ca de o luna ne-am mutat in casa noastra

( multumim bunului Dumnezeu !) si inca suntem in perioada de acomodare. Adica , e gata o camera, avem soba de teracota si facem foc ( ca a fost si frig in octombrie), ducem si aducem copiii cu masina . E fain, au curte, au loc de joaca. E liniste. E gata doar o camera, dar e a noastra si am scapat de chirie. Dupa masa toti suntem prin curte, parintii cu treaba ( si cata mai este, noroc ca e caldut si se poate lucra ) , copiii cu joaca. Loc la calculator nu prind, decat 10 min pe zi.

 

Vreau sa va salut pe toate, si pe Lora, am urmarit cu emotie perioada cand ai nascut, am vazut si poze , sunteti frumoase ! Crestere usoara va doresc !

Iar gravidutelor, la fel : sa aiba parte de sarcina usoara si bebei binecuvantati !

 

Dana, am citit de durerile de coloana, si Doamne ce bine le stiu, mai ales dupa a doua sarcina am ramas cu niste dureri.Cred ca acum, daca puiii sunt la gradi, vei avea putin timp si pentru tine. Si ai mei au plans la inceput, dar apoi le-a placut.

 

Va pup pe toate !

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Deci scriam: ARIADNA multumesc de cuvinte,mi-au mers la suflet. Si parca intrebasem cat au gemenasii tai si parca imi scrisesesi ca acusi fac 1 an.....sau ca deja aufacut 1 an in octombrie......ce dzeu?? 'oi fi visat??? Cum se numesc piticii tai? ai ramas natual?

 

pe urma scriam, ELLA felicitari pr fetita stiu ca ti-ai dorit acest lucru....alessio dimineata plange cand il lasam dar il luam linistit,multumit.nu e suparat. pe mattia il dau de maine...pana acum am facut pauza din cauz racelii

 

trimit repede ca mai am 5% din baterie

 

 

 


 

Mami [9cer]de [tren] Alessio Michele(2 ani si 5luni) si Mattia Gabriel(1 anisor!!).......si in martie barza ne va vizita.[:)]

 

Pozici cu noiid="size1">

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

repede restul mesajului: helen ma bucur ca v-ati mutat,enorm d emult ptr ca stiu prin cebucurie si emotii si satisfactii reci.sa va fie de bine casuta.

 


 

Mami [9cer]de [tren] Alessio Michele(2 ani si 5luni) si Mattia Gabriel(1 anisor!!).......si in martie barza ne va vizita.[:)]

 

Pozici cu noiid="size1">

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dana[pup], ce ciudat, am crezut ca nu-ti mai amintesti... Multumesc, baietii sunt un pic mai mici decat Mattia, tocmai au implinit 1 anisor, unul este Dragos si celalalt Emil, noi ii zicem Emi (poarta numele tatalui si fratelui sotului meu, din pacate ei nu mai sunt printre noi si n-au apucat sa-si vada nepotii).

 

Nu, nu am avut norocul sa raman natural desi asa am sperat dupa ce am ramas natural in 2004 (tot dupa vreo 2 ani de incercari) si am pierdut sarcina, atunci m-am inscris pe forum... am tot sperat vreo 2 ani dupa care pentru ca varsta ma "inghesuia" si nu mai aveam rabdare, am apelat la fertilizare in vitro si daca intri in hora asta trebuie sa joci... si am tot jucat asa de vreo 5 ori pana mi-au iesit minunicile de la semnatura, dar pana la ei am mai pierdut inca o sarcina. Acum la 39 ani ma consider norocoasa ca-i am si chiar ma gandesc ca poate mai da o data norocul peste mine si o sa fiu si eu soacra cu 3 nurori, dar cred ca visez cu ochii deschisi![:)]

 

Tu cum te mai simti cu sarcina? Imi pare bine ca Alessio s-a acomodat la gradi. Mattia e bine acum? acomodare usoara si lui, poate in perioada urmatoare o sa ai mai mult timp sa te odihnesti.[flo]

 

votati rasaritulid="purple">
id="size2">
id="Georgia">

***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate*****************

 

[mamica] mamy de gemenasi dragalasi [caru][caru]

id="teal">id="Georgia">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sa-ti traiasca baietii Ariadna. Tu cum te descurci cu ei? Nu iti este greu? Eu i-am dat pe amandoi la gradi deoarece simteam ca o iau razna. Au fost copii dificili de mici? Dorm noaptea? Off prin cate ai mai trecut si tu...nici nu vreau sa-mi inchipui ce sarcina stresata ai avut nu? Sa ajungi sa-ti tii puiutii in brate. Ei cum sunt? Se cauta intre ei? Se aseamana mult? Adica exact ca 2 picaturi de apa? Merg deja? Ce frumos.Gemeni.

Am o colega care a facut 2 gemeni, baieti si ai ei, dar saraca a zis ca innebuneste.A zis ca ii este foarte greu.Acum si ea i-a dat la gradi.

 

Eu am o tuse de inneunesc.Azi Alessio a plans putin cand l-am lasat.Ceea ce m-a necajit mult e ca atunci cand am ajuns sa-i iau....Mattia dormea.Si am insistat mult pe acest aspect.Sa nu il lase sa doarma ca nu mai reusesc sa-l adorm la pranz.Si uite ca l aora asta el se plimba de zor nevoie prin sufragerie.Ce ma fac eu cu el pana diseara? Este enorm de mult.Si daca imi adoarme de-acum in colo diseara ma prinde ora 24,00 cu el treaz.Offff....

 


 

Mami [9cer]de [tren] Alessio Michele(2 ani si 5luni) si Mattia Gabriel(1 anisor!!).......si in martie barza ne va vizita.[:)]

 

Pozici cu noiid="size1">

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Merci frumos de urari, Dana![flo2] sa ne traiasca si sa fie sanatosi, ca tare-i rau cand sunt bolnaviori... ai mei nu au avut decat cateva raceli minore pana acum, nu au necesitat antibiotic, si tot mi s-a parut greu...

Asa este, am fost cam stresata in sarcina pentru ca am stat cu frica, dupa ce pierzi 2 sarcini nu mai poti fi relaxata cel putin pana treci pragul acela de la care ai pierdut-o pe cea mai avansata, la mine noroc ca le-am pierdut mici, dar stiu ca in jurul acelei perioade mi s-a parut ca nu mai am eu simptome si era exact de PASTE, Doamne nu aveam unde sa ma duc ca era sarbatoare... prima zi lucratoare la ora 7 dimineata eram la usa doctorului, sa vin gramada pe el cu usa cand a deschis-o, bocind toata ca sigur s-a oprit iara in evolutie... pana nu mi-a dat sonorul tare sa aud inimioarele batand, nu m-am linisit. Apoi a fost bine, ca aveam progesteron din belsug, ei cresteau frumos la eco, am aflat ca sunt baietei, placente diferite deci nu era asa riscant sa apara sindromul de transfuzie care poate apare la gemeni (adica unul sa pape si din mancarea celuilat [:)]).

Dar pe masura ce burta crestea, a aparut spaima de nasterea prematura, eu sunt tare mica, am 1,53 m si ma gandeam ca n-or sa aiba unde sa creasca...

A fost bine pana la urma pentru ei, am dus sarcina pana in saptamana 37 cand am nascut prin cezariana, si cred c-o mai duceam dar l-am rugat pe doctor sa-mi programeze cezariana ca facusem colestaza de sarcina si mi-era frica pentru copii sa nu fie afectati, si asa faceam teste non-stress la fiecare 3 zile in ultimele 2 saptamani de frica.

Au fost mari la nastere pentru media greutatii la gemeni, unul a avut putin peste 3 kg si celalalt 2,7. Dar cand m-am dus sa nasc eram numai burta. Asistentele de la sala de nasteri care vedeau zilnic numai burti gata sa nasca s-au blocat ce burta mare aveam. Nu ma mai puteam intinde in pat, mi-au luat sange asa in sezut.

 

Am avut noroc de copii buni, tare buni. Daca nu-i supara ceva (dintii sau altceva) dorm toata noaptea. De la 5 luni i-am lasat singuri in camera noaptea si am monitor baby. Sunt diferiti si ca fizic si ca temperament, seamana doar ca orice frati care nu sunt gemeni. Emi e mai inaltut putin, nu mai stiu acum cat are dar pantalonasi ii iau de 18 luni. Imi place ca nu sunt deloc violenti unul cu celalalt, nu sunt gelosi daca pe unul il iau in brate, vine si celalalt si ma imbratiseaza din spate... nu se musca, nu se bat pe jucarii. Au invatat sa se joace impreuna si uneori se fac sa rada unul pe altul, le-am amenajat camera lor si ziua daca am treaba ii aud in monitor cum rad unul la celalalt

[:)]

E un pic mai greu cu gemeni, dar nu mai greu decat iti e tie de exemplu care ai doi copii apropiati de varsta, ba chiar cred ca tie ti-a fost un pic mai greu la inceput ca sa il faci pe Alessio sa simta ca ii acorzi in contuinuare aceeasi afectiune, desi trebuia sa-i oferi si bebelusului Mattia.

Colega ta cred ca a fost in dificultate, eu ma consider norocoasa ca am copii asa buni. Eeeeei, mai au si ei toane, mai sutn zile cand sunt maraiti, noroc ca nu-i apuca pe amandoi in acelasi timp si mai fac cu schimbul [:)] Dar in general, daca le respect programul de somn si masa nu am probleme cu ei. Intr-adevar este greu pana ii sincronizezi cu masa si cu somnul si mai ales cum sunt ai mei diferiti, unul doarme mai mult ziua si celalalt mai putin , cel care nu doarme trebuie mutat in alta camera ca sa nu-l deranjeze pe celalalt...

 

Pfff, ce m-am intins ca placinta...

 

Mattia merge deja in picioare? Abia astept sa mearga si ai mei! acum merg dar tinandu-se de mobila. Pe Mattia inteleg ca il lasi doar cateva ore pe zi la gradi? M-am uitat mai demult la pozele tale si am ramas impresionata ce mult seamana Alessio cu Mattia! ai mai facut poze? o sa-ti trimit si eu pe mail sau pm poze cu ai mei [:)]

 

pup, ai grija de burtica si de baieti[pup]

 

votati rasaritulid="purple">
id="size2">
id="Georgia">

***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate*****************

 

[mamica] mamy de gemenasi dragalasi [caru][caru]

id="teal">id="Georgia">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...