Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Un nou inceput...(2)


danangie

Recommended Posts

  • Răspunsuri 222
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

[s] DANA [s]

Sa ai parte de tot binele din lume alaturi de feciorii tai.

Amr 9 ??? [bis] Sper ca esti bine si tu si puiii tai.

 

Daria & felina fioroasaid="Trebuchet MS">id="red">[zana]GIULIAid="Trebuchet MS">(2004 08 16)id="Trebuchet MS">id="red"> cuid="Trebuchet MS">id="red"> [buburuza] Selaid="Trebuchet MS">id="red">

_____________________id="red">"Meglio sole, che mall`accompagnate !"id="red">id="size1">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua fetelor,

 

DARIA multumesc de mesaj, de intrebare, de griji. Multumesc de urarile ptr ziua mea, la fel si tie ELLA. Sunt bine doar ca ieri am avut o <zi super incarcata. Dis de dimineata am umblat in colo si incoace . Dupa amiaza am primit in vizita cumnatii, lucru care m-a facut sa : [ups]. Ca nu aveam nimic pregatit.Cumparasem un tortulet prapadit ptr noi si nu aveam nici macar o sticla de bere.Nu eram rpegatita ptr ca nu ma asteptam deoarece nu au venit niciodata. Am facut o figura de kk dar asta e. Dupa ce au plecat am intrat in hora sa dau de mancare la baieti, bait, pregatit de nani si efectiv seara nu reuseam sa-mi misc nici macar un fir de par. Da. mai am putin pana la nastere. Sunt putin cu ceata de iepurasi la fund dar nu stiu de ce.....dat fiind ca nu voi mai trece prin durerile naturalei....dar probabil sunt emotiile nasterii...emotiile cu Mattia de cum se va comporta. Ma bucur ca va veni sormea ptrr ca are un feeling foarte puternic cu baietii si un har de a se juca cu ei si de a se comporta cu baietii.Sunt linistita ca vor avea ce sa manance dat fiind ca va gati ea....ma rog. Sunt agitata doar ptr toata procedura ce va urma. Trebuie sa ma duc si la pedicura, coafor.....ce mai am multe de facut. Bagajul inca nu.i facut.Am inceput sa-mi calc lucrurile mele si sa spal lucrurile lui bb. Pana la urma se va numi : MARCO ANDREI . E decisiv.[alcool] Sper sa nu mai schimbam. Cam atat. Va puppppppppppppppppp si va multumesc ptr griji. DARIA te tin agiornata, cum se zice in italiana....adica te tin la curent. Pupam si pe Giulik si speram ca e sanatoasa in ciuda iernii asteia cacacioase. Ca abia astept sa treaca!!!! Eu continuu sa tusesc!! Offf. Pupppppppppppp

 


 

Suntem o familie super. Mami Dana si tati Alin cu 2 princhidei Alessio Michele (2 ani si 7 luni) si Mattia Gabriel(1 an si 3 luni). Ne pregatim cu mare entuziasm sa primim pe mezinul casei. [patut] O floricica care va aduce primavara nu numai ca anotimp....dar si in sufletele noastre, in viata noastra. Pe scurt......o adiere proaspata de primavara!! [loveyou] .

 

Pozici cu noi

id="size1">

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hihi, mi-a placut aia cu ceata de iepurasi :-)))

Sa ma tii aggiornata xche si io parlesc limba ta, lucrand la o firma de broaste, cum zicem noi, ahahahahaha.

Imi place le nebunie numele de Marco !!!

(Cumnatii daca n-au anuntat ca vin, e urrrrat de tot.)

Te mai asteptam sa ne spui cum esti, ca io intru in panica la absente :-)

 

Daria & felina fioroasaid="Trebuchet MS">id="red">[zana]GIULIAid="Trebuchet MS">(2004 08 16)id="Trebuchet MS">id="red"> cuid="Trebuchet MS">id="red"> [buburuza] Selaid="Trebuchet MS">id="red">

_____________________id="red">"Meglio sole, che mall`accompagnate !"id="red">id="size1">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai dar am niste contractii!!![bang][bang][bang] Inca nu e timpul ce mama masii? Toata ziua da am tot avut contractii, dar cum sa nu le am daca , cum ma asezzam pe canapea Mattia hop calare pemine, Alessio sa ii fac jocuri, sa-i desenez. Nu am avut o clipa libera.Dar acum ca atipisem si eu uite ca ma trezesc contractiile astea si ptiuuu ca-s dureroase si ptiuuu in ce panica ma baga. Am luat pe la 19,00 un Buscopan (scobutil la noi) dar nik......acu' vreo uma de ora am luat un nospa ....sa vedem ce se intampla....

 


 

Suntem o familie super. Mami Dana si tati Alin cu 2 princhidei Alessio Michele (2 ani si 7 luni) si Mattia Gabriel(1 an si 3 luni). Ne pregatim cu mare entuziasm sa primim pe mezinul casei. [patut] O floricica care va aduce primavara nu numai ca anotimp....dar si in sufletele noastre, in viata noastra. Pe scurt......o adiere proaspata de primavara!! [loveyou] .

 

Pozici cu noi

id="size1">

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pana la 2,00 contractii la 5 min distanta......pana la 4,00 am reusit sa dorm.....de atunci contractii din nou dar mult mai haotice. Cand la 7 min...cand la 10......ce sa fac?? cine se pricepe?Ar trebui sa ma duc la spital dat fiind ca sunt programata ptr ceza....conteaza ca nu sunt regolare? Offf nu e nimeni stiu....

 


 

Suntem o familie super. Mami Dana si tati Alin cu 2 princhidei Alessio Michele (2 ani si 7 luni) si Mattia Gabriel(1 an si 3 luni). Ne pregatim cu mare entuziasm sa primim pe mezinul casei. [patut] O floricica care va aduce primavara nu numai ca anotimp....dar si in sufletele noastre, in viata noastra. Pe scurt......o adiere proaspata de primavara!! [loveyou] .

 

Pozici cu noi

id="size1">

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Haaaaaaaaaaaa????

Si eu, care acum intrasem sa-i spun nastere usoara...

Dana, draga, daca ai nascut, felicitari si bun venit pe lume, Marco Andrei!

Stie cineva, ceva noutati?

 

Edit: n-am rezistat si mi-am bagat nasul pe la mamicile de Italia si-am aflat. A scris Petro ca a nascut pe 11 prin cezariana si ca are un bebel tipacios si tocaitor.[pk] Super!

Dana, ma bucur mult pentru voi! [pup][pup][pup] Multa sanatate si refacere rapida! Abia astept sa-ti vad cei trei printisori, impreuna!

Si un "La multi ani" intarziat pentru ziua ta!

 

Lora, mami de Iustina si Adelina

 

Carti personalizateid="red"> - Cartea copilarieiid="red">

 

Lucrusoare la bazar umanitar

 

(Niciodata sa nu spui niciodata!)

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua fetelor,

 

Va multumesc tuturor ptr urari. Nu am reusit sa intru mai devreme dar intelegeti voi de ce.

 

Ce pot sa spun? De ce-mi era frica nu am scapat. Am nascut mult mai devreme si total nepregatita. Dupa cum stiti nici macar bagajul nu il aveam facut. Stiind ca aveam cezariana pe 17 februarie, cand as fi avut 38 sapt de sarcina.....am luat totul cu calm si mi-am zis ca timp este.Da' de unde!!! Pe 10 februarie am fost acasa cu baietii.Mai toata ziua am avut contractii dar nu m-am panicat sau preocupat. Mi-am zis ca sunt obisnuitele contractii. Doar ca de la 22,00 parea ca le am cam dese si cam dureroase. Fa una, fa alta......totusi gluma parca se ingrosa. Am inceput sa ma uit la ceas de la 23,25. Le aveam FIX la 5 minute distanta. Au tinut asa pana la 2,00 a.m. In tot acest timp am inceput sa-mi pregatesc bagajul. Imi si vine sa rad. Hainele lui Marco erau ude. Le randuiam pe calorifere sa se usuce. Mi-am calcat ceva de-al meu si asa am inceput sa calc si din schimburile ptr Marco. Eram atat de agitata ca tremuram. La 2,00 m-am dus totusi sa ma culc ca eram la pamant din cauza oboselii si asa mi-am dat seama ca nu mai aveam contractii.Am adormit cred in 2 minute. La 4,00 m-am trezit din nou cu contractii si uite asa am luat-o de la capat. Doar ca de data asta nu mai erau regolare. Erau cand la 5 min, cand la 10, cand la 7 min. Haotice. Alin s-a dus dimineata la munca. Trebuia sa lucreze toata ziua. Eu am dus baietii la gradi cu tot cu contractii cu tot. Pe urma, m-am intors acasa am facut un dus, mi-am mai completat bagajul cu tot ca nu imi statea capul sub nici o forma la bagaj si uite asa am plecat spre spital.Singura. Dar nu asta era o problema. Asa am facut si cand eram gravida cu Alessio. Ajunsa acolo, m-au pus pe monitorat.Si ca de obicei , contractiile pareau ca dispar. Mi-am zis: ptiuuu tocmai acum cand sunt sub monitoraj contractiile astea nu mai sunt. Am dat peste o doctorita aiurita tare. Nu era convinsa de recomandarea medicului ortopedic de a face cezariana si uite asa a inceput sa-mi faca una alta. Ba ca sa-i arat unde ma doare, ba ca sa merg sa vada cum merg, pe urma m-a trimis la medicul spitalului sa ma consulte el,....bla bla bla. Oricum incepusera deja sa ma pregateasca ptr cezariana in caz ca era necesara. Ecg, analize de sange,etc. Intre una si alta se facuse deja ora sa merg sa iau copiii de la gradi.....nu am reusit va dati seama.....am decis sa-i las acolo sa doarma.....era ptr prima oara.....off ce emotii.....ce stres......pana la urma Alin a trebuit sa plece de la munca ptr ca astia nu dadeau semne ca imi vor da drumul acasa. _In ziua aia baietii au dormit la gradinita si au fost linstiti. Spre seara iar m-au luat la control. Contractiile erau si nu erau.....imi facusera si un medicament ptr a le opri.......Dar chiar si asa doctorita a decis sa ma interneze. Imi venea sa plang.Vroiam sa ma intorc la baietii mei. Mancare nu era facuta ptr cina, eu psihic nu eram pregatita, nu-i pupasem,,,,,,offf cat ma durea. Ma enerva si doctorita asta ca imi zicea ca am colul nemodificat, contractiile pareau ca se oprisera....dar chiar si asa a vrut sa ma tina sub observatie. Noaptea am petrecut-o foarte agitata. MA gandeam non stop la baieti. MAttia a fost foarte agitat si lui Alin i-a trebuit 2 ore sa-i adoarma. A doua zi, din monitoraj,etc. s-a dovedit ca aveam inca contractii si uite asa s-a decis ca imi vor face cezariana. A sosit si anestezistul. Dat fiind ca aveam problemele alea cu spatele mi-a propus sa fac anestezie generala. Dar am refuzat categoric. Nu vroiam sa-mi asum riscul ca anesteticul sa ajunga si la copil. Nu aveam incredere si nu puteam sa ma incred ca doctorii astia aveau mana atat de rapida incat sa-l scoata pe Marco in 4 minute. Mi-a fost frica. Si deci am decis ca anestezia va fi in spinala. Am avut norocul, dar norocul norocului ca Alin din intamplare sa se intalneasca cu doctorul cu care ma pusesem de acord ptr ca sa-mi faca cezariana pe 17. Nici macar nu era de garda. Avea vizite ambulatoriale. Dar cand a aflat ca eram internata si ca ma pregateau ptr ceza, mai fetelor efectiv a anulat tot si s-a pregatit sa-mi faca el cezariana. Eram atat de multumita, fericita. Ca na, parea sa mearga totul ca pe roate. Ajunsa in sala operatorie, m-am dus cu niste brate superrrrr deschise ptr tot.Fara frica. Dar totul s-a dus pe apa sambetei din momentul anesteziei. NAspa rau de tot. O anestezista de rahat. M-a intepat de 3 ori. Niste dureri groazniceeeeeeeeeeeeeeee. Mi-a atins niste nervi de.mi zburau picioarele de la cum simteam ca trece curentul electric prin mine. O durere crunta, groaznica. Ptr a sta nemiscata mi-am bagat unghiile de la mana stanga in antebratul manii drepte de si acum am urmele unghiilor. Pana la urma a reusit sa imi faca anestezia dar nu stiu cum necum ca eu pe toata perioada operatiei am simtit durere, dar durere la osul pubian si nervul siatic . Ii ziceam incontinuu anestezistei ca ma doare ca simt durere. D-ne cat de proasta. Ca ma intreba: cum e posibil. Offf cum D-zeu sa o fac sa inteleaga ca pe mine chiar ma durea!! Pana la urma mi-a bagat niste morfina ca ma linsitisem si nici macar nu aveam putere sa ripostez. Simteam durere, dar stateam cu ochii inchisi si neputincioasa. Nu aveam putere nici macar sa tusesc. Off ce mai a fost o ora lungaaaaa tare. Cand l-au scos pe Marco, eram atat de emotionata, parca nici nu realizam ca mogaldeata aia era copilul meu. Netrecand prin nasterea naturala ca sa simt cu varf si indesat nasterea parca in acel moment eu nici nu nasteam. Era ghemuit in bratele asistentei , incruntat de parca avea ce avea cu lumea intreaga ca i-au deranjat somnul.Si scotea limba incontinuu de parca ar fi vrut sa vada ce gust are aerul asta. Am inchis ochii si am continuat sa retin si sa ma gandesc la fatzuca aia mica , care ma privea incruntata.

Recuperarea a fost naspa de tot. Ajunsa in salon toate bune si frumoase deoarece eram inca sub efectul morfinei. Sa va spun ca atunci cand mi-au spus ca au terminat eu deja miscam picioarele de la genunchi in jos. Ceea ce nu ar fi trebuit.

Aveam oricum un sentiment tare ciudat.Aveam impresia ca , copilul meu avea ceva si nimeni nu vroia sa-mi zica nimic. Eram atat de incordata.Alin a venit in salon si era fara Marco, lucru care m-a agitat si mai tare. L-am pus sa jure ca Marco e ok, ca nu are nimic. Il pusesera putin in incubator ptr a se incalzi ca era infrigurat. Pe urma mi l-au adus si asa l-am pus la san. Sugea de rupea. Eram atat de multumita. Nici Alessio, nici Mattia nu au fost asa de bravi in acest lucru. Aveam incredere ca va fi bine si voi reusi in sfarsit si eu sa alaptez. Vineri noaptea spre sambata astia mi l-au luat pe Marco. Mi-am zis ca e ok, ca asa reusesc si eu sa ma odihnesc. Doar ca in noapte l-am auzit plangand. Stiam ca era el. Ii puteam cunoaste plansul dintr-o suta de copii. Avea plansul exact ca cel pe care il avea Alessio. De fapt, Marco seamana foarte mult cu Alessio. Fotocopie identica. La plans la fel. Nu as puttea sa uit niciodata acel plans urlator. Si am sunat sa mi-l aduca sa il pun putin la san ca sa se linsiteasca. Si nu au vrut. De atunci a inceput starea mea naspa.Am plans, de ciuda, de neputinta, de draci. A doua zi dimineata eram atat de slabita, m-au spalat, imbracat si pe urma mi l-au adus. Ma durea enorm de tare operatia. Ce dureri. Mama masii. Spre ora 12,00 s-a terminat si rezerva de morfina si uite ca am inceput sa simt durerile mele de spate si solduri.Plus ca se adauga su durerea operatiei.Plus ca stiti ca aveam tuse si era ca un pumn in burta fiecare tuse. Simteam ca mor de durere. Pe urma, spre seara am inceput sa am probleme mari de balonare. Crampe ingrozitoare. Nu vroiau sa ma ajute cu o sonda sa elimin aerul....ca e prea devreme....etc...etc....le-am cerut la 21,00 sa-mi faca un antidolorific ptr durerile mele de spate si solduri si nu mi-au facut deoarece facusem unul si la ei antidolorific la mamele care alapteaza inseamna paracetamol......si cum facusem la 15,00 unul

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...