Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Un nou inceput...(2)


danangie

Recommended Posts

Dana,[pup] iti doresc tot binele din lume alaturi de familia ta frumoasa. MI-au dat lacrimile cand am citit povestea. Imi pare rau ca a tebuit sa faci cezariana si ca a fost o experienta atat de grea.Sper sa iti revii usurel si sa uiti prin ce ai trecut. Te imbratisez tare tare. Si sunt de acord cu tine, as da orice pentru o nastere naturala in locul unei cezariene.

 

Monicaid="blue"> [mamica] de Zgatie cu Blogid="navy"> id="Script MT Bold">

Povestea noastraid="Script MT Bold">________________________________________________id="limegreen">

Toate se intampla in viata cu un scop. Nu trebuie sa intrebam "de ce",

trebuie doar sa ridicam capul si sa mergem inainteid="Script MT Bold">id="size1">id="limegreen">

Ingerasul Andreiid="Script MT Bold">id="limegreen">[ruga]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 222
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Dana sunteti foarte frumosi[pup]si sa stii ca nu te acuza nimeni absolut pentru nimic,doar ca incercam sa fim alaturi de tine si sa te imbarbatam sa treci peste aceasta intimplare,este si normal sa ne fi povestit prin ce ai trecut doar suntem cu toate prietene ,chiar daca unele nu ne cunoastem personal;si nu m-ai speriat,eu o sa fac anestezie generala si sper si ma rog sa decurga totul ca la Bia

Te pup si refacere usoara!!!Ma bucur mult ca-ti vin ajutoare[pk]

 

Ella mamica fericita de Bianca Antonia (02.02.2008) si [gravi] [fetita] Sofia Maria 32+

 

vine bebe

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Dana,

Iarta-ma , cred ca m-ai inteles gresit : eu am spus sa nu plangi, in sensul sa nu fii stresata acum , caci , chiar daca nu alaptezi, tot se transmite starea ta bebelusului .

Despre durerile prin care ai trecut si am trecut, cred ca nu le vom uita niciodata .

Mi-a parut rau ca nu a fost ok, asa cum iti doreai, dar important e ca sunteti bine, sanatosi si acasa !

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Stai linistita Helen ca nu ma plang de voi. Ma rog pe ici pe colo am primit niste raspunsuri care in acel moment "m-au zgaraiat" la ureche. DAr sa uitam, ca poate a fost chiar imiaginatia mea.

 

Eu incep sa ma refac cat de cat. Ma enerveaza totusi operatia in sensul.....zona de acolo e "moarta". Asa tre' sa fie oare? Adica parca e amortita. Si ma mananca, si nu reusesc sa ma scarpin ca nu suport senzatia asta de amorteala.

Spatele nu ma mai doare asa tare ceea ce e minunat. Doar daca de exemplu stau foarte mult in fund, incepe sa ma doara osul sacru.Sau daca ma aplec de jdemii de ori cum s-a intamplat aseara ca nu gaseam suzeta lui Mattia.Si apleaca-te si ridica-te ca eram efectiv rupta in 2. In rest, e perfect. Psihicul se cam duce la vale dar tin cu dintii sa il tin la suprafata.

Incerc sa gasesc o metoda de ajutor sa-mi fie bine. Am decis in aprilie sa numai dau copiii la gradi. Cand imi aduc aminte, imi sta plansul in gat. Uneori izbucnesc in plans. Imi pare tare rau dar nureusesc sa-i mai duc. Imi este imposibil sa ies cu toti 3 singura. Daca Mattia ar fi fost putintel mai maricel poate era altceva..........dar e inca mic, neascultator si nu reusesc. Vineri am indraznit sa ies in curtea blocului cu toti 3.Si a fost un dezastru. Marco care plangea....MAttia plangea ca il pusesem in bicicleta si vroia sa fie plimbat saracu'. Eu hnu reuseam ca trebuia sa-l linistesc pe Marco.Alessio care se plimba cu bicileta dat trebuia sa stau cu pchii pe el ca tocmai atunci o gramada de masini ieseau din garaje, sau se intorceau acasa. Deci, a fost un dezastru. Deci clar ca am nevoie de cineva. Si deci nu imi pot permite sa platesc si gradinita si pe cineva. As fi vrut din inima sa fi reusit!!! Dar nu reusesc....nu reusesc.....si ma doare enorm.....

Alin a incercat sa ma incurajeze zicandu-mi ca acum vine caldura.....si el poate sa iasa des cu ei afara.....bla bla bla......nu e tot una......

Azi cand i-am zis maestrei Francesca......ii dadeau lacrimile si ei.......si spunea ca ii para rau ptr baieti. Ca ei se simt foarte bine acolo, au devenit bravi....Alessio face si fraze in italiana........ce mai.....a fost un salt enorm in viata lor gradinita. E drept ca i-a schimbat mult......Alessio a deventi mai rebel......Mattia si el "un raulet". Dar asta e. Nu poteam sa continuu aceea perioada cu ei acasa. Si apai sa-i tin mereu acasa.....nu poti tine copilul intr-un glob de sticla.....ma rog.....zilele astea sunt trista din cauza asta ca nu voi mai putea sa duc baietii la gradi......

 

PE 7 mai voi avea botezul ghiocelului Marco. si mi-am propus sa ma imbrac cu un costum care tare "il iubesc" .Dar.....hahahaha ar trebui sa slabesc vreo 15 kile [:-)))].

 

Ma navalesc mii de ganduri. Din iulie ar trebui sa ma introc la munca. Nu cred ca reusesc. MA gandeam sa mai stau pana in septembrie cu 30% salar. Pe urma......ma gandeam cu Alin sa-l dam si pe MArco la cresa. Aici unde merg baietii..Adica sa ii dam pe Mattia si Marco impreuna. Asa as reusi sa merg la munca linstita fara sa fac prea multe probleme......dar chiar si asa tare mi-ar trebui o persoana sa ma ajute. Nici nu reusesc sa accept o persoana straina in casa. Nu m-as simti in largul meu.M-as simti excelent sa fie mama cu mine.Nu poate....la vara Giulia merge toata vara acasa......Deci, mama "e legata" de chestia asta.

 

Pe 6 sau 7 va veni mama aici. Sunt bucuroasa.......dar si trista ca stiu ca va trece repede timpul si deja va trebui sa plece.

 

 

Ce bine de cei care au bunicii aproape. Sau fratii., Daca ar fi fost sa raman la Modena unde sunt fratii mei ce divers eraaaaaaaaaaa. Offf, as fi avut si eu ajutor. E tare greu aici, singura. Sunt cumnatii meu dar astia au si ei familiile lor si oricum nu avem acea legatura cum o ai cu sora sau fratele.

 

Va las.Noapte buna

 


 

Suntem o familie super. Mami Dana si tati Alin cu 3 muschetari Alessio Michele (2 ani si 9 luni) , Mattia Gabriel(1 an si 4 luni) plus un ghiocel de primavara Marco Andrei (11.02.2011) ! [loveyou] .

 

Pozici cu noi

id="size1">

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Of, Dana, tare rau imi pare ca esti asa de trista. Dar, gandeste-te ca daca mai trece un timp, baietii vor fi mai mari si vor avea si o imunitatea mai tare, astfel incat nu vor aduce toate bolile acasa la Marco, pt ca asta s-ar intampla. Si nu-i tii acasa 2 ani, ci doar o perioada pana de indreapta lucrurile.

Cu operatia sa stii ca asa e, eu ma bucuram de amorteala ca astfel nu m-a durut in veci pe acolo.

 

Lasa ca va trece timpul, ai sa vezi ca te vei intelege tot mai bine cu Mattia si si cu Alessio si iti va fi mai usor. Acum doar sa nu iti canalizezi ganduri negre spre lucruri care nu sunt vitale.

Si tu existi, acolo printre baietii tai, toti 4, ai si tu limitele tale ca orice om. Mai rezista pana vine mama ta si nu iti mai face ganduri cu iesitul afara cu toti 3 pt ca nu poti, nu ai cum, ai doua maini si atat.

Tare as vrea sa te vezi cum te vedem noi, o mama eroina care chiar se descurca EXCELENT cu 3 copii. Sa iti dai seama ca nu e putin lucru, chiar daca ai momente in care crezi ca nu reusesti, iti zicem noi ca faci totul foarte, foarte bine !!!

 

Daria & felina fioroasaid="Trebuchet MS">id="red">[zana]GIULIAid="Trebuchet MS">(2004 08 16)id="Trebuchet MS">id="red"> cuid="Trebuchet MS">id="red"> [buburuza] Selaid="Trebuchet MS">id="red">

_____________________id="red">"Meglio sole, che mall`accompagnate !"id="red">id="size1">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

DARIA [pup] iti multumesc de sprijin.

 

Am reusit sa scriu si eu Povestea celui de-al treilea muschetar!

 


 

Suntem o familie super. Mami Dana si tati Alin cu 3 muschetari Alessio Michele (2 ani si 9 luni) , Mattia Gabriel(1 an si 4 luni) plus un ghiocel de primavara Marco Andrei (11.02.2011) ! [loveyou] .

 

Pozici cu noi

id="size1">

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari Dana!!! Acum am citit prin ce ai trecut, esti o mama eroina [flo][flo][flo]. Acum, cand vine mama ta ai grija de tine sa te refaci cat de cat. Cand pici in extrema cealalta si simti ca nu mai poti, gandeste-te ce binecuvantata esti tu cu familia ce o ai, sa fiti toti sanatosi si uniti. Din ce ai povestit ai un sot care va iubeste, fericit si el si care te ajuta cat de mult poate. Nu spun ca nu este greu, stiu prin ce treci, si eu am trei copii, baieti, doar ca intre copii mei este diferenta de cate trei ani, mi-a fost mai usor si am si ajutor. Daca gasesti pe cineva sa te ajute nu refuza, ai mare nevoie, eu tot ma gandesc cum m-as descurca fara tanti pe care o am. Un mare secret este sa-ti stabilesti prioritatile, nu trebuie sa le faci pe toate acum, pana te refaci cat de cat.

Iti doresc sa ai multa, multa rabdare, sa fi calma, nervii nu ajuta la nimic, eu in fiecare zi ma controlez sa imi pastrez calmul si imi dau seama ca este mult mai bine. Vroiam sa-ti spun ca este greu cu copii asa de mici, nici nu vreau sa ma gandesc, dar sa sti, cu cat diferenta este mai mica intre ei cu atat legatura lor va fi mai stransa.

[pup]

 

Un cuvant plin de iubire pretuieste atat de mult si totusi el costa atat de putin." N. Iorga

Familia mea

Miha&Sorin&Bogdan(24.12.2000)&Vlad(17.11.2003)&Alexandru(29.09.2006)

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iti multumesc de mesaj. Mai prind curaj cand vad asemenea incurajari.Da e diferita situati ala tine ca baietii sunt maricei dar stiu ca ti-a fost greu si tie si vad ca esti ok. De asta,sper si eu sa treaca repede perioada asta si sa ma mentin la suprafata.

 

Eu stiu ca imi va fi greu mai ales cand ma voi intoarce la munca.........dar macar stiu ca pana cand Marco va face 1 an, voi merge 5 ore cand sunt de dimineata si 4 cand sunt de dupa amiaza.

Oricum am pus in calcul sa-l dam si pe Marco la cresa. Aici unde au mers baietii.Am incredere. Stiu ca ii trateaza bine. Naspa e ca , costa mult dar asta e.Sper sa reusim cu banii.

 

O intrebare: pe Alessio il voi lasa pana la 16,00 din spetembrie. Voi ati facut la fel cu copiii vostri? Ati rezistat psihic sa-i lasati atata? Adica, oare nu le este greu sa stea atatea ore acolo?? Si fara somnul de pranz??Ca aici nu ii pun la culcare. Oare nu e naspa ptr ritmul lor de crestere sa le "furi" somnul de pranz? Nu devin foarte surmenati?

 


 

Suntem o familie super. Mami Dana si tati Alin cu 3 muschetari Alessio Michele (2 ani si 9 luni) , Mattia Gabriel(1 an si 4 luni) plus un ghiocel de primavara Marco Andrei (11.02.2011) ! [loveyou] .

 

Pozici cu noi

id="size1">

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara dragele mele,

 

Ce mai faceti? ELA sper ca esti bine. Te-ai pregatit deja ptr marea intalnire? Bagajul l-ai facut?

 

Eu sunt tare fericita. E atat de frumos, dar atat de frumos sa ai in casa un bebelus. E atat de mic, atat de fragil, ca mai apoi sa devin un mic "terorist" ca nu mai reusesti sa-l tii in frau. Imi place atat de mult sa-l privesc pe Marco. Cred ca nici la Alessio si nici la Marco nu am bagat atat de mult in seama aceste detalii. Imi place sa-l privesc, sa-l mangai, sa-l pup. Probabil incerc sa "gust" aceste momente ca stiu ca nu ma voi mai intalni cu ele. Cu momentele astea de bebeluseala. Cand mergem cu masina, ma ui tin jur si-mi dau lacrimile de fericire. Ieri ne intorceam de la magazin si Marco dormea..........si-n 10 min au adormit si Mattia si Alessio, erau rupti dupa o noapte alba din cauza tusei, si tare m-am mai induiosat. [olala]O masina plina de pitici. Nu mai era loc ptr nimeni si era asa frumos sentimentul. Nu-mi imaginam sa ajung sa am 3 copii.Visam , o data.......dar chiar sa se realizeze acele vise......Poate vi se par prea sentimentala acum dar cred ca de vina e muzica asta faina pe care o ascult......si mereu imi vine sa scriu.Ok, ideea e ca e tare frumos sa ai copii.Tutto qua.Puppppppppppppppppppppp

 


 

Suntem o familie super. Mami Dana si tati Alin cu 3 muschetari Alessio Michele (2 ani si 9 luni) , Mattia Gabriel (1 an si 4 luni) plus un ghiocel de primavara Marco Andrei (11.02.2011) ! [loveyou] .

 

Pozici cu noi

id="size1">

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dana, cata dreptate ai! Exact aceleasi sentimente le traiesc si eu cu Adelina si, deja, mi se pare ca creste mult prea repede! Ma bucur pt. voi!

 

Ca sa vezi cum e si cu fete:

https://picasaweb.google.com/LoraG76/Adelina?authkey=Gv1sRgCMjX9PirxLaHdQ#5581224537591229186

 

Lora, mami de Iustina si Adelina

 

Carti personalizateid="red"> - Cartea copilarieiid="red">

 

Lucrusoare la bazar umanitar

 

(Niciodata sa nu spui niciodata!)

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...