Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

San Francisco, te iubim


desprecopii

Recommended Posts

  • Administrators

Nu e usor sa scrii memorabil despre acest oras sentimental, mult mai sentimental decat Parisul ...unde conform cantecului trebuie sa te prezinti din start cu flowers in your hair ...deci ceea ce am sa fac este doar o simpla insiruire subiectiva de momente simple si trairi din ditamai metropola americana.

Povestea mea de dragoste cu San Francisco incepe cu o vedere pe care am primit-o de la o prietena americanca, in anii imediati de dupa revolutie. Era o vedere aeriana cu San Francisco si insula Alcatraz. A fost poate cea mai bine pastrata si draga vedere primita in viata mea. Visul de a ajunge acolo a inceput chiar din acel moment.

 

Inaninte de a-i pasi pasul - pe aeroport - stiam mult pre putin insa despre acest oras. Asta nu inseamna ca acum, dupa 5 zile si nopti petrecute acolo stiu mai mult sau totul - o nu, am insa acum un fel de sentiment personalizat despre acest oras, si mai mult decat vorbe si fapte, sufletul imi transimite ca ,,, - da, ar locui acolo... (si asta e ceva :)))

 

Asta inseamna ca undeva in spatele gandurilor, in zona crepusculara a sentimentelor, m-am imaginat cumva cumparant lapte si paine, facand joggingul de weekend pe strazile ce urca sau coboara catre Pacific si mai ales, m-am imaginat traind acele seri de vineri seara, energizate de prieteni si vinul de vineri seara... si uite ca ajung direct la vinul vacantei ... inimitablul vin Zinfandel rosu de California despre care nu pot sa explic in cuvinte cum e facut sau ce aroma anume pentru ca nu le-am gasit inca

 

Inca din avion, aflasem de la o colega de avion, asezata cu un rand in spatele meu, ca Mark Twain afirmase la un moment dat ca ... cea mai rece iarna pe care a trait-o vreodata a fost o vara in San Francisco ...

 

Si dreptate a avut ... pentru ca, desi in plina vara, ne-a suprins racoarea (pentru noi placuta) a orasului. Asezat mistic si genial pe un capat de penisula, inconjurat de apele reci ale Pacificului, San Franciso detine un decor ce pare croit de un designer. SI nu degeaba, pentru ca orasul este considerat a fi unul dintre cele mai frumoase orase din lume. Iar ca sa ii simti frumusetea aparte, trebuie sa il bati cu picioarele in lung si in lat. Ei bine, da, am strabatut orasul cu picioarele dar si cu taxiul vreme de 4 zile... timp in care am reusit sa ne indragostim irecuperabil de mare oras de la Pacific.

CIMG5077.JPG

 

Memorii ce nu se uita:

 

- Ne-a fascinat tramvaiul vechi, inca in folosinta - cu care am ajuns din centru (Union Square) pana in Fishermans Warf unde vin pana si leii de mare sa se relaxeze ... _

 

- Ne-am pozat fericiti pe celebrul si impunatorul Golden Gate si am venit pe jos de acolo prin Crissy Fields (locul de unde plecau marii aviatori ai secolului trecut, in primele calatorii cu avionul)

 

- Am strabatut China Town, cea mai mare aglomeratie de chinezi din afara Chinei

 

- Ne-am plimbat prin fermecatorul si elegantul Debarcadero - la capatul caruia am dat peste cladirea unui vechi doc transformat intr-o zona de restaunrate - acolo am mancat cel mai bun oyster din viata mea

 

- Am batut la pas marunt frumosul cartier Marina presarat de vile superbe de o arhitectura spaniola/mexicana ...cu o coloratura aparte.

 

- Mancarea in San Francisco e un melanj nemaintalnit ...

 

- Am vazut cei mai simpatici cersetori la colt de strada ...

DSC_0119.JPG

 

===

ma bucur sa postez pe acest blog, dupa multe alte incercari, imi dau seama ca aici imi place cel mai mult sa scriu ...

 

Sanatate si o zi cu soare va doresc!

 

**************

Linkurile mele: Supereva.roid="purple"> | Blogul meuid="teal">id="navy"> | DC pe Facebookid="navy"> id="Georgia">id="size1">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 6
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Zile populare

Cei mai activi membri în acest subiect

Zile populare

Zilele trecute ne am intors din SF. Frumos oras, relativ mic 49 de square miles, cu o populatie de 805,000 locuitori.

 

Centrul (Market str.) ca si downtown L.A. :(((. Cladirile in oras ff inghesuite, ptr flori si gazoane nu mai este loc.Cam multicei fosti hippy/ drogati :(

Vantul bateeeeeeeeeeee.Si daca credeam ca L.A. ul este scump m am inselat.

 

Ai vazut the most crooked street in lumea asta? Au un parc fff mare si frumos. Ati vazut cum il intoarce pe cable car?

 

Podul este impresionant. Mi as dori sa locuiesc acolo doar ptr plimbarile cu bicicleta de o parte si de cealalta a podului. Iubesc sa merg cu bicicleta si peisajul pe acolo este minunat.

 

Am incercat sa vizitam Alkatraz, trebuie cumparate bilete cu 6 luni inainte :(

 

 

 

Corina mama domnisoarei RALUCA si a bebelasei FRANCESCA

 

http://family.webshots.com/photo/2925218030098531596UGNuSg?vhost=family

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu scrii de Painted Ladies... le ati vazut?

 

Sau restaurantul Stinky Rose? unde absolut totul,chiar si inghetata si vinul si sucul are usturoi in el:)Doar acolo si aici in Beverly Hills este unul.

 

Trotuare care au trepte in ele atat de inclinate sunt!

 

Sau Ghirardelli Factory? fabrica nu mai este acolo, dar se mananca cele mai bune cioco si inghetata.

 

Sau Dom ul acela extraordinar unde au loc acum expozitii.

 

Casa in care a locuit J. Hendrix.

 

Noi am calatorit mult cu Hop on Hop off, si ne am tot oprit sa batem cu piciorul anumite zone. Si in acele Hop Hop off iti povestesc f multe despre oras.

 

 

 

Corina mama domnisoarei RALUCA si a bebelasei FRANCESCA

 

http://family.webshots.com/photo/2925218030098531596UGNuSg?vhost=family

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ei...La San Francisco visez si eu, de cand l-am vizitat...Visul meu e sa-mi pot trai anii pensiei acolo, dar teama mi-e ca nu voi reusi sa acumulez destul (financiar) ca sa-l pot realiza...

Si eu sunt tare indragostita de San Fran, de tot ce am putut sa vad acolo si mai ales de ceea ce inca n-am vazut si as dori sa vad intr-o zi...

 

Editez, ca mi-am amintit ca in San Francisco am baut cafeaua cea mai buna si am mancat, in Fisherman's Warf, cei mai buni covrigi cu sare, calzi si moi, dupa ce am strabatut cu piciorul orasul chinezesc de la Market Street pana la scandalul leilor de mare...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Ce ma bucur ca ati si voi despre San Francisco, bine ati venit in clubul indragostitilor de acest oras.

[flo]

 

Sanatate si o zi cu soare va doresc!

 

**************

Linkurile mele: Supereva.roid="purple"> | Blogul meuid="teal">id="navy"> | DC pe Facebookid="navy"> id="Georgia">id="size1">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...