Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ingineri fosti, viitori....(12)


Recommended Posts

Buna dimineata! Kati, galuste cu prune, zici????mmmmmmmmmmm trebuie sa fac si eu cat mai sunt inca prune. Dana, stii ce bune sunt? faci piure de cartofi fara lapte, cu faina si pui pruna intreaga la mijol, apoi la fiert cu ele, iar la sfarsit prin pesmet si zahar... Pai si eu trebuie sa fac pt ziua lui Marc pregatiri, dar zilele copiilor tai sunt inaintea lui Marc, asa ca eu am sa ma inspir putin de la tine..ha ha ha. Ma gandeam sa fac asa: tai jumatati de ardei si le umplu cu branza dulce (facuta cu ceapa, putina boia, sare, smantana), salata de boef, felii de sunca care le rolez si le umplu cu salata de ciuperci, atunci fac la cuptor in tava carnea ca pt chiftele, si dupa ce se coace o tai patrate iar deasupra mai pun cate o feliuta de mozarella si peste una de rosii,... si nu mai stiu, trebuie sa ma mai gandesc, ca daca chemam copii, vin si parintii bineinteles si treuie sa fac mai multe. Nico, las' ca o sa vezi ca o sa fie bine, nu e nimica grav cu hematomul, dureaza putin pana se retrage, ne gandim la voi. Dana, eu acresc cu otet ciorbele. Plec pana in oras, mai vorbim. (nu fac mancare azi, pizza din conge) Claudia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 261
  • Creat
  • Ultimul răspuns
claudia, [cool][cool][cool] pizza din conge!!!!!![:D] dana, io galustele cu prune le fac asa: fierb f. bine cartofii, ii sfarim, las la racit ca altfel se inmoaie aluatul, pun un pic de sare, si vreo 2-3 oua dupa care faina pina se face aluatul ca o plastilina mai moale, dupa care iau cite o bucata si bag prunele din care am scos simburii iar in locul lor am pus zahar amestecat cu scortisoara. fierb in apa cu sare pina se ridica la suprafata, apoi se tavalesc in pesmet cu zahar.noua ne plac tare mult, deja fac a treia oara in decurs de o luna[:D]. ciulesc si eu urechile (si ochii) la pregatiri ca in septembrie e si ziua consortului[:D]. mie-mi place de la voi tochitura. am fost intr-o iarna la un curs in iasi, doua saptamini si tare m-am obisnuit cu tochitura[:D]. in rest nu prea cunosc, nici macar vestitele poale-n-briu[:D]. nico, sa ne spui ce ai rezolvat. tinem pumnii sa fie bine! Kati +Krisztina(28.07.2003)+ Robert(19.08.2006)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Kati, asa fac si eu galustele, doar eu las pruna intreaga, dar cred ca trebuie sa fie tare bune cum le faci tu umplute cu scortisoara [pofta]... Eu am pus iar kilul ce l-am dat jos pana n-a venit sora-mea, astept sa plece si ma pun serios pe slabit. Marc a fost azi la gradi, pai Kati, ce are daca-s numai 4 copii? poate asa se ocupa mai bine educatoarea de ei...m-am distrat azi dimineata cand am citit ce ai scris. Maine iar am scapat de gatit, ca e miercuri, Marc merge la gradi, iar apoi la bunici pana seara, asa ca noi mai tragem o raita prin magazine si mancam in oras. Acum seara trebuia sa plec cu sotul in oras, dar e la un client acum la 18 si nu stie cand e gata, asa ca mergem maine sau poimaine sa bem ceva, sau la innot in 2, ca luni pleaca sorela si apoi ne cam sare randul sa plecam seara undeva. Marce e afara, si iar a dat in el, "muscatorul", acum plange si el si prietena lui, asa bine se joaca toti dar cand vine boul ala care e cel mai mic si cel mai rau...e jale. of, iar sunt un pachet de nervi Claudia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele! In primul rand uram si noi bine ati revenit Nico, cu Andra (frumos, imi place). Sper sa fiti bine cu hematomul. Ne bucuram ca te simti ok! Kati si mama a facut f multer galuste cu prune. Doamne ce bune sunt. Am mancat si eu acum, ultima data dar f putine pt ca ma chinui cu regimul. Nu mai apuc sa il tin strict, dar nu mananc mancare, mai mult fructe. Si incerc seara sa nu mai mananc. Momentan e bine!!! Robi sa traiesti mama! Sa fii sanatos si sa o bucuri pe mami....si pe tati, si ....pe Kristinik! Deci esti un intelectual mancacios, bravo tie!!! Noi suntem in marea disperare cu apartamentul. Umblu cu Vla in brate, cumpar gresie, faianta, usi si altele ca sotu' nu mai are timp si de astea. Vla iar e intr-o criza avansata de masele, avem 4 care se sparg. Urla toata ziua, numai in brtae. Sunt franta la propriu. Duminica plecam la mare, si cand ma gandesc ca plec obosita moarta...parca piere cheful. Ma gandesc ca asa o sa o tina si acolo numai intr-un urlet. Offf cu dintii astia, zau ca-s mai rau ca colicii, sau cel putin atunci eram mai slabi [:D]...zic si eu ca fimiu are aproape 14 kile, si ma deseleaza-la propriu; am mana dreapta cu pielea ridata de cat car la el. Dar se va face el mare .....odata si odata! Va pup, plec sa caut mobilier de copii, daca stiti ceva bun, in Bucuresti [:D], ziceti si pe la noi. Ioana [mamica] de Andrei Vladimir(24.07.2006) [url="http://community.webshots.com/album/450163392pPiNoV "]nunta[/url] [url="http://new.photos.yahoo.com/ioanapaicu/album/576460762388108638"]Vladimir[/url] [url="http://community.webshots.com/album/554685934flizqO"]Botez[/url] "Copilaria este perioada a vietii umane, intermediara intre puritatea prunciei si nebunia tineretii - la doi pasi de pacatele maturitatii si la trei de regretele batranetii." DAR NU O DAU PENTRU NIMIC IN LUME!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

neatza! ioana, multumesc! da' ti-o fi ajungind si tie atita alergatura. las' ca te hodini la mare! iei cu tine o galeata de nurofen, un bax de pastilutze homeopate de dinti si gata, sa vezi ce bine va fi![:D].spor la trebi si ia-o mai incet pina mai poti! claudia, pai la noi la gradi acum in vacanta nu fac lectii, ii supravegheaza, atit. ei se joaca, inauntru sau afara in parculetz. eu tot as duce-o si asa dar sotzul nu[bang][bang][bang].tocmai m-am intilnit ieri cu mama unei colege de la fradi si ea vrea sa duca fata, deci ar fi deja 6[:D]. saptamina asta o mai tin acasa, mai facem cumparaturile necesare (sandalutze, papucei, etc) iar apoi o trimit, daca nu vrea s-o duca tata-sau, o duc eu cu autobuzul[:D]. si noi avem la bloc unul din asta super agresiv. cum apare ala, cum s-a dus relativa liniste. este ingrozitor, tupaie la toti de numa'. si de la el a invatat si krisztina tot felul de minuni, mi-e si jena s-o duc la gradi din cauza asta[bang][bang][bang] si cel mai enervant este ca parintii nu reactioneaza in nici un fel.[bang][bang][bang][bang][bang] nico, cum fu la bucuresti? ce au spus dr? va pupez, ma duc sa mai fac cite ceva desi n-am nici un chef. aseara am avut ultima tura de musafiri, au venit cam neanuntati, drept urmare le-am dat sa pape salaul pane cu sos de capere (a fost cam putin ca eu am pregatit doar pt. noi, nestiind de ei[:I]) si felul doi, galuste cu prune[:D]. si asa a fost destul, ca era seara la 23, deci nu trebuie mincat mult[:D]. mai vin sa vad ce mai ziceti. Kati +Krisztina(28.07.2003)+ Robert(19.08.2006)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

neata!! Katik dai o cafea si tu [:D]??Moama ce nasol sa ai musafiri asa de trz,si la noi a venit aseara pe la 21:30 fratele meu cu cumnatamea,au plecat pe la 23 [bang],au avut ceva treaba cu al meu sot,nu mai zic ca cei mici nu s-au culcat pana n-au plecat!Sper sa rezolvati cu Krisztina,stiu ce greu e cu amandoi!Si la mine e la fel,deocamdata nu pot sa-l mai las pe Paul la tara ca nu a terminat curatenia soacra-mea! In legatura cu galustele,poate daca le-ar face altcineva,as manca [:D] Ioana, 14 kg [:0]pai e aproape cat fii-mea!!!!Bine ca amea e inalta si subtirica [:D]!Sper sa va distrati la mare,sa va odihniti si sa veniti cu puteri proaspete inapoi!! Claudia f bine ca profitati din plin cat e sora ta acolo!Si a mea cea mica e destul de rauta afara,acuma s-a mai cumintit un pic,dar cand era mai mica impingea copii,tot timpul aveam probleme pe tema asta,sunt curioasa cum se va purta la gradi,oricum ea are experienta in ale bataii,de la frate-su [:D] Aici la noi in Moldova,ciorba se inacreste cu bors de putina iar otet folosim numai la ciorba de burta,cred ca nici nu mi-ar place altfel! Va las ca acus se trezesc...azi fac o ciorbita de fasole !La cei mici le place tare mult [:D] ------------------------------------- Dana,mami de Paul si Ana Maria -------------------------------------
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ceau fetele, am ajuns din oras, sunt obosita, imediat ma duc sa trag un pui de somn.Luca a dormit in carucior, asa ca nu mai are chef sa doarma, dar eu sunt rupta...pana la 1 azi noapte ne-am uitat la tv, apoi 2 pauze, iar la 8 trezirea, ca Marc merge la gradi. Azi Marc e la bunici dupa gradi ca e miercuri, in oras i-am gasit papuci faini sport lui Marc si i-am cumparat, erau si redusi, asa ca m-am bucurat ca-s frumosi si el si asa face praf papucii repede. Ioana, concediu placut la mare, sa veniti relaxati si bronzati inapoi...de unde ii iei mobila? la ikea au faine? noi nu suntem fan ikea, cu toate ca ne-am cumparat mobila de sufragerie de la ei anul trecut in toamna si e foarte frumoasa. Insa nu sunt de calitate mobilele lor, dar preturile sunt mici, asa ca...cativa ani, si apoi alta. Mie imi place cum sunt decorate bucatariile la Ikea... Deseara ma scoate sotul in oras, asa ca nu stiu daca mai intru azi. [pup], plec sa ma culc Claudia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata! Claudia si eu am o problema cu Ikea. Nimic nu imi place. Pana acum, fara dormitorul lui Vladimir am luat numai Mobexpert. Calitatea este mult mai superioara, culorile nu mai vorbesc. La Ikea mi se pare f simpla mobila. Initial am spus ca lui Vla ii luam de la Ikea, dar am vazut o serie de dormitoare dragute la firme de cartier. AM luat adresele, cand ma intorc de la mare sa le colind. Kati sa stii ca ma voi inarma cu de toate, nurofen, panadol, calgel, supozitoare [:D]. Oricum trebuie sa fie si pe acolo farmacii. Aseara a cedat si Cristi. E i el saracutul coplesit. Acum ma duc sa imi incerc norocul la mica publicitate. Caut pe cineva care sa ma ajute cu curatenia prin casa, mancarea si din cand in cand sa stea cu Vla. Incerc si asa. Deja mi-am pierdut orice speranta cu bona exclusiv. Apropo de bona, ieri vine in parc pe aleea de joaca o tipa mai mica cu vreo 3 ani ca mine, cu un bb baiat de 8 luni juma. Si cum vorbeam noi mamele, ea zice deodata eu nu sunt mama sunt bona. AM ramas cu gura cascata si ea radea ca sunt socata. I-am zis ca se comporta extraordinar cu bble. Mai ca imi venea sa-i zic ca ii dau cat vrea ea sa vina la mine, dar nu ar fi fost etic[;)]. Deci se poate!!!!!! Norocoasa mama! Ioana [mamica] de Andrei Vladimir(24.07.2006) [url="http://community.webshots.com/album/450163392pPiNoV "]nunta[/url] [url="http://new.photos.yahoo.com/ioanapaicu/album/576460762388108638"]Vladimir[/url] [url="http://community.webshots.com/album/554685934flizqO"]Botez[/url] "Copilaria este perioada a vietii umane, intermediara intre puritatea prunciei si nebunia tineretii - la doi pasi de pacatele maturitatii si la trei de regretele batranetii." DAR NU O DAU PENTRU NIMIC IN LUME!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna dimineata! gata cafeaua![cafea](ca ioana a uitat s-o serveasca[}:)]) ioana mama, las' ca rezolvi tu si pb cu bona, trebuie numai mult cautat si rabdare. si io am plecat la mare cu toata farmacia. sunt farmacii si acolo dar daca ii apuca ceva tocmai in miez de noapte, nici nu stiam incotro s-o apuc[:D]. asa ca asa am avut la indemina de toate, si, doamne-ajuta, nu a fost nevoie de nimik. claudia, si io trebuie sa merg sa cumpara cite ceva lui kriszti, asa, de inceput de gradi[:D], mi-e si groaza. sunt preturi imense la lucruri de copii, nici cu reducerile nu se inghesuie astia.[:D] cum fu aseara in oras?[cina2][cina2] dana, pai io mai fac galuste, iti trimit o oala?[;)]da' numa' daca imi trimiti tu o oala de ciorba de fasole[:D]. se pare ca fetele noastre sunt cam la fel la conformatie: lungi si slabe. fii-mea are cam 14kg si nu da semne cum ca s-ar ingrasa un pic, la ce scandal e cu mincarea. [bang] mai nasol este ca eu n-o mai bat la cap cu mincarea, o las in ale ei, sa-mi ceara cind e foame ca nu mai am nervi si de asta, numai ca mergem afara si tot timpul se gaseste vreun vecin care sa imparta dulciuri[bang] si atunci tactica mea s-a dus dreq[bang][bang][bang] ma duc sa fac o musaca de vinete, supa de curcan am facut-o ieri.mai trebuie sa pun taieteii si atit. va fi f. cald si azi, asa ca nici nu mai intru in bucatarie[:D] sa aveti o zi faina! Kati +Krisztina(28.07.2003)+ Robert(19.08.2006)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
  • Adaugă...