Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

noi sagetatoarele (3)


Recommended Posts

m_monique [s] pt andrei. sa cresca mare, sanatos, frumos si cuminte. ce repede trece timpul! crisa [s], sarcina fara peripetii, nastere usoara si tot ce-i mai frumos sa ti se intample. te asteptam cu torul si sampania. mari bine ai venit. hai la o poveste! eu iar stau rau la capitolul timp liber. inbca nu am pregatit cadourile, nu am facut cumparaturi, curatenia e gata partial. mancare nu fac caci plecam la socrii. vreau si eu reteta de la pajitura inteligenta. si noua ne place crema de zahar ars, dar asta o fac de cate ori am ocazia. de sarbatori ne face o tanit prajituri de casa foarte bune. la aperitiv e o sa am ciuperci unplute (noua ne plac foarte mult), rulada de porc, snitele de pui umplute cu cascaval, salate. vor fi multe pe masa. nu va lipsi nici piftia (mie imi place foarte mult), sarmalele si friptura. bradutul il prefer natural dar cred ca de anul acesta vom face si noi unul artificial. inca nu am gasit unul. nu are rost natural caci plecam de acasa si cand ne intoarcem il gasim scuturat. de craciun imi place ca noi mergem la colindat si e asa de frumos .... sincer abia astept desi trece prea repede. deja am avut colindatori si acasa, baieti de la seminar. au cantat foarte frumos. uite ca m-am intins la povesti si am mult de lucru. va pup. nico, mami de [zana]Andra 09.08.2007 si [bonjovi]Alex 21.07.2003 [url="http://www.flickr.com/photos/9282960@N06/"] poze[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 194
  • Creat
  • Ultimul răspuns
nma ce frumos ca va duceti la colindat [pegeam] reteta Prajitura inteligenta 180 g margarina 250 g zahar 4 plicuri zahar vanilat 9 linguri faina 7 oua (merg si 6 mai mari ) 1 l lapte caldutz Se freaca margarina cu 150 g zahar apoi se adauga treptat ce;e 7 galbenushuri,zaharul vanilat,faina,laptele caldut si cele 7 albushe batute spuma cu 100 g zahar. Compozitia este ca un sos. Se toarna in tava insa si tapetata cu faina.Se baga la cuptor incins si se tine la foc domol 1 h-1 1/2 h.Se va stratifica in 3 parti la mijloc fiind o crema galbena. Pofta buna ! ps: tava trebuia sa fie putin mai inalta Andreea si Ari(4.08.2006)[url="http://www.flickr.com/photos/9544071@N07/2075863663/"] poze [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

multumesc pt urarile adresate zmeului. duminica am sarbatorit ziua lui andrei, cu taiatul de mot. bineinteles ca la restaurant. a nins asa de frumos. andrei a fost vesel si binedispus. a mancat continuu. cel mai simpatic a fost atunci cand au venit sarmalele, a facut niste ochi mari si a inceput sa plescaie de pofta. lui nu i-am dat sarmale ci carne de pui fiarta. de pe tava a ales: cheile de la masina, foarfeca, painea, surubelnita si verigheta. aici aveti poze cu [url="http://picasaweb.google.com/micumonica/Andrei1An"] ziua zmeului [/url] [mamica] [bebic] Andrei (16.12.2006)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

andreea25 prajitura congoleza e cam asa: se face un blat cu miere si amoniac care se coace. dupa ce s-a racit se taie bucatele. se face o glazura de ciocolata, iar bucatelele se trec prin aceasta glazura. apoi se trec prin nuca. daca te intereseaza iti caut reteta. zilele astea ma gandeam sa fac un tort cu mere, ca sa poata manca si andrei. [mamica] [bebic] Andrei (16.12.2006)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

va urez si eu repede ca sunt contra cronometru toate cele bune, "SARBATORI FERICITE!",sa va aduca mosul tot ce va doriti. noi plecam acum la socrii si acolo nu am net [pup] nico, mami de [zana]Andra 09.08.2007 si [bonjovi]Alex 21.07.2003 [url="http://www.flickr.com/photos/9282960@N06/"] poze[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nma sarbatori feicite si numai bucurii ![pup] m_monique mai ce coronitza a avut zmeutzul tau...[olala] e tare frumusel Andreiutzu,sa ti traiasca ! deapre congoleza,tre sa recunosc ca nu prea le am cu glazuri si chestii.dar m ar interesa retea de la tort de mere [:D].am auzit la toata lumea ca e tare bun dar nu am facut niciodata.dc mai intri pana de sarbatori si poti, sa mi scri si mie reteta. cred ca azi a fost ultima zi de sarbatorit a sagetilor.la multi ani tuturor! un craciun fericit cu bucurii alaturi de cei dragi ![pegeam] Andreea si Ari(4.08.2006)[url="http://www.flickr.com/photos/9544071@N07/2075863663/"] poze [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

andreea25 nu am o reteta anume pt tortul de mere. eu il faceam asa (ca ultima data a fost acum un an): -merele se curata de coaja si se taie felii, dar nu prea subtiri (se pot adauga si gutui) -intr-o cratita se topeste zahar, cu putin unt -peste zaharul topit se aseaza feliile de mere -cratita se da la cuptor la foc mic, pana se inmoaie putin merele -intre timp se face o compozitie de pandispan: albusuri batute spuma, amestecate cu galbenusuri, zahar, faina, praf de copt. -aceasta compozitie se toarna peste mere, si se da dinnou la cuptor, pana se coace pandispanul. -cand s-a copt, se scoate din cuptor si se rastoarna compozitia, astfel incat merele sa fie deasupra - se poate orna cu nuca macinata, frisca. [mamica] [bebic] Andrei (16.12.2006)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by m_monique
andreea25 nu am o reteta anume pt tortul de mere. eu il faceam asa (ca ultima data a fost acum un an): -merele se curata de coaja si se taie felii, dar nu prea subtiri (se pot adauga si gutui) -intr-o cratita se topeste zahar, cu putin unt -peste zaharul topit se aseaza feliile de mere -cratita se da la cuptor la foc mic, pana se inmoaie putin merele -intre timp se face o compozitie de pandispan: albusuri batute spuma, amestecate cu galbenusuri, zahar, faina, praf de copt. -aceasta compozitie se toarna peste mere, si se da dinnou la cuptor, pana se coace pandispanul. -cand s-a copt, se scoate din cuptor si se rastoarna compozitia, astfel incat merele sa fie deasupra - se poate orna cu nuca macinata, frisca. [mamica] [bebic] Andrei (16.12.2006)
saru'mana [pup].mi ai facut o pofta [pofta][pofta].am sa l incerc.ms mult. Andreea & Ari(4.08.2006) [url="http://www.flickr.com/photos/9544071@N07/2127017841/"] Ariana va ureaza Sarbatori Fericite ! [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ieri seara am fost la Mos Craciun. au organizat niste prieteni la ei acasa, pentru fetita lor de 2 ani si jumatate si prietenii ei de joaca. mos a fost un alt prieten de-al nostru. a fost tare frumos. andrei s-a uitat foarte mirat la mosu, dar nu a plans. a primit cadoul si era foarte bucuros ca a gasit o cutie. la inceput s-a jucat cu cutia, abia apoi am reusit sa-i scoatem jucaria din cutie. a studiat si jucaria. ceilalti copii, in numar de 5, au primit fiecare acelasi cadou: un lego cu animale. cei care au organizat au zis ca le cumpara la toti la fel, ca sa nu se bata. bineinteles ca tot s-au batut si s-au muscat. copii, mai putin zmeul, au fost la mosu in brate si au spus fie o poezie, fie un cantecel. poze [url="http://picasaweb.google.co.uk/micumonica/MosCraciun/photo#5146895330028169938"]aici[/url] azi toata ziua s-a jucat cu jucaria primita ieri. e o mare performanta pt. el. [mamica] [bebic] Andrei (16.12.2006)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...