Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Romani in Regatul Tarilor de Jos (Olanda)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 70
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Amonar, eu iti urez succes de pe acum sa te reobisnuiesti in Romania, mai ales ca ai plecat de mai bine de 20 de ani.  Cred ca o sa descoperi lucruri noi despre Romania.

 

Filmuletul de mai sus mi-a placut si m-a binedispus. E o idee buna.

 

NIci mie nu-mi place clima de aici, in general. In rest, nu ma plang de prea multe in plan personal. Ma descurc sa am o viata decenta si sa nu-mi lipseasca nimic, in ciuda taxelor uriase.

Am niste colegi foarte draguti, mai ales barbatii [:D] , care ma cunosc deja de ani de zile si ma rasfata de cand cu burtica uriasa de 2x baietei. Imi place jobul meu si oamenii cu care interactionez zilnic ( de diverse natii, sunt si destui olandezi printre ei).

 

Si buna mea prietena frantuzoaica ii considera pe olandezi in general mai reci, mai distanti, mai egoisti...si se refera si ea la aceleasi aspecte pe care le-am postat eu datile trecute. Nu mai repet ce am tot scris [hot] . E adevarat ca foarte multi straini au o parere comuna despre populatia autohtona.

 

Nu sunt nefericita aici, m-am adaptat foarte bine si am oricum o atitudine pozitiva, sunt optimista din fire. Exista doar momente din cand in cand, in care  mi-e greu sa le accept mentalitatea, de fapt unele aspecte, dar razbesc oricum sa o scot la capat [:D] . Am prieteni aici, de diverse natii, printre care si niste olandezi. Mi-am creat propriul meu network. Din cand in cand, mai se adauga persoane noi. Oricum sunt perceputa ca o fiinta sociabila, deci nu duc lipsa de amatori sa intre in club.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

In aproximativ o luna ne vom reloca  in Almere. Speram sa inchiriem o casa inainte de plecare(desi agentiile imobiliare reactioneaza destul de greu), din experienta voastra exista riscul ca pozele sa nu fie in conformitate cu realitatea?

De asemenea ar fi formidabil daca ati putea sa imi recomandati o scoala, in acest mod sa ne orientam si la zona (copiii au 5 si 6 ani).

Multumesc mult.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In aproximativ o luna ne vom reloca  in Almere. Speram sa inchiriem o casa inainte de plecare(desi agentiile imobiliare reactioneaza destul de greu), din experienta voastra exista riscul ca pozele sa nu fie in conformitate cu realitatea?

De asemenea ar fi formidabil daca ati putea sa imi recomandati o scoala, in acest mod sa ne orientam si la zona (copiii au 5 si 6 ani).

Multumesc mult.

Ro ana, cel mai bine ar fi de ai putea vedea live casa respectiva. Poti sa trimiti mai multe mailuri la agentii imobiliare, sa programezi intalniri, dar recomandabil e sa vezi casa pe care vrei sa o inchiriezi.

Nu ai deloc cunostinte aici?

 

Cat despre scoala, asta ar fi cel mai bine sa o alegeti si in functie de noua adresa. De as fi in locul tau, as cauta prima data casa si apoi o scoala in zona. Poti programa intalniri cu directiunea mai multor scoli din zona. Anul scolar va incepe la sfarsitul lui august.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Danyce, multumesc pentru raspuns. Din pacate nu avem pe nimeni in zona, luam in calcul si posibilitatea de a sta cateva zile la hotel si in acest timp sa vizionam casele selectate anterior. Suntem un pic presati de timp deoarece avem numai ceteva zile in care sa rezolvam chestiile administrative pana sa inceapa sotul meu serviciul.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...