Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Romani in Regatul Tarilor de Jos (Olanda)


Recommended Posts

Danyce, din pacate inca nu am o imagine foarte clara in privinta scolilor, am luat legatura cu Taal Centrum din Almere dar isi schimba sediul si nu cred ca vom putea stabili o intalnire pana in august cand isi vor relua activitatea. Copiii nu stiu limba olandeza dar sper sa o invete repede. Mi-ar fi fost de mare ajutor parerea mamicilor care au trecut prin aceasta experienta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 70
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Ro Ana, din pacate nu am in anturajul meu mamici care sa fi trecut prin experienta ta, aidca sa se fi mutat in Olanda cu copii mari, care deja au inceput scoala in Romania..

Am cunoscut o astfel de mamica in Amsterdam, pe 1 decembrie anul trecut, la petrecerea romanilor, dar imi aduc aminte doar ca o cheama Mariuca si acum vreo doua luni ii gasisem din intalmplare contul pe FB, in lista unei prietene comune.

Fata ei vorbea foarte bine olandeza, dupa doar un an de locuit aici.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna turturor,

 

Ro Ana, si eu sunt in aceeasi situatie cu tine. Din pacate nu pot sa-ti dau sfaturi, dar urmaresc cu mare interes ce ti se scrie.

Noi momentan locuim in jp, si urmeaza sa ne mutam prin iulie, august.

Acum suntem in asteptarea permisului de munca.

Noi am optat  intre Almere, Hoofddorp si Nieuw-Vennep...... am luat legatura cu o agentie imobiliara dar nu ni s-a raspuns nimic.

Si eu am mari emotii si sper sa ne integram repede in Olanda, mai alesc ca niciu unul dinte noi nu vorbim limba. Este o mare provocare!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si voi tot informaticieni sunteti, Iby6?

Ro Ana, mi-e greu sa anticipez ce ar fi mai bine pentru copii. Stiu ca sunt si scoli internationale, dar se poarte merge si la o scoala normala, insa atunci copiii vor fi inscrisi in mod automat  la niste cursuri suplimentare de limba (cursuri NT2).

Mai sunt si straini care prefera sa-i tina pe copii acasa pentru a-i invata prima data limba.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Danyce- noi suntem cu shippingul.

 

Din cate m-am informat, asa am inteles si eu, sistemul olandez are  un program special pentru copii straini.

Fetita mea cand a intrat la gradinita nu stia o boaba japoneza si acum este in clasa I si vorbeste perfect. Sper intr-o integrare rapida si usoara!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...