Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Romani in Regatul Tarilor de Jos (Olanda)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 70
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Multumesc Danyce. Am probleme cu gasirea ingredientelor in market.......e drept ca nici copiii nu ma ajuta deloc, trebuie sa merg rapid, se plictisesc repede si ultima vreme ne-am petrecut-o destul de mult prin magazine. Imi lipsesc supermarketurile bucurestene de genul Auchan sau Carrefour unde gaseam cam tot ce aveam nevoie......aici trebuie sa merg la mai multe magazine sa iau tot ce imi trebuie :)). Chiar nu am inteles de ce aici nu au gasit piata de desfacere......dar probabil ca voi intelege in timp cand voi descoperii si stilul de viata al olandezilor :))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu ador hypermarche-urile gen Auchan, Carrefour sau Cora...De aceea, cand sunt in vacanta in Franta imi fac plinul cu diverse de pe acolo.Si eu vizitez mai multe supermarketuri aici pentru ca nu gasesc mereu tot ce am nevoie la o singura adresa...

Aici primesc foldere cu ofertele supermarketurilor acasa si in funtie de asta ma orientez. Pe reclamefolder.nl poti vedea pliantele diverselor magazine (nu doar a supermarketurilor). In functie de ce am nevoie si de ce oferte gasesc imi fac notite si am doua zile pe saptamana in care ma ocup de cumparaturi..Intr-o zi fac treaba asta in drum spre casa, de la servici, iar in alta zi dau o fuga prin oras cu listuta si numele magazinelor dupa mine. Asa castig si timp si iau cam ce am nevoie.

In timp, te vei obisnui...Nu cred ca Auchan sau Carrefour ar avea mare succes in Olanda, pentru ca olandezii sunt foarte "economi" si cumpara de obicei pur si simplu strictul necesar...or in Auchan sau Carrefour ai de obicei tentatia de a cumpara mult mai mult decat ai nevoie.

 

Ce ingrediente cauti si nu ai gasit inca?

Ce iti recomand in plus sunt: o piata de legume-fructe si magazine turcesti. La magazinele turcesti vei gasi multe alimente/produse ce sunt intalnite si in bucataria romaneasca. Daca ai drum candva prin Germania, iti recomand sa iti faci  "plinul" la Kaufland. Acolo gasesti iar foarte multe produse ce le intalnesti in Romania. Eu am noroc cu un Kaufland tocmai peste granita, la 20 de minute cu masina de aici. Acolo sunt preturile si mai mici, de fapt.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

N-am gasit pesmet, gris, praf de copt sau bicarbonat......dar cu copiii dupa mine nu am putut sa iau toate produsele la mana. Langa mine am un Aldi foarte prost aprovizionat, n-am gasit cereale pentru copii in el aveau doar pentru adulti. Sambata e piata de legume si fructe, am gasit cam ce aveam nevoie. O sa vad daca gasesc si magazine turcesti pe aici.

Oare numai noi activam pe aici?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu , mai citesc  si eu din umbra si ma amuz...rid asa in mustata , parca asa se spune... da,da, chiar asa de rau n u este in Ro....rasfat curat comparativ cu Nl, o sa-ti dai seama pe parcurs de modul sombru de trai al olandezilor.... da, tot ce spune Danyce  este adevarat....Germania, Belgia ai o gama mai larga de produse si cu bani mai putini ( in Belgia Colruyt este ok )...

Mult succes si daca ai chef de companie , sa-mi zici , si-ti dau tel.nr.noi nu stam asa departe una de cealalta.

Hai ca una,alta putem sa cumparam in Belgia, Germania, dar....vara...de unde putem noi sa cumparam un pic de soare, caldura????

A, da stiu, weekend-ul viitor va fi soare....

Mult noroc si acomodare usoara.

Catalina

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

RO ANA, si eu m-as oferi pentru companie daca n-as avea doi gemeni la bord si, mai ales acum, cand mi s-a propus sa fiu foarte atenta ce fac in urmatoarele saptamani si sa ma odihnesc (sa nu fac deplasari lungi si sa incetez orice activitate fizica, sa nu ma mai duc deloc nici la servici)).. Ieri am fost la control si, desi totul pare ca decurge bine cu bebelusii, din cauza cantitatii uriase de lichid amniotic, mi s-a recomandat sa-mi iau o multime de masuri de precautie. Azi mi-au facut si toate analizele de sange posibile, dar mai ales sa vada daca n-am diabet gestational. Inca ma obisnuiesc cu ideea de a fi pe loc repaos [:D].

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Danyce , gindeste-te c-ai vacanta obligatorie....si da...pe forumul dela Freya te ingrozesti de povestile cu gemeni si nasteri premature, deci mare grija....O sa fie bine, ai sa vezi, ai trecut de momentul critic , acum sint oricum viabili....

 

Ro Ana iti trimit nr. de tel....sorry, ca n-ammai intrat de o vreme....

We placut.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Merci fetelor pentru sustinere! Am inceput putin sa ma obisnuiesc cu ideea..Nu fac mai nimic dpdv fizic, doar plimbari si ceva mancare.

In rest, coordonez santierul din casa pentru ca mi-a casunat acum o luna sa renovez complet baia pana se nasc gemenii..Sa zicem c-am avut o revelatie [:D] ...si anume ca sigur nu ma apuc de treburi de genul acesta in urmatorii 2-3 ani.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...