Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Romani in Regatul Tarilor de Jos (Olanda)


Recommended Posts

Am tras repede cu ochiul aici si vin cu sugestia magazinelor Albert Heijn si Jumbo. Acestea doua se pot compara cu magazinele mari din Germania. Eu nu stiu cum e Kauflandul sau Cora ca am aici in Germania numai Real-ul. Dar mie mi se pare invers, ca nu gasesc atatea cate gaseam in Olanda in magazinele mari. Adevarul e ca locuiesc intr-o zona de tara....si mai e adevarat ca Olanda e mai scumpa in aproape tot decat Germania. Dar toate ingredientele enumerate mai sus se gasesc in magazinele mari. Aldi si Lidl nu sunt magazine de intrat in Olanda. Mie mi-au facut impresie saracacioasa intotdeana si nu intram in ele. Aici in Germania sunt ceva mai aprovizionate cu toate ca nu se compara cu Realul.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 70
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Amonar, si eu prefer AH in Olanda. E de departe supermarketul meu preferat...La celelalte ma duc oricum cand sunt oferte speciale...Acum de ex. mi-am facut plinul la cornete de inghetata de la Coop ...in alle smaken:))..doar 2,5 euro pt cate 2 cutii, respectiv 12 cornete..

 

Kaufland-ul in Germania e super. Mie mi se pare mai ieftin ca Realul si e cam la fel de aprovizionat. Chiar saptamana urmatoare ma voi duce la cumparaturi peste granita...Stii ce e culmea? Acolo gasesc vinete la 1,5 euro kg vara, vinetele provenind din Olanda...In Olanda se comercializeaza vinete din Spania si alte tari calde, cu 1 euro bucata, cel putin...Doar la piata sau Lidl sunt mai ieftine..A propos, sa stii ca Lidl in Olanda e super ok pt legume si fructe...raportul calitate-pret la legume si fructe proaspete e excelent. In rest, tot AH il prefer.

 

Editez sa spun ca la Kaufland gasesc pana si varza murata pt sarmalute si cozonac cu nuca si cu mac, preferatele mele..Carnea e fff ieftina acolo, in comparatie cu Olanda. Aduc de acolo pastrav congelat la 5 euro kg.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, asa e cu legumele de la Lidl. Eu acolo im fac cumparaturile de saptamana. Pe la Aldi nu prea intru, nu stiu de ce nu imi place. Mai merg la Netto care parca e cu o nota mai superior Lidl-ului. Dar cand intru in AH, parca intru intr-un hotel de 5 stele! Nu stiu dar mi emi se pare cel mai bine organizat si bogat supermarket. Dar si preturile sunt la fel.....Am fost in mai 2 saptamani in Olanda is m-am speriat cat am platiti pt cumparaturi, doar mancare. Am uitat cum se traieste in Olanda, cu preturile alea....Pur si simplu mi.a parut rau ´de banii aia :-) M-am facut si eu zgarcita ca olandezii :-)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu la AH m-am specializat sa cumpar tot ce e la oferta (in folderul Bonus)...sau aleg marca AH (a casei, mult mai ieftina)...Sunt ff incantata cand reusesc sa platesc uneori aproape jumate din pretul real. Pana saptamana asta au fost "hamsterweken" (3 saptamani la rand), asa ca mi-am facut aprovizionarea cu produse 1+1 gratis")).

Si da, AH e un supermarket foarte bine organizat si elegant. Asta e un motiv in plus pentru care imi place sa intru el..Nu mai spun ca am unul foarte aproape de casa, deci pentru mine e si practic.

 

Mai merg uneori si la Plus..Acolo au de ex produse de panificatie in oferta, in fiecare zi alt produs la 1 euro (de ex. 8 kaiserbroodjes, 3 croissants, etc...in fiecare zi altceva). La fel si fructele..Marti au avut capsuni la 0.99/500g (ceea ce e record in NL), apoi piersici si nectarine la acelasi pret, ieri si azi au avut cireste la 3.98/2 kg (in tp ce in general dai 1.99 pe 500g)..

 

De aceea mentionam in posturile anterioare folderele..Eu asa aflu de ofertele astea super...Si mai  primesc si informatii suplimentare pe mail (m-am inscris la diverse nieuwsbrieven:)).

 

De mentionat ca acum oricum am timp berechet sa dau o fuga mica (cu masina, of course) la orice supermarket din oras ...ca asa mai ma misc si eu..Acasa oricum nu pot depune nicio munca fizica, in afara de gatit, ca nu ma lasa burtica dubla.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca ar fi fost unul singur, DPN-ul meu ar fi 22 septembrie. Cum sunt doi, se preconizeaza ca voi naste la cam 37 de saptamani (atunci e considerata sarcina la termen in cazul gemenilor)..deci cam la sf lui august, inceputul lui septembrie..Acum sunt in medical pana pe 12 august, de atunci intru in concediul de maternitate, dupa ce se gata si asta o sa am zilele de concediu normal + TVT (toate orele suplimentare lucrate in ultimul an).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ok, incepe perioada grea, in sensul ca greutatea corpului creste si va fi obositor. Bine ca ai ramas acasa, sa poti sa te odihnesti cat ai nevoie. Cum vei naste, natural sau cezariana? Cu toate ca banuiesc ca olandezii nu te 'lasa' sa nasti prin cezariana daca nu ai probleme.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ramona, recomandarea medicului ginecolog e sa nasc natural, chiar daca e sarcina naturala si prima nastere tot cu o cezariana s-a finalizat. Om trai si om vedea [:)] . Acum nu-mi fac griji.

Cat de ramasul acasa, eu am norocul sa fie persoane in jurul meu care sa ma tempereze si sa-mi taie din elan [:)] , ca altfel eu as mai fi lucrat. Medicul mi-a impus miercurea trecuta sa renunt per direct la job ca am colul destul de scurt si foarte mult lichid, iar bebelusii sunt mari amandoi (pana acum se dezvolta cel putin la fe fel ca un bebe singur, nu ca gemenii)..Alma a avut 4.250g la nastere, ma gandesc ca nu mi-or face surpriza sa fie mai grei decat 3kg bucata, dar nu se stie niciodata..

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buan fetelor,

 

Buna doamnelor!

Eu am emigrat in Olanda in 1997 . Nu a fost usor deloc , de una singura, dar am avut parte de dau de doua persoane minunate , de virsta parintilor mei ,care m-au sprijit . Citiva ani mai tirziu l-am cunoscut pe cel care mi-a devenit sot. Dupa sase ani in NH, m-am mutat in Rotterdam.

Imi este dor de piata din Rotterdam, este fantatstic de faina :)))) . Speram ca dupa aventura americana sa ne intoarcem la casa noastra din NL, dar soarta ne-a trimis in tara vecina. Mi se rupea inima cind stiam ca locuinta din Olanda era goala, si in Hamburg a fost greu sa gasim ceva . Imi este dor de hollandse nuchterheid, gezelligheid, mensen zijn meer open .....

M-am luat dusa de val...... Miss D, nastere usoara si bebelusi sanatosi si frumosi!

Multe salutari din orasul "hamburgherilor" .

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...