Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Romani in Regatul Tarilor de Jos (Olanda)


Recommended Posts

  • 1 month later...
  • Răspunsuri 70
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Ieri am asistat, oarecum colateral, la un examen de licenta din Olanda si seriozitatea sistemului de invatamant e o palma adresata noua, astora ramasi in Ro.

 

Am avut in firma un student (de origine bosniaca), a stat 6 luni in firma pentru apprenticeship si ieri a avut de sustinut examenul de licenta - dizertatia. Colega de aici care i-a fost mentor a asistat prin Skype la dizertatie (care a fost publica, inclusiv tatal si fratele baiatului erau in sala) si dupa ce a terminat el dizertatia de sustinut, a stat doar ea cu comisia de examinare, a trebuit sa-i dea note pt dizertatie dar si pt cele 6 luni petrecute aici (seriozitate, relevanta muncii lui, etc). De unde el ii spusese ca o sa dureze max. 20 min, a durat 2 ore tot, iar notele au fost undeva sub 8... destul de exigenti profesorii.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dana, e adevarat ca in Olanda profesorii sunt extrem de exigenti, cu muuuuuuuuuuuuult mai exigenti ca in Romania. De cele mai multe ori, nota 8 in NL e de fapt echivalentul 10+++ in Ro, iar daca se da nota de 9 sau 10 (extrem de rar), atunci se considera ca elevul/studentul a prestat de-a dreptul exceptional.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ro Ana, merci pt mesaj! Baietii sunt bine, se invata sa bea laptic , unul dintre ei are reflux . Eu inca nu prea am lapte, acum abia am recoltat niste picaturi. Sper sa fie mult mai bine de maine incolo. Eu trebuie sa ma recuperez bine. Azi am coborat prima data din pat si era sa lesin dupa o scurta deplasare la toaleta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vai, ce bebelusi frumosi ai!(ma faci sa devin nostagica)

 Iar Alma se pare ca deja a intrat in rolul de surioara mai mare.

De reflux sper sa scapati cat mai repede, a avut si baietelul meu si e tare neplacut, dar din fericire problema se remediaza pe masura ce creste si cu multa rabdare din partea ta sa elimine cat mai mult din aerul inghitit dupa fiecare masa.

Pacat ca nu stam mai aproape, mi-ar fi facut placere sa mai tin in brate un bebelus mic. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ro Ana, in Olanda toate distantele sunt mici comparativ cu Romania [:)] . O sa realizezi asta pe parcurs.

 

Va astept cu drag in vizita intr-un weekend (atunci aveti si voi mai mult timp) dupa ce imi mai revin putin si ajungem cu bine acasa (e posibil ca bebelusii sa ramana mai mult in spital).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Danyce, felicitari cu bebelasii tai! Deci ai nascut. Sper sa intrati cat mai curand in ritm si sa va simtiti bine cu toti.

 

Eu cand am terminat facultatea in Olanda, s-a terminat cum laude cu nota 8. Pt orice examen se munceste pe bune in Olanda. Nu exista compromisuri, profesorii sunt exigenti si bine pregatiti.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Merci, Ramona! Inca suntem in spital, ramanem si saptamana asta. Bebelusii sunt sanatosi, dar s-au nascut la 35 de saptamani si 3 zile. De aceea sunt considerati prematuri. Eu imi revin destul  de greu dupa cezariana.

 

Ai dreptate in privinta notelor. 8 e FB in Olanda.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...