Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Romani in Regatul Tarilor de Jos (Olanda)


Recommended Posts

Dupa aproape un an, aduc la suprafata acest subiect....

 

In firma in care lucrez, ar exista o posibilitate de a ma reloca in Zoetermeer. Nu e nimic sigur, am o colega olandeza care pleaca in noiembrie si stiu ca ar avea nevoie de personal. Au mai fost 2 cazuri de programatori veniti la interviu in Ro, care au spus clar si raspicat ca ei vor sa se mute cu familia in Olanda...si acolo au fost angajati, deci nu as revolutiona eu firma daca as incerca asta.

 

Inainte de asta insa, as vrea sa ma asigur ca nu dau cioara din mana pe vrabia de pe gard. Un plus major ar fi nivelul de trai si mai ales educatia copilului. Minusuri : plec singura (sunt divortata), nu cunosc limba (ma rog, asta se mai rezolva, exista cursuri si aici), am inteles ca Olanda a intrat iar in recesiune, iar ce am citit in paginile anterioare cu viata scumpa ma cam sperie. M-am uitat eu pe payscale, dar cifrele alea nu-mi spun nimic, nu le pot corela cu  nivelul cheltuielilor  [:)]  

 

Situatia curenta in Ro: casa proprie (casa, nu apartament), fara datorii, un salariu decent chiar si daca-l convertesc in euro. Colegii sunt OK, atmosfera e foarte faina, sunt intelegatori cu problemele parintilor cu copii mici (seful meu are un baiat de 5 ani si o fetita de 2, deci stie cum se pune problema).

 

Intrebarile mele sunt deci restranse la una : merita pentru o femeie cu copil de 3 ani, si care lucreaza in IT (nu sunt programator, ci pe partea de testare) sa se arunce in apa in Colentina si sa ajunga inot pana la Scheveningen ?  [:-)))]

 

Multumesc anticipat celor care imi vor raspunde. [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 70
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...