Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Astenozoospermie


Recommended Posts

  • Răspunsuri 57
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Multumesc alyx de explicatie si noi vom merge tot la acelasi laborator. Kora sa stii ca este semnata spermograma de Dr biolog Mioara Matei si a facut-o la romar si ieri l-am programat tot acolo pentru spermograma so spermocultura.Multumesc pentru ca m-ai indrumat.Am citit ieri pe rezultatul de la spermograma veche ca vitalitate 70%,mobilitate non prograsiva 50%, mobilitate prograsiva 20%,nr de spermatozoizi 72 mil.Cum ti se pare?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata fetelor azi cred ca voi lua rezultatul la spermograma si spermocultura ,abia astept sa vad cum au iesit .O sa scriu sa vad si opiniile voastre. Apropo o intrebare cind am sunat la laborator mi s-a spus ca la spermocultura s-ar putea sa dureze mai mult pina e gata rezultatul,oare de ce ?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Azi am luat rezultatul la spermograma facuta vinerea trecuta si este normospermie,in sfirsit o veste buna,ceea ce este bine avand in vedere ca ultima spermograma a fost diagnosticata cu astenozoospermie, dar a facut 2 luni tratament cu undestor. Asa sper sa avem sanse mai mari. Multumesc Kora ca mi-ai spus sa mergem la Mioara Matei,am gasit-o la romar polizu si acolo a facut si spermograma si spermocultura dar rezultatul la ultima mai dureaza poate miine.De fapt si prima data a facut-o tot acolo la dinsa.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

dara ma bucur ca ti-am fost de folos.Fii sigura ca rezultat de dr. Matei este cel real,normospermie e chiar minunat.E important sa stii nr spermatozoizilor si dintre acestia conteaza cel mai mult valorile a+b.Pe verso e notat daca sunt anomalii etc si procentul de anticorpi antispermatici ( pe prima pagina).Succes si la spermocultura sa fie totul bine!D-na Matei v-a explicat amanuntit tot ceea ce a notat ea pe foaie?Bafta![pup] Kora CARPE DIEM!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Kora acum pot sa scriu mai exact rezultatul spermogramei:mobilitate totala 85 %, mobilitate progresiva 55%,mobilitate non-progresiva 30%,forme imobile 15%,concentratia este de 118 mil spermatozoizi pe ml,viabiliate 85%,volum 4ml,ph-7,6. Nu am vorbit cu dinsa. Dar ieri am sunat medicul si i-am citit rezultatul si a zis ca e foarte bine.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

HEEEEEEEEELP poate imi spune si mie cineva de ce dureaza atit pina iau un rezultat la spermocultura,de vinerea trecuta tot sun si nu e inca gata.Mi s-a spus ca se pune proba pe niste culturi si ca trebuie sa treaca mai multe zile pina iese analiza asta,dar nu mai am rabdare,azi sunt 5 zile.?????? Astept sa vad cum iese ca spermograma a iesit bine sa sper ca si spermocultura va iesi bine. Astept un raspuns ,va rog de la cine se pricepe,multumesc. La voi care mai este situatia???
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am reusit si am luat si rezultatul la spermocultura, scrie ca este prezent streptococ hemolitic de tip B,in rest nu mai are nimic dubios pe buletinul ala.Am intrebat pe alt medic ,pina merg eu la control ca al meu medic este in concediu acum,ce inseamna si mi-a spus ca nu e nimic grav ca chestia asta este prezenta dar numai in anumite conditii este periculoasa,eventual la o nastere dar se trateaza cu antibiotic si am inteles ca se intilneste si la gravide acest streptococ dar se poate face tratament si pe sarcina. Poate ma poate lamuri cineva ce inseamna exact ,va rog .
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...