Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Astenozoospermie


Recommended Posts

exact,asta pana dupa ovulatie,trebuia sa faci monitorizare luna asta chiar daca nu iei tratament ca sa vezi exact cand ovulezi,dar si asa puteti incerca,acum cred ca stii cam in ce zi ovulezi ( zi 14,15 etc) dupa monitorizarile anterioare si mai faceti dragoste cateva zile dupa ovulatie tot asa o zi da,o zi ba.Multa bafta! Kora CARPE DIEM!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 57
  • Creat
  • Ultimul răspuns
  • 3 weeks later...
Cam tarziu dar acum am si eu sperogramele in fata ca sa scriu rezultatele exacte ,ca pana acum de la birou nu aveam cum ,dar acum sunt acasa. Prima spermograma martie 2007 a fost diagnosticata astenozoospermie si apoi a urmat tratment cu undestor 2 luni,apoi am luat si inca mai ia branca ursului si arata asa : -volum 2.6ml,vascozitate crescuta,timp de lichefiere 25min,leucocite 10 la puterea 6 mil/ml,aspect neomogen,pH 7.8,miros caracteristic,culoare galbena -concentratia 71mil/ml -viabilitate 70% -mobilitatea progresiva 20% - mobilitatea non-progresiva 50% -forme imobile 30% -indice de mobilitate 242 -velocitate 10 -spermatozoizi functionali WHO 23.4*10 la puterea 6 -spermatozoizi functionali 18.2*10 la puterea 6 -nr. total de spermatozoizi 184.6 *10 la puterea 6 -agregare -forme tipice 28 forme atipice 72 -spermatozioizi in liza -flageli izolati A doua spermograma 31aug 2007 diagnostic normospermie cu urmatoarele rezulate : -volum 4 ml,vascozitae normala,proba lichefiata la primire,leucocite 0.2 mil/ml,aspect omogen,pH 7.6,miros caracteristic,culoare alba galbui - concentratia 118mil/ml -viabilitate 85% -mobilitatea totala 85% din care progresiva 55% si non-progresiva 30% -forme imobile 15% indice de mobilitate 527 -velocitate 16 nr. total de spermatozoizi 472*10la puterea 6 -spermatozoizi progresivi 306.3*10 la puterea 6 -spermatozoizi functionali WHO 242*10 la puterea 6 -spermatozoizi functionali Kruger 180*10la puterea 6 -forme tipice 68 si forme atipice 32 -spermatozoizi in liza -polimorfonucleare Aspet sa va dati cu parerea la aceste rezultate cele care se pricep. Va pup pe toate si va multumesc. http://tt.lilypie.com/T9M4p3.png
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 1 year later...
Intr-un prim rand asi vrea sa va spun tuturor bine v-am gasit,sunt noua printre voi,noi ca familie am avut o problema asa cum toti de pe forum aveti,in urma unei spermograme sotului i sa spus ca are astenozoospermie moderata,ne'am speriat ffff tare,norocul nostru a fost ca am dat peste o doctorita fff buna cu multa experienta in domeniu si ne'a ajutat.acum dupa aproape 2 ani de cand ne chinuim,am aflat ca sunt fericita posesoare a unei burtici mici de 4 sapt.nu ne incapem in piele de bucurie.dar sa va spun cum am reusit,pt.ca sunt sigura k aveti nevoie de o incurajare daca noi am reusit voi de ce nu?deci:undestor 2 pe zi,enlarge 1zi si 2antistres,timp de 3 luni in fiecare zi,asta a fost recomandarea doctoritei noastre,dar aveti grija mare cu undestor'ul pt.ca nu se recomanda celor ce au testosteronul mare.ex.sotul meu a avut 2.50 iar valoarea maxima este de 7 iar cea minima de 2.dupa tratament am facut o vacanta de 3 sapt.in italia am schimbat aerul am scapat de stresul de la servici si ma reusit si suntem multumiti.sper ca va va fi de ajutor sfatul meu pt.ca si eu asi fi avut nevoie de unul cand imi era greu.deci mult succes si rezultate multumitoare.sa auzim de multe burtici sanatoase.daca vrea cineva sa vb cu mine si are vro intrebare intrati pe id'ul meu de mess si va voi raspunde cu mult drag la intrebari (zane_ionela)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • 2 months later...
imi puteti explicati si mie rezultatul urmatoarei speromograme Rezultatul: volum 4ml ph:8.2 timp de lichefiere 154min leucocite (WBC) 0.4mil/ml Concentratia 57 mil/ml viabilitate 80% Mobilitatea a0/b30/c50/d/20 totala 80% progresiva 30% non progresiva 50% forme imobile 20% indice de mobilitate 308 velocitate 11 Spermatozoizi mobili 45.6 mil spermatozoizi mobili progresivi 17.1 mil Forme normale 40 Forme normale Kruger 15% FCS WHO 12 mil FSC Kruger 9 mil Numar total de spermatozoizi 228 mil Spermatozoizi progresivi 68.4 mil Spermatozoizi functionali WHO 48 mil Spermatozoizi functionali Kruger 36 mil diagnostic astenozoospermie moderata. sunt sanse de un bebeu?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 years later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...