Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mononucleoza Infectioasa


Recommended Posts

Rog moderatorii sa lase subiectul aici o perioada , pentru ca am nevoie de raspunsuri urgente.

 

Astazi, dupa multe zile in care am alergat intre cabinete medicale, laboratoare si spitale, sotul meu a fost consultat de un medic care i-a spus ca in proportie de 90% problemele de sanatate care l-au daramat efectiv in ultimele 2 saptamani sunt din cauza ca are mononucleoza infectioasa. Urmeaza sa faca analizele specifice, dar dupa parerea lui asta are.

 

As vrea sa stiu cat de grava este boala si mai ales ce repercursiuni are asupra celor care o fac, pentru ca am inteles ca este o stransa legatura intre mononucleoza si limfomul Hodkin.

 

De asemenea as vrea sa stiu cum il pot ajuta in aceasta perioada , pentru ca se simte foarte rau, are febra mare, il doare foarte rau in gat si are gatul si amigdalele inflamate si cu pete multe albe. Are senzatie puternica de oboseala ( practic abia se misca prin casa) si tuseste.Medicul mi-a spus sa ii dau antitermice, un sirop homeopat pentru tuse niste pastile pentru supt si multe lichide.

 

Ii dau ibuprofen si paracetamol , dar febra scade o jumatate de ora si apoi revine mai puternic.Amigdalele si gatul il dor atat de puternic ca nu poate inghiti nici apa sau ceaiul.Nu mi se pare in regula sa nu poate lua nimic pentru gat pentru ca petele acelea cred ca sunt cu puroi.

 

Poate cineva care a avut asa ceva sau are cunostinte in domeniu ma poate ajuta cu ceva sfaturi ,ca ma uit la el si nu imi vine sa cred ca se topeste pe picioare si nu pot face nimic.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 59
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Eu nu am auzit sa fie legatura intre mononucleoza si limfom...dar nu inseamna ca nu o fi...

Boala e virala si nu exista tratament decat simptomatic, trece de la sine, dar din ce stiu eu trece cam intr-o saptamana si astenia ramane vreme indelungata. E rar intalnita la adulti, cel mai ades e la adolescenti. Se mai numeste boala sarutului, se transmite in mod special prin saliva si cel mai usor prin sarut unde contactul "salivar" e direct.

Am gasit un site unde e explicat mai pe larg, sper sa te ajute putin.
Sanatate multa!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fiind o boala virala, infectia e virala, nu are rost administrarea de antibiotice. In plus, ampicilina administrata in mononucleoza da reactii adverse urate. Eu am invatat boala la scoala, am intalnit-o de multe ori in analize in laborator. Nu am vazut la nimeni, ceea ce scriu, stiu de la scoala si din carti.

Exista cazuri in care se suprapune un streptococ la infectie, dar pentru asta trebuie alte analize de laborator, vazut ce antibiotic se poate administra.

In cazurile de mononucleoza, asa arata gatul.

Am mai citit ca boala e lunga, 2-3 saptamani. Febra dureaza cateva zile.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La ora 20 avea temperatura 39, 5, i-am dat nurofen si a mai scazut.La ora 21 si 30 min, i-am pus termometrul si avea 39, 8. I-am dat metamizol.Mi-e si frica sa ii mai pun termometrul peste o ora.

 

Chiar nu stiu cum sa il ajut.Orice ii dau are efect doar o perioada scurta de timp.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multa sanatate.

 

Eu am o sensibilitate in zona amigdalelor si cand se inflameaza ft tare (chiar asa cu infectie) dau cu albastru de metilen si sare.

 

Inmoi un betisor (din acela cu vata in capat) in albastru de metil, apoi il introduc in sare si imi dau in gat... ca si cum as curata de mizerie zona.

E dureros, dar intr-o zi imi trece gatul

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...