Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mononucleoza Infectioasa


Recommended Posts

  • Răspunsuri 59
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Dianama,infectzia asta nu e bacteriala,asa ca antibioticul nu e necesar.

 

Selene,ibuprofenul este un calmant care ca oruce calmant,are anumite riscuri.

 

Ibuprofen 400,care este cel mai puternic medicament fara prescriptzie medicala(cel putzin in Germania),este un calmant ce se poate lua pina la 4 ori pe zi.Bineintzeles ca pot exista riscuri la unii pacientzi si de la o tableta,insa asta nu eregula.

 

Dana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pentru calmarea durerilor nu merg badijonarile cu glicerina cu nistatin si anestezina? eu am folosit la fiimiu cand a avut herpangina, face parte din acelasi grup din cate imi amintesc si in vreo 2 zile s-au calmat durerile. era tot asa nici nu putea sa bea. ii dadeam apa cu paiul...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

toate simptomele prin care trece sotul tau le-am avut si noi (eu, sotul si copila) acum vreo luna si jumatate, cand ne-am imbolnavit, se pare, de gripa aviara sau porcina. nici acum nu stiu ce ne-a "lovit", dar a fost crunt, nu credeam ca te poti simti atat de rau din cauza unei gripe sau ce naiba o fi fost.

cauta subiectul "ce stiti de gripa asta" deschis recent de selene bunny.

copila si sotul nu au scapat de antibiotic pentru ca la ei s-a produs o suprainfectie a cailor respiratorii. desi a trecut atata timp (acus se fac 2 luni), sotul meu inca mai are momente cand tuseste, in special atunci cand rade, imediat il ia tusea asta reziduala.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Baiatul meu a facut cel mai probabil acelasi lucru acum 3 saptamani. Spun cel mai probabil pentru ca nu s-au confirmat anitcorpii specifici ai virusului Barr, dar au pozitivat cei nespecifici pentru mononucleoza. Trebuie sa repetam analizele, pentru ca s-au recoltat prea devreme.

Ca manifestari: febra foarte mare (peste 40) vreo 2 zile, din a treia s-a redus la 38, gatul inflamat foarte tare, dureri de cap, frisoane puternice. La palpare, dupa 3 zile de febra mare, doctorita a simtit ficatul si splina marite (zicea ceva de adenopatie la spina, sper ca nu stiu prostii). Asa ca a banuit mononucleoza si am facut analize.

In cazul in care este mononucleona NU este recomandat sa se administreze antibiotice, in special cele din zona Augmentin (nu mai stiu substanta activa) pentru ca pot da o eruptie urata pe piele. Totusi noua ne-a dat zinat, pentru ca facuse puroi pe amigdale. A fost ok.

cei mai multi infectati cu acest virus, nici nu stiu ca li s-a intamplat, pentru ca se manifesta ca o raceala de obicei. Pana la varsta adulta cam 95% au deja imunitate la acest virus. Se numeste boala sarutului caci se transmite prin saliva, nu este insa obligatoriu sa apara doar la adolescenti. Din spusele doctoritie, a vazut cateva cazuri la copii mici in iarna aceasta. Deci se poate si la adultuti.

Febra poate sa tina si 10 zile, la fel si oboseala poate sa dureze si luni, dar cred ca sunt cazuri mai rare. Eu ii dau acum Liv 32. Baiatul meu si-a revenit cam in 4 zile. Doar tusea groasa a cam persistat peste o saptamana.

 

Eu zic sa faceti analize de sange pentru virusul Barr sau citomegalovirus sa vedeti daca se pozitiveaza anticorpii. Nu existia o legatura intre infectia cu acest virus si limfomul despre care vorbeai tu. N-am gasit nici pe net, si nici doctorii cu care am discutat nu mi-au spus despre asa ceva. Mi-au spus ca este o infectie cu virus, care trece si lasa imunitate pe viata.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am cautat si eu acum pe net, informatii despre cele doua boli, in combinatie, si se pare ar putea fi o legatura. Separat, cand am cautat despre mononucleoza, n-am gasit o astfel de informatie. Dar daca 95% din populatia adulta a fost infectata cu acest virus, sansele sunt destul de mari ca printre cei bolnavi cu acel limfom, sa fi avut si o astfel de infectie. Zic si eu.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Corina, te referi la gripa porcina sau la virusul Barr. La primul nu stiu; in cazul celui de-al doilea, da. Doar ca acum mi-a intrat un ghimpe cu limfomul asta.

Scrie asa:

De exemplu, mononucleoza infectioasa, boala aparuta prin infectie cu virus Epstein Barr, manifestata dupa copilarie, poate fi un important factor de risc pentru aparitia ulterioara a limfomului. La peste 50% din pacienti tumora are celule Epstein Barr pozitive. Se pare ca perioada medie de incubatie (de evolutie de la mononucleoza infectioasa la limfom Hodgkin) este de aproximativ 3 ani. 

 

Ma imbarbatez ca baiatul meu a facut-o la 3 ani (asta daca se reconfirma anticorpii; mai stau putin si-i fac iar teste), deci nu a manifestat-o dupa copilarie.

Pe de alta parte, se spune ca e specifica adolescentilor, care nu mai sunt copii. Prin urmare, daca am merge dupa descrierea clasica, mai toti cei care fac boala asta (95% din populatie) ar trebuie sa o faca in adolescenta si ar trebui sa iaba risc de a face limfom 50% din ei? Mai intreb un hematolog.
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Baietelul meu a avut mononucleoza la varsta de 2 ani. De fapt infectia primara a fost inainte, nu stim cand, posibil sa o fi confundat cu alta boala. Dar la varsta de doi ani a facut brusc febra 42 si dupa o serie de investigatii printre care si anticorpii specifici a reiesit ca era o reactivare a virusului si ca avusese boala mai demult.

 

Legatura dintre mononucleoza si Hodgkin;s lymphoma ...numarul persoanelor care dezvolta Hodkin's lymphoma este extrem de mic...si din cate am inteles vizeaza pe cei care fac boala ca adulti. Mononucleoza este legata si de risc crescut la aparitia altor afectiuni de genul scleroza in placi, etc...cand am citit m-am luat cu mainile de cap. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...