Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mononucleoza Infectioasa


Recommended Posts

  • Răspunsuri 59
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Analiza a facut-o atunci cand ii era rau, cand avea febra 39.8 si cand avea gatul plin de pete albe si il durea atat de tare ca nu putea sa respire.

 

 

De asta am spus eu ca nu inteleg, mi se parea normal ca IgM sa iasa mare.

 

 

 

Si ce mi se mai pare anormal, este ca nu are ganglionii din jurul gatului mariti, de fapt nu are niciun ganglion marit. In schimb au fost descoperite "adenopatii cecale" cand i s-a facut echografie . Asta ce vrea sa insemne?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

da, asa spun si eu ca si A_Iulia. Alte analize nu a facut? Limfocitele si leucocitele sunt crescute, analizele specifice de ficat iar sunt crescute de regula in faza acuta. 

 

La noi este un test rapid de mononucleoza, dar se bazeaza tocmai pe anticorpii specifici IgM. Daca testul e pozitiv e clar. Daca e negativ, nu se exclude boala, pentru ca sunt persoane(ca 20%) care nu dezvolta anticorpii specifici dar au boala. De aceea diagnosticul se pune si pe alte analize si control clinic. Dar medicul ce a zis? 

 

Faptul ca e mai bine totusi indica ccc ca a fost un virus, daca a trecut fara antibiotic. 

 

Nu stiu ce inseamna adenopatii cecale. Dar vine sotul acasa in curand si il intreb. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Inainte cu doua saptamani facuse hemoleucograma pentru ca de atunci nu se simtea bine.A avut 3-4 zile cu febra care alterna cu perioade de subfebrilitate , apoi i-a trecut .Atunci i-u iesit toate in limite normale in afara de :

 

Limfocite% 11, 4 limite normale 20-55

 

Limfocite 1, 21 10^3/ul limite normale 1, 5-6, 5/10^3/ul

 

 

 

Monocite 1, 29 10^3/ul limite normale 0, 2-0, 8 10^3/ul

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Medicii (pentru ca ne-au plimbat de la unul la altul de simteam ca imi pierd mintile) nu stiau ce sa ne spuna, unul ne-a spus ca e apendicita .Am cerut o a doua parere .A doua parere a fost ca e infectie urinara.

Apoi ca are doar o simpla viroza, apoi ca are pericardita si aici m-a bufnit plansul .Radiografia la plamani nu a arata nimic in neregula deci a picat si pneumonia.

 

TGO NORMAL

 

TGP NORMAL

 

 

Aslo normal

 

 

Ce m-a speriat foarte tare este nivelul PROTEINEI C REACTIVE care este 68mg/L

normalul este 0-10 mg/L

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Leucocite in limite normale, numai limfocitele scazute si monocitele crescute asa cum am postat mai sus.

 

Proteina Creactiv este foarte mare.

 

Daca ii dadeam fiecare tratament pe care i l-a dat fiecare medic in functie de diagnosticul pus cred ca pana acum intra in soc.Ca sa nu mai discut ca unul il interna sa il opereze de apendicita.

 

Acum a inceput sa isi mai revina.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Proteina C reactiva nu este foarte mare. 68 e un nivel mediu. Asa e in mononucleoza, pentru ca e o infectie virala. Ridicat e cand e peste 150-200. Atunci e infectie bacteriana. Deci CRP(C reactiv protein) e Ok. 

 

Aslo nu stiu ce e, aici nu se face. Nici TGO si TGP...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...