Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mononucleoza Infectioasa


Recommended Posts

Hai ca am googalit si m-am lamurit :).

 

TGO si TGP sunt ALAT si ASAT de la noi, sunt analize la ficat. Daca sunt normale, e bine ca inseamna ca nu i-a fost afectat. 

 

ASLO vad ca e o analiza a anticorpilor antistreptococici, deci au exclus o infectie streptococica. 

 

Limfocitele sunt mici, asta e ciudat...trebuiau sa fie marite si implicit leucocitele, ele "sar" in primul rand pe virusul asta. De acolo adenopatia. De asta mi se pare ciudat...a avut adenopatie si limfocitele mici...

 

Infectie cu virus a fost din moment ce CRP a fost mediu, "amigdalita" a trecut fara antibiotic, febra la fel. Cel putin asta inclin eu sa cred...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 59
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

sunny, iti spun ca CRP 68 nu e nici mare macar. E mediu si e normal pentru o infectie virala. Crede-ma ca am vazut CRP de peste 300, in infectii acute bacteriene. Ala e foarte mare. CRP e foarte variabil chiar si 30-60 poate fi normal, adica la un om sanatos.

 

Nici VSH nu e mare, e putin crescut dar atat peste limita nu e considerat mare. Am vazut VSH si de 90. Ala e mare. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Deci concluzia ar fi ca a avut mononucleoza, dar din moment ce a facut analizele in perioada cand ii era f rau, de ce IgM este asa mic?

 

 

 

Oricum pe mine boala asta a lui m-a terminat psihic.Am avut cateva zile in care am zis ca o iau razna cand auzeam diagnosticele.

 

 

El se simtea atat de rau ca a zis sa ii faca ce vor numai sa se simta mai bine.I-am spus ca dupa ce se face bine de tot , eu ma duc sa ma internez la psihiatrie.

 

 

El s-a oferit sa imi faca masaj la talpi in fiecare seara si sa stau acasa.

Inca mai negociem.(emoticon care face cu ochiul , ca scriu pe tableta si nu am emoticoane...emoticon cu o tanti care arata o bata mare celor care nu pun emoticoane)

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sunny, acu doi ani am avut si io ceva cu dureri de gat si febra mare si mi.a trecut cu antibiotic si control zilnic la orl. Totusi cred ca a fost la mine altceva..dupa descrierea ta. Ma rog io vroiam sa iti zic ca mi.au dat un spary care mi.a facut extraordinar de bine la gat. O sa il caut pe net..o sa revin..

 

Cat despre proteina asta marita indica infectie in organism. Baietzelul meu a avut de carand o infectie puternica si chiar daca leucocitele erau normale proteina asta avea o valoare fff mare. Si dr mi.a spus ca e in indicator al infectie din organism. La baiatu meu l.au trecut pe antibiotik intravenos, ca lua oral si nu era de ajuns..ma duc dupa spray

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am folosit si eu un spray, ma rog sotul. Hexoral, este bun, dar la el era atat de rau incat nici sa respire nu putea, totusi cred ca l-a ajutat.

 

 

Mononucleoza asta poate fi confundata destul de usor cu o infectie mai grava in gat ,asa ca poti avea mononucleoza si sa tratezi o infectie.Sotului printre alte diagnostice i-au spus si ca are gatul plin cu puroi si i-au dat reteta sa faca ampicilina injectabil.

 

Sotul meu nu a luat antibiotic pentru mononucleoza, numai pastile pentru supt, antitermice si antiinflamatoare.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu, cred ca am folosit spay cu lidocayna.. Nu.s sigura ca nu l.am gasit. La mine au mers pe antibiotic dar termenii astia m.au incurcat.

@ mihaela, proteina asta marita indica infectia, chit ca lecucocitele is normale. Asa a fost la noi. M.am uitat acu pe analize. A avut 47 si valoarea normala la copil era de 0-5.

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mononucleoza asta e tare pacatoasa, desi e privita ca o simpla boala virala.Da niste manifestari care te pun la pamant fara sa ai ce face.

 

Am inteles ca e mai rau daca o faci la maturitate decat atunci cand esti copil.Sotul meu va trebui sa fie mereu atent sa isi faca analizele .

 

Tinand cont de manifestari, cred ca foarte multi am facut-o si am luat-o ca fiind altceva.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sunny71, pare ca infectia acuta a trecut. Perioada de incubatie e apropae o luna cu simptome de ososeala si cefalee, de aceea s-a simtit rau inainte. Analizele baiatului meu aratau tot cam asa, cu proteina C marita, TGO si TGP normale, hemograma cu multe valori schimbate care se incheia cu limfopemie usoara si inca ceva dar nu-mi amintesc. Cert este ca scria despre niste celule neutrofile activate. Din spusele prietenei mele care e hematolog, hemograma nu arata ca de infectie cu virus Barr mai degraba, arata a o infectie bacteriana in organism coroborand cu proteina C marita si VSH marit. Dar au iesi pozitivi anticorpii nespecifici, nu si cei specifici care trebuie repetati, dar n-am facut-o inca. In rest, manifestarile au fost ca de mononucleoza. Pediatra spunea ca cel mai probabil infectia cu virus a dus la suprainfectie bacteriana, de aceea i-a dat antibiotic (zinat). Si dupa 5 zile de la debut era ok. Nu stiu de ce, nu vad pe site din toate analizele tocmai hemograma sa-ti spun exact. Erau mai multe modificate. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...