Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mononucleoza Infectioasa


Recommended Posts

  • Răspunsuri 59
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Azi la laborator mi-a sarit in ochi un  caz foarte asemanator cu al sotului tau, Sunny. Bine, eu nu stiu simptomele bolnavului, nici consultul clinic, dar intrebarea de diagnostic era mononucleoza. Toate analizele bune, cu exceptia limfocitelor scazute, testul rapid de mononucleoza negativ. Dupa asta au revenit si au cerut completari, printre altele, testele la ficat perfecte, nimic anormal in analize. Ma intreb cu ce diagnostic a plecat acasa pana la urma, am sa incerc maine sa aflu si revin daca voi sti. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ca duce tot la mononucleoza, cel putin asa mi s-a spus mie ca infectia poate fi cu Barr sau cu Citomegalovirus. Anticorpii nespecifici pozitivi (in cazul nostru) indica o infectie, dar nu se stie cu care virsu. Prin urmare ar fi cam la fel. Dar nu stiu sigur.

Simptomele pot fi diferite de la pacient la pacient. Vineri am fost la doctorita mea curanta de ficat, i-am pus despre mononucleoza si mi-a zis ca daca in hemograma, neutrofiliii plus monocitele depasesc valoare 60, atunci a fost mononucleoza.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La analizele sotului nu au aparut modificari majore la leucograma, doar la monocite si limfocite, dar nu foarte mari. Manifestarile sunt foarte urate in faza acuta a bolii si extrem de deranjante timp de 2 -3 saptamani.

Iar dupa aceea ramane o stare de oboseala foarte puternica, practic nu esti bun de nimic .

 

Sotul meu abia acum a inceput sa isi mai revina, a avut o saptamana cand nu putea sa se dea jos din pat dimineata.

 

Si o alta manifestare care apare este pofta de mancare, sotul meu manca la fiecare ora si cantitati mari de alimente.Acum a inceput sa isi revina, mai are starea de oboseala dar nu asa ca saptamanile trecute.

Pentru o boala virala este foarte neplacuta si cu efecte secundare extrem de puternice.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

I-au luat sange de 5 ori in timp ce tot cautau sa vada ce are. Cred ca daca ii spun sa mearga sa mai faca alte analize fuge de nu-l mai prind ,cat e de obosit.

 

I-a recomandat medicul de la spital sa ia niste vitamine, a inceput sa le ia si zice ca se simte mai bine .

 

 

O sa mai faca analize, dar mai las sa treaca timpul, ca a facut acum atatea si a fost consultat de atatia medici cat pentru toata viata.

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

eu am facut boala in timpul sarcini si nu am stiut , am zis ca sunt foarte racita si cand am nascut la maternitate a fost o problema si mi sa facut mai multe analize printre care si asta care a iesit pozitiva , la 3 zile dupa externare m-am intors in spital cu febra 40 , initial am crezut ca sa infectat cezariana, atunci am aflata de "boala sarutului"nu i-am dat atentie pt ca dupa 2 zile de stat in spital mi-a desfacut operatia si chiar era infectie , asa ca nu am pus accent pe boala care a trecut de la sine in cateva saptamani doar cu ceva paracetamol pt dureri , nu mi sa parut o boala grea, a fost doar ca o raceala puternica, mai rau a fost ca a luat si bebe . Boala nu a lasat urmari , cel putin la mine nu, eu recomand ca cei care o fac sa treaca peste ea sa nu mai caute pe net informatii (inebunesti) cu cat va ganditi mai mult cu atat este mai rau 

aaa. mie mi sa recomandat ceva vitamine sa iau 

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...