Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Mamici inimoase de Constanta***166***


Recommended Posts

Ledi, pregatitoarea este ok, destul de lejer, fara teme acasa, dar totusi exista problema responsabilitatii!

Merg singuri la toaleta,in pauze, pe holuri sunt singuri, si este nebunie.La Luca , pe unul din holuri exista o pnata, si elevii de la 2 clase profita de absenta dnelor in pauza si se dau pe burta, in genunchi sau chair pe spate pe acea panta in mare viteza.

Cand ies de la ore.....e jale...caciula in mana, fularul atarna pe jos, bluzonul in mana, sireturile desfacute si eventual cu alta geaca(am depasit faza asta).

 

In ziua in care a avut sport, Luca, pe la inceputul trimestrului acesta, a iesit de la ore ghiciti cum?

In stangul cu adidas si in dreptul cu gheata, restul de incaltari in punga,motivand ca nu a avut timp sa se schimbe la ambele picioare dupa sport, ca ii era foame si a mancat in pauza care a mai ramas :))))))

In alta zi a aparut cu alta geaca si era fff convins ca este este gaca lui si am eu ceva cu el.

Penarul la 2 zile il completez cu creioane, carioci, ptr ca vine gol cu el.

Si tot asa.....

Poate depinde si de copil, dar tot este o mica-mare nebunie pana se obisnuiesc.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 171
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

mai, lui Patrick i s-a intamplat si in clasa a treia - sa plece fara fular, caciula, ochelarii uitati in sala de sport, adidasii nu mai zic... sa mai zic cand a iesit afara din scoala fara ghiozdan cu totul??? [:-)))] tata imi povestea ca pur si simplu l-a lasat sa vada cand isi aduce aminte [:-)))]

nu mai zic de: pulover, bluza de trening, ... astea-s la ordinea zilei [:D]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hehe, io deja ma pregatesc mental sa fac si pt scoala la fel cum am facut la inceputul gradinitei: am brodat cu initiala ei toate hainele, de la chiloti la geaca si-mi aduc perfect aminte cum pregatea mama inceputul scolii la noi, inclusiv pe creioanele colorate ne scria numele, sigur-sigur asta ma asteapta si pe mine c-o stiti si voi pe fie-mea...

 

I-am facut poza cupilului dormind pe scaune, zau ca ar merita trimisa la inspectorat. [bang]

 

Rox, mi-au zis si mie colegele ca incepe maine codul portocaliu cu ploaie, deci clar n-o sa mai pot scoate masina, noroc ca a promis maica-mea ca azi vine acasa, sper sa reuseasca sa iasa macar la soseaua nationala, la maxi-taxi, ca altfel nu stiu cum ma descurc...

 

Ledi, mi-a zis o buna prietena cu copil de varsta lui David, ca anul asta la Sc. 28 ia o clasa de pregatitoare dna Zdrenghea (parca) iar ea era super linistita si multumita de asta, a avut si fata cea mare tot la dansa, daca vrei va fac legatura [;)]. Eu n-as amana treaba cu scoala, peste un an vei fi fix in aceeasi situatie.

 

Off topic: ma pot face petitoare de invatatoare, nu-i asa, Alina? [:-)))] Numai pt fie-mea nu stiu cum sa fac, doar ce-am aflat ca doamna cea galonata are deja primele 15 locuri "ocupate", deci tre' sa ma misc repede, cu mare talent si cat de pe sus se poate (inspectorat) daca vreau sa fiu in aia 25 de sus. Chestia este ca nu sunt deloc convinsa ca vreau la dansa, mai ales ca ieri mi-a zis mama unei fetite care la fel ca noi intra in toamna la pregatitoare ca doamna are pretentia sa aiba DOAR copii cuminti in clasa. Pai daca o trimit pe fie-mea acolo ii ruinez tot feng shui-ul [:-)))]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Rox, si eu sunt din ce in ce cu spranceana mai ridicata. DOAR copii cuminti + face performanta/ scoate olimpici + lista in ordinea pilelor (dna nu accepta cadouri/bani) + copii/parinti cu bani, fite, figuri in consecinta => ma indeparteaza tot mai mult de aceasta optiune. Cred ca o sa inscriu in cele din urma fata la dna cealalta despre care se stie sigur ca ramane in scoala.

 

Acuma, io stiu ca exista si copii cuminti, am vazut cu okii mei vreo cativa [;)] dar fie-mea nu poate fi incadrata in categoria asta...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Boti, eu inca ma minunez ca exista si copii cuminti  [:)] .

 

Asta cu copiii cuminti e printre cele mai tari. Din pacate, multe invatatoare transmit intr-un fel sau altul mesajul asta. Mie imi transmisese fosta invatatoare un alt mesaj, dar eu naiva, nu l-am receptionat. Ei ii placeau doar copiii care veneau invatati de acasa.

 

Vacanta asta neasteptata m-a infuriat si pe mine. Iernile trecute a fost mult mai rau, am avut zile in care chiar nu am putut pleca de acasa si nu s-a inchis nici o scoala. Am stat si eu acasa zielele astea, dar imi cam ajunge.

 

Cornelia

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

hahaha, copiii cuminti?!?!? Despre ce vb?

Clar nu si despre Luca :))sau ma rog nu despre un copil care tace:))

 

Luca de ce te-a pedepsit iar dna?

Ptr ca am vb in timpul orei neintrebat!

Pai de ce ai vb?

Ptr ca stiam raspunsul la intrebare si trebuia dna sa stie ca eu stiu!

 

Si multe altele.......

Oricum sunt f multumita de dna, ai fost o petitoare f buna Boti.

 

Si lui Luca i-am scris numele pe toate etichetele de la geci, caciuli, si unde a mai fost posibil, si ce daca?!?!

Tot a venit cu alta geaca care nu avea numele trecut pe ea, si clar nu stia a cui este, iar a lui a ramas in clasa si celalalt baiat a plecat in bluzon acasa convins ca de dimineata nu a avut geaca si bunica lui l-a crezut, dimineata fiind dus de parinti.

A venit cu alta caciula, model identic dar alta culoare, ptr ca au decis intre ei sa le schimbe, ca s-au plictisit.

Tenesii de sport au fost donati de catre Luca unui coleg de clasa, dar i-am recuperat.

Apare cu alte creioane, carioci, se fac schimburi, si tot asa.

 

Singura "activitate" unde stau linistita....pachetul...nu il doneaza, nu il schimba si vine cu, cutiuta goala mereu.Imi cere la el in cutie numai legume goale si uneori 2-3 felii de salam sibiu sau cotlet haiducesc, dar  baza sunt legume, minim 3 feluri/zi.

 

La after, daca in meniu este ciorba care ii place cel mai mult, se descurca, cate 2-3 portii, ptr ca sunt copii care nu se ating de ciorba, plus felul 2 care sub nici o forma nu il uita, isi scrie numele pe cutiuta si daca nu il mananca atunci, sigur la plecare il vedeti pe strada cu copanul in mana :))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ledi, asa cum zice si Cornelia, iti trebuie nervii tari.

Nici Luca nu este la scoala din circumscriptie, a fost respins in prima etapa, cu toate ca au ramas locuri libere si erau doar 2 copii repsinsi (Luca si inca un baiat), dar am facut reclamatie, m-am ratoit putin la directoare si am rezolvat problema tot in prima etapa.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata.

Boti,David o sa aiba 5 ani si 8 -9 luni,deci e mic.Vorba aia nu stie sa-si sufle mucii,sa-si inchida snurul de la blugi pe sistemul 'nu stiu' ..si eu pai inveti si el 'nu stiu sa invat''.

Nu stiu unde-i scoala 28,in zona desi m-am plimbat pe jos de am inebunit nu am vazut decat 2 scoli,astea din spate 4-5 si 30-ul.Nu cunosc nici o educatoare,David are nevoie de o educatoare blanda care sa stie cum sa-l ia ca altfel nu faci nimic cu el..ca e capos rau..Viza de flotant nu am unde sa-mi fac.Si mai nasol e ca mi-e si frica sa nu dea de o educatoare naspa.Nici eu nu stiu ce sa fac..m-am stresat asa mult cu subiectul asta ca acum parca-s in transa..ca nici acum nu m-am decis.La noi la odisee sunt putine fete care-si duc copii la scoala anul asta..Eu is asa nehotarata ,de fapt amandoi..nu stiu daca psihic/emotional este pregatit de scoala.Acum mi se pare mic sa inceapa,dar sa termine liceul la 19 ani jumate mi se pare mult..bine si eu l-am terminat la 19 si n-am avut nici un complex sau vreo problema cu asta.

Mi-e cumva teama sa il duc si sa nu faca fata si sa regret apoi,ca nah,inapoi nu mai poti da..cunosc astfel de cazuri si parca nu vreau sa-l chinui pe el si implicit pe mine.

Si faptul ca-s arondata la o scoala naspa si ca nici nu stiu o educatoare blanda si ok(nu din aia cu fite,care urla si face k toti dracii si pretentii de copil cuminte ,teme peste teme si cu ganduri de hai sa ucidem copilaria si sa facem genii din ei la nici 6 ani-sunt si doamne din astea :) )Apoi mai vine responsabilitatea lui..partea cu mancatul si luatul medicamentelor singur,siguranta..asta e bland,e sensibil..prea sensibil si emotiv,desi n-ai zice la prima vedere..nu e un copil violent,dimpotriva..apoi afterul..am un milion de dileme..si nu ma pot decide neam.Apoi vine partea cu lipsitul,la gradi mai poti lipsi,nu zice nimeni nik..la scoala nu prea si cum la el bolile/racelile is mai naspa si tin mai mult,iar nu stiu cum vom face.Eu fiind mai mult singura cu el trebuie sa le rezolv pe toate.,iar eu nu sunt genul care sa se certe cu x si y ca nu-mi baga mie copilul.Desi as putea marsa pe certificatul lui,nu vreau s-o fac,pt ca nu vreau sa spun nimanui,am avut prea multe traume si eu ,dar mai ales el din aceasta cauza si e mai bine sa nu stie nimeni..uite asa copilul e luat ca atare,nu mai e judecat,umilit,marginalizat..nu mai zic ca nici colegii nu vreau sa afle,copiii pot fi extrem de rautaciosi..

Cum spuneam,am o mie de dileme si inca nu am raspuns la ele..ma gandesc si ma razgandesc de o mie de ori si nu stiu cum sa fac sa-i fie lui bine.

Multumesc pt sprijin.Va pup.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...