Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Casatoria un avantaj


Recommended Posts

Miemi se pare o exprimare ilogica, sau ma rog, o formulare ilogica. Ce legatura are sula cu prefectura?

Adica, cum sa compari casatoria insirand avantajele ei, versus monogamie? Eventual faci pro si contra intre casatorie si concubinaj.

Xio da' unde e comparatzia asta ,ca eu n-am vazut-o la subiect? [bib]

 

Dana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 548
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

In Elvetia se poarta concubinajul. Cunosc multe cupluri care traiesc asa, au si copii. Am avut un coleg olandez care s-a casatorit cu partenera dupa 35 de ani de convietuire, exact inainte de a iesi la pensie. Ea nu a lucrat niciodata, iar el a vrut ca ea sa fie asigurata in cazul in care i se intampla lui ceva. Au doar un copil, au nepoti.

 

Eu am fost casatorita in Romania, dar am divortat. Din fericire nu au existat copii. Actualul meu "sot" este si el divortat. Suntem de 11 ani impreuna, avem o fetita de 10 ani (copilul a fost dorit de amandoi, la o luna de cand ne-am cunoscut s-a intamplat minunea). Ne este bine asa, nu credem ca o hartie ne poate face mai fericiti. Ne vom casatori candva, cel mai tarziu va fi inainte de pensie. Pt.ca nu avem hartia aia nu inseamna ca nu suntem o familie. Noi ne consideram o familie fericita, implinita, cu un copil rezultat din dragoste. Suntem amandoi independenti, eu una ma descurc ft.bine si singura, daca ar fi cazul. Pe el il consider un om deosebit, care la inceput m-a ajutat ft.mult (mi-a dat si bani sa-mi cumpar apartament in Romania, la o adica el nu are nici un drept acolo; si-a facut si asigurare de viata, asta fara sa-i cer eu, a fost decizia lui). Cand m-am mutat aici, m-a sustinut financiar, mi-a platit toate cursurile, fara a astepta ceva in schimb. Castigam aproape egal, cheltuielile le impartim (cu toate astea, imi da separat si bani pt.copil...avem si contract in cazul in care ne vom desparti, cat ar tb el sa plateasca pt copil- a fost tot ideea lui sa-l facem....acum nu se ia in considerare, pt ca suntem impreuna...custodia e comuna, dar in caz de copila ramane la mine).

 

Deci ne este bine asa, nu credem ca hartia aia ne-ar face mai fericiti.

 

Un Paste fericit va doresc !

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In cazul in care unul dintre parteneri nu a lucrat, da casatoria la pensie e un avantaj. Dar pana vom iesi noi la pensie mai este :-)

 

Si eu una cred in destin. Al meu sot la fel. Povestea noastra e lunga, cu multe peripetii, asa ca suntem siguri ca cineva acolo sus a vrut ca noi sa fim impreuna.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Uneori ma intreb si eu asa ... cum de X a avut viata in acest mod, iar Y in acel mod? De ce unii mor de tineri altii in floarea varstei iar altii altfel? Interesant totusi ca aceste ganduri si/sau impresii apar doar in anumite momente ale vietii in general cele mai delicate.

Cand omului ii merge bine pe toate planurile parca nu are timp sa se gandeasca si la altceva, nu are motivatia pentru asa ceva, cum se spune "are vant la pupa".

Desigur omul are tendinta de a asocia momente ale vietii sale cu o anumita explicatie, iar cand nu are una acceptabila raspunsul vine aproape invariabil:

Asa este scris,

Asta e destinul;

                   sau similare.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Xio da' unde e comparatzia asta ,ca eu n-am vazut-o la subiect? [bib]

 

Dana

Este la primul mesaj.

Am afirmat ca in trecut o persoana singura nu putea sa intretina casa si copii si ca familia era o necesitate. 

 

Practic sunt mai multe idei.

1. O familie largita, cu parinti si bunici face viata mai sigura.

2. Familia monoparentala implica costuri pe membru de familie mai mari si este mai vulnerabila.

3. Concubinajul vesus casatoria oficiala denota gradul de angajare: provizorie sau definitiva, partiala sau totala.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cand omului ii merge bine pe toate planurile parca nu are timp sa se gandeasca si la altceva, nu are motivatia pentru asa ceva, cum se spune "are vant la pupa".

Am avut candva ocazia sa stau si sa meditez, si am ajuns la concluzia ca in viata meditam/gandim foarte putin.  In general luam lucrurile asa cum ne sunt prezentate. Nu mai incecam sa le reanalizam.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...