Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Casatoria un avantaj


Recommended Posts

 

Pentru tute "sa am parte de cea mai frumoasa zi din viata mea".

 

 

Din pacate(desi e urit tare de tot spus)tute exista peste tot in lumea asta si orice fetitza isi doreste sa ie printzesa macar o zi in viatza ei.

 

Ma rog,mie mi-e clar ca aici e mai mult dialogul generatziilor,am spus de la inceput,trebuie sa ai niste ani ca sa vezi casatoria altfel deict un petic de hirtie.

 

peticul ala de hirtie insa se pare ca are destul d emulta greutate.

 

Eu m-am casatorit cu acte de doua ori,asa am considerat eu ca e bine.

 

Nu judec,nu emit teroii pretzioase din capitolul"stiu tot",accept si alt fel de convietzuire,insa ramin la ideea ca actul casatoriei isi are importantza lui.

 

Dana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 548
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

andacos, sunt convinsa ca pentru multi actul acela e important. Ca vad o diferenta mare intre "iubit/a" si "sot/ie". Ca rochia de mireasa e ceva minunat.

 

Foarte bine. Nu am nici o problema cu asta.

 

Ce m-a deranjat in discutie sunt avantajele pe care Deceneus le-a adus (care nu au nici o treaba cu placerea de a fi cu cineva) si cum homosexualii sunt anormali (si probabil nu ar trebui lasati sa se casatoreasca?).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Ce m-a deranjat in discutie sunt avantajele pe care Deceneus le-a adus (care nu au nici o treaba cu placerea de a fi cu cineva) si cum homosexualii sunt anormali (si probabil nu ar trebui lasati sa se casatoreasca?).

 

Pai are si el dreptul(am mai spus-o,stiu [:)] )de a cred ca actul casatoriei aduce niste avantaje,asa cum are dreptul sa creada ce doreste despre homoisexuali!(nu a spus ca sunt anormali,hai sa nu citim pe sub rinduri)

 

Atita timp cit nu ataca pe nimeni [;)] , e dreptul lui sa-si exprime ideile,indiferent ca place sau nu place tuturor.

 

PS:Nu stiu ce hram poarta deceneus pe forum si de ce i se poarta simbetele,insa pe mine ma deranjeaza de acum aceatsa atitudine.

 

Oameni buni...lasatzi urile deoparte.Daca v-atzi impuns la un subiect,asta nu inseamna ca trebuie sa va aruncatzi la jugulara la fiecare alt subiect.

 

Dana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Traditie, spus frumos.

Spus urat, sa fie in randul lumii.

Pentru tute "sa am parte de cea mai frumoasa zi din viata mea".

 

Motive justificate: credinta religioasa, obtinerea de avantaje economice / nume comun etc.

 

Inseamna ca, tute sau nu, oamenii gasesc mai avantajos sa te casatoresti decat sa traiesti in concubinaj. Nu toti, desigur, majoritatea lor. Mai ales ca unii (si nu-s deloc putini) o fac si a douaoara...si a treia...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

andacos, eu nu imi amintesc sa fi discutat in trecut cu Deceneus, deci nu pot fi acuzata de discriminare [:)]  Si, dupa cum vezi, nu sunt in fatza casei lui aruncand cu pietre. Are tot dreptul sa isi exprime opinia, asa cum am si eu.

Ce presiuni fac asupra lui? Ca inteleg ca imi spui ca nu il las sa aiba o opinie [:)]

 

La ce bun sa te exprimi in acest mod? 

Nu inteleg ce anume e deranjant.

Am luat exemplul de iepurica si iepuric pt. ca e Pastele. Sa zicem Mos Craciun si Craciunita.

 

Sau nu asta a fost deranjant?

Chiar nu pot sa imi dau seama la ce te referi prin "acest mod".


Eram curioasa sa imi raspunzi, pentru ca lumea spune ca pt. ei nu e importanta casatoria dar tu insisti ca daca n-ar fi importanta, lumea s-ar casatori. Iar mie ideea mi s-a parut lipsita de logica.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

1. Considera ca ai un avertisment verbal. Discuta despre idei nu despre persoane.

2. Nu insist cu nimic imi expun opinia.

3. Sunt intrebari care genereaza alte intrebari.

4. Nu inseamna ca cineva trebuie sa aiba sau nu un raspuns la ele

5. Nimeni nu a spus ca este sau nu importanta ci a spus ca daca ... atunci logic discutand ar insemna ca... deci este vorba de un dialog.

 

Cam atat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai nu esti in fatza casei lui,esti pe un forum public si tot ridici rigla sa-i dai peste degete ca nu e de acord cu homosexualii .Si-a exprimat o parere(pe care tu ai intors-o cum vrut,oricum)si atit.

 

PS:Nu m-am referit doar la tine in privintza atacurilor sub centura la adresa lui deceneus,e o pratcica generala am observat.

 

edit pentru PS":Si mie mi s-a parut jignitoare cehstia cu iepuroiul si iepurica...si nu e singurul substrat jignitor.

 

 

Dana

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...