Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Casatoria un avantaj


Recommended Posts

Ce m-a deranjat in discutie sunt avantajele pe care Deceneus le-a adus (care nu au nici o treaba cu placerea de a fi cu cineva) si cum homosexualii sunt anormali (si probabil nu ar trebui lasati sa se casatoreasca?).

Viata nu se rezuma la placeri.

In viata ai responsabilitati, fata de parinti, fata de copii, fata de cei care te-au ajutat sau iti sunt aproape, fata de comunitate.

Familia este o forma de organizare cu multiple functii, printre care si cea care iti permite sa te achiti de responsabilitati.

 

O viata la care orizontul se limiteaza la propria persoana sau cuplu, si orizontul se termina odata cu moartea este o viata de egoist.

Omenirea a progresat datorita socializarii oamenilor, si familia a fost si este ce mai importanta forma de socializare. Multi savanti au facut descoperiri pentru ca cineva din familie le-a asigurat cele necesare ca sa poata sa se dedice cercetarii.

 

Multi se gandesc si fac planuri de viitor pentru generatiile care urmeaza. Unii sa lase in urma copii educati si eventual cu o afacere care sa le asigure un trai decent. Pentru unii viata si familia este ca o cursa de stafeta pe echipe.

Un asemenea proiect are nevoie de stabilitate, de oameni responsabili, dedicati, angajati total, nu doar verbal.

 

Cat despre homosexuali, si nu numai despre ei, am afirmat ca sunt agresivi in mesaj, incercand sa ne convinga ca ei sunt cool, au o gandire progresita sunt purtatori de valori moderne, si ceilalti suntem dominati de o gandire a secolelor trecute, oameni rigizi, ingusti, carora merita sa le plangi de mila.

 

Subiectul l-am descis ca o reactie la asemenea idei promovate in online sau tv. Reporteri care nu sunt casatoriti balmeaza casatoria, redactori care nu au crescut un copil dau lectii cum sa cresti copii s.a.m.d.

 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 548
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Deceneus, si toleranta mea are limite. Insa exista homosexuali care isi vad linistiti de viata lor si nu ies in strada sa se bata cu pumnul in piept pentru coolness si mai stiu eu ce.

 

Consider ca cei pe care i-ai descris tu aici:


Cat despre homosexuali, si nu numai despre ei, am afirmat ca sunt agresivi in mesaj, incercand sa ne convinga ca ei sunt cool, au o gandire progresita sunt purtatori de valori moderne, si ceilalti suntem dominati de o gandire a secolelor trecute, oameni rigizi, ingusti, carora merita sa le plangi de mila.

 

fac o defavoare chiar comunitatii de care apartin.

 

Referitor la rahaturile din mass-media, iti dau dreptate, ne va fi din ce in ce mai greu sa le combatem si sa nu ne lasam copiii influentati de ele.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vreau sa discutam si despre lucruri normale, pentru ca ma agaseaza promovarea anomaliilor sau a excentricitatilor.

- Homosexualii considera ca ei sunt normali si ceilalti suntem dominati de prejudecati.

- Adeptii apararii animalelor pun cainii comunitari pe un loc mai important decat oamenii.

- Vegetarienii ii considera pe ceilalti inconstienti.

- Ecologistii considera ca ecologia naturii este mai importanta decat ecologia sociala/umana, si exemplele ar putea continua.

 

 

Andacos, uite unde spun Deceneus ca homosexualii sunt niste anomalii. Nu mai spun ca si eu sunt proape anomalie, ca sunt aproape vegetariana. Nici nu stiam ca ii consider pe carnivori inconstienti. Ii dau acum un cot viitorului sot sa il anunt ca am aflat de pe un forum ca eu cred ca el e inconstient pt ca mananca si carne.

 

Nu cred ca are cineva ceva cu Deceneus, eu cel putin am fost cred -mai categorica decat Rall, dar asta doar pt ca sunt total opusul lui Deceneus, si anume culmea tolerantei.

Seful meu din Ro si colegul meu erau ca Deceneus. Colegul imi povestea cum omora vitei si iepuri, iar seful meu spunea ca aia care nu se bucura de taierea porcului sunt niste tampiti inapoiati.

Cu toate astea nu am considerat niciodata ca cei care mananca, carne, sunt prosti, idioti, criminali, nesmititi sau inconstienti.

 

Prin urmare imi este imposibils

 sa inteleg siguranta asta cu care Deceneus face niste afirmatii de imi sta mintea in loc. Si asta doar pt ca reuseste sa jigneasca atatia oameni si nici macar nu isi da seama, respectiv nu il intereseaza, Nu mai spun ca e si ilogica expprimarea.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

XIO te-ai ofuscat prea usor desi afirmi ca esti toleranta.

Normalitatea si boala sunt doua notiuni diferite. 

Majoritatea oamenilor sunt dreptaci, dar exista si multi stangaci.

Daca spun ca nu-i normal sa scri cu stanga inseamna ca i-am ofensat pe cei care scriu cu stanga?

Exista persoane care exercita presiuni asupra copiilor sa scrie cu dreapta ca "asa-i normal", si multi chiar reusesc sa se foloseasca de mana dreapta.

Altii nu vor si sustin ca-i bine sa lasi copilul sa evolueze cum l-a inzestrat natura.

Normal este ce-i acceptat de o majoritate covarsitoare, si anormale sunt exceptiile.

 

Daca esti vegetariana consideri ca alimentatia ta este sanatoasa si o alimenatie cu carne este gresita, deci oamenii care consuma multa carne implicit sunt considerati inconstienti. Daca din politete nu le-o spui direct, am tras eu concluzia si am afirmat explicit, ceea ce sugerati voi.

 

Si in problema animalelor cum ii catalogezi pe cei care participa la vanatoarea de la Balc? Sunt criminali sau nu?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi se pare normal sa scrii cu stanga. Am remarcat in multe filme americane ca destui actori scriu cu stanga. In comunism - parca? - nu era permis sa scrii cu stanga, ca "nu-i normal". Mi se pare o prostie.

 

Deceneus, nu am jignit niciodata un consumator de carne din motive de dieta. Sa-ti insir aici ironiile/jignirile pe care mi le-au adresat ei, afland ca eu nu consum carne?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Deceneus, eu nu m-am ofuscat, continui doar sa ma mir.

Nu, eu nu consider ca este gresit sa mananci carne. EU nu vreau sa mananc asa ceva si atat.

Vit. B12 se gaseste aproape exclusiv in carne, fara vit, B12 apare anemia pernicioasa care este un factor major pt cancerul gastric.

Pot intelege ca asta e lantul trofic, dar eu nu vreau sa fac parte din el.

 

Daca ceva nu este normal inseamna ca este anormal. Credeam ca am depasit limitele acestea cu ceva timp in urma, si ca homosexualii saracii nu mai sunt anormali ci sunt oameni perfecti normali, ca mine si ca tine doar ca le plac mai multe alte jucarii.

Normal este si un om bolnav, nu este anormal din cauza ca a avut ghinionul sa aiba o afcetiune sau mai multe.

 

Din pctul meu de vedere ca sa vanezi ai nevoie de o doza  de sadism, la fel ca sa omori animale. Asa consider eu, nu stiu daca este adevarat, ca nu am facut si nici nu am vazut vreun studiu. Tinand cont de faptul ca il cunosc pe un nene care se ocupa cu sacrificarea animalelor strabunicilor, pe care la 6 ani l-am facut criminal si in toate felurile, pe care il cunosc, pot spune ca nu este anormal.

Fiecare vede problema altfel, trebuie doar sa ai oleaca de toleranta si sa nu te crezi cel mai destept, ca nu esti cu siguranta (vb la modul general).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

XIO te-ai ofuscat prea usor desi afirmi ca esti toleranta.

Normalitatea si boala sunt doua notiuni diferite. 

Majoritatea oamenilor sunt dreptaci, dar exista si multi stangaci.

Daca spun ca nu-i normal sa scri cu stanga inseamna ca i-am ofensat pe cei care scriu cu stanga?

Exista persoane care exercita presiuni asupra copiilor sa scrie cu dreapta ca "asa-i normal", si multi chiar reusesc sa se foloseasca de mana dreapta.

Altii nu vor si sustin ca-i bine sa lasi copilul sa evolueze cum l-a inzestrat natura.

Normal este ce-i acceptat de o majoritate covarsitoare, si anormale sunt exceptiile.

 

Daca esti vegetariana consideri ca alimentatia ta este sanatoasa si o alimenatie cu carne este gresita, deci oamenii care consuma multa carne implicit sunt considerati inconstienti. Daca din politete nu le-o spui direct, am tras eu concluzia si am afirmat explicit, ceea ce sugerati voi.

 

Si in problema animalelor cum ii catalogezi pe cei care participa la vanatoarea de la Balc? Sunt criminali sau nu?

 

Ramin la parerea mea,intre ce spune deceneus si cum vretzi voi sa interpretazi,e o diferentza.(probabil daca scria ceva si de romanii din strainatate,se mai simtzeau citziva atinsi [:-)))] [:-)))] )

Deceneus, eu nu m-am ofuscat, continui doar sa ma mir.

Cred ca exact asta face si deceneus,doar ca are un fel diferit (de tine)de a o arata.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...