Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Casatoria un avantaj


Recommended Posts

  • Răspunsuri 548
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Deceneus exprima o temere a societatii: aceea ca ii moare celula de baza, familia, unde familia = musai cuplu casatorit, ca altfel, e concubinaj (uniune libera in termeni noi). De acolo ideea cu "cuplul fara casatorie n-are rost", "copiii se fac in interiorul casatoriei".

 

Na, ce sa facem, dictatori cica nu mai avem.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi suntem amandoi divortati, asa ca hartia respectiva nu reprezinta mare lucru pt noi. Ne este bine asa, ne iubim la fel de mult ca acum 11 ani (al meu sot chiar spune lucrul asta mereu si nu numai mie, ci si persoanelor din jur), copila este dovada iubirii noastre, pe unde mergem ne prezentam ca sot si sotie, purtam si verighete de acum 11 ani. Noi credem ca mai important este ce simtim noi, cum ne simtim noi decat ce spune lumea. Cu toate ca aici nu spune nimeni nimic in cazul in care traiesti in concubinaj si ai si copii. Asta pt ca in Elvetia concubinajul este ceva normal. Aici daca esti casatorit si ambii au job, platesti impozit mai mare decat daca traiesti in concubinaj. Deci este si asta un factor in a alege sa ramai in concubinaj. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mda, realitatea este ca hartia aia a aparut din pur motive administrative, ca sa lamureasca concret ce se intampla cu bunurile acumulate inaintea relatiei, in timpul ei si dupa ce unul dispare ...

 

Eu as vrea sa-i intreb pe cei pentru care legiferarea unei relatii conteaza mult ... O relatie legiferata in fata lui Dumnezeu dar nu in fatza legii este concubinaj ?

Dar o relatie legiferata in fata legii dar nu in fata lui Dumnezeu ?

 

Pana la urma ce inseamna concubinaj si este o greseala fatza de cine ?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Raspunsul este mult mai simplu.

   Exista aspectul legal oricat am dori noi sa-l ignoram.  Alaturi de alte efecte ale altor legi si casatoria ca si nasterea si decesul sunt certificate de acte. De aici incolo, tot ce tine de oficial de relatii oficiale de statut oficial de drepturi sau obligatii oficiale deci care cad sub incidenta legilor unui stat sau altul deriva doar si numai doar din actele eliberate.

 

    Nu se pune neaparat in discutie cat ma intereseaza sau nu daca am fost sau nu la biserica unde am facut sau nu ceremonia religioasa cand discut de acte. Sa nu fim naivi. Daca nu exista  actele oficiale care sa certifice un anumit statut (nascut casatorit divortat decedat) nu ai cum sa faci alte demersuri oficiale ce se bazeaza pe aceste acte.

 

   Daca mergi sau nu la biserica faci sau nu un serviciu religios este deja o optiune personala ce tine de dorinta ta de apartenenta la un cult religios sau altul dar nu are asa cum este firesc nici un impact din punct de vedere oficial.

 

   Intrebarile retorice de mai sus - raman pur retorice.

 

 

 

   Concubinaj reprezinta asa cum se stie o situatie in care doua persoane majore traiesc impreuna isi gestioneaza viata in comun dupa cum consimt ei isi recunosc reciproc si in afara aceste consimtaminte insa nu au nici o relatie oficializata Pe scurt oficial nu au nici o obligatie si nici un drept conferit de lege care sa se bazeze sau sa derive din acest statut.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mda, realitatea este ca hartia aia a aparut din pur motive administrative, ca sa lamureasca concret ce se intampla cu bunurile acumulate inaintea relatiei, in timpul ei si dupa ce unul dispare ...

 

Eu as vrea sa-i intreb pe cei pentru care legiferarea unei relatii conteaza mult ... O relatie legiferata in fata lui Dumnezeu dar nu in fatza legii este concubinaj ?

Dar o relatie legiferata in fata legii dar nu in fata lui Dumnezeu ?

 

Pana la urma ce inseamna concubinaj si este o greseala fatza de cine ?

 

Buflea, nu au legatura legalul cu religiosul.

Sunt persoane care se casatoresc civil. Nunta nu fac, sau daca fac nu cred in semnificatiile ei. Ii intereseaza statutul legal. Si nu e vorba numai de bunuri. Sunt mai multe chestii (si nu ma refer la vremurile apuse, cand te puteai caza legal la hotel doar cu sotul/sotia-daca erau de sex opus [:)] ). E vorba de putere de decizie, asupra copiilor, asupra unor evenimente legate de partener. Sotii se reprezinta unul pe celalalt (oficial), doar sotii primesc anumite informatii legate de parteneri (inclusiv medicale), astea mi-au venit in cap acum. Cat timp sunt casatoriti, reprezinta o familie si sunt stipulate si niste drepturi (ca si obligatii). Concubinii sunt...doi oameni straini (in fata legii). Inteleg ca va urma si o lege a lor, nu stiu la ce se refera.

Dar daca doua persoane aleg sa traiasca in concubinaj, pot fi credincioase...si atunci doresc  sa se uneasca in fata lui Dumnezeu. Aici este o problema, inca nu stiu ce final va avea. Pentru ca nu toti preotii oficiaza o cununie fara statutul legal. Oficiaza logodna, o unire temporara pe baza de promisiune, un statut care trebuie urmat in cel mai scurt timp de cununie. Ei bine, de curand am aflat ca o prietena, necasatorita legal, s-a cununat la biserica. Nu logodna...cununie. Asa ca nu mai stiu ce sa spun, probabil se mai schimba regulile.

Concubinajul este o relatie acceptata, nu o greseala. Poate pentru copii...nu stiu. Singura "hiba" este ca nu se potriveste la toata lumea, in sensul ca nu ofera aspecte legale. Din pacate, legalul inseamna o bucata zdravana din realitate, nu stiu daca-i bine sau nu, dar asta e.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Toata incurcatura cu aspectele legale e valabila in Romania, aici unde sunt eu nu e. Cuplurile de facto au fix aceleasi drepturi si obligatii si recunoastere legala ca si cele casatorite. Vorbesc aici de cuplurile heterosexuale. Iar in privinta numelui, poti foarte bine sa iti schimbi numele cum vrei tu- cunosc o familie (divortati) care la nasterea copiilor si-au schimbat toti numele, unind numele lui de familie cu al ei si scriindu-l impreuna. Eu daca vreau sa imi adaug numele partenerului la numele meu, o pot face si nefiind necasatorita cu el. Pot lua decizii medicale in numele lui, pot sa imi dau acordul pentru donare de organe, la banca nu se face discriminare in ipostaza unui credit, la taxe el a declarat fata mea ca fiind in intretinerea lui si ne decontam taxele impreuna etc. 

DIn punctul meu de vedere hartia de la starea civila e o hartie de la starea civila. Practic, legal si psihologic nu face vreo diferenta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...