Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Casatoria un avantaj


Recommended Posts

Eu n-am nimic cu cei casatoriti, nu ma bag in ciorba lor decat daca ma cheama ei sa ma bag. In acelasi timp, am destule exemple in jur in care casatoria numai tras impreuna la aceeasi caruta nu a insemnat. Si a adus atata durere, si suferinta, si nefericire, ca ajung sa ma intreb ce Dumnezeu de motivatie or fi avut oamenii aia cand s-au luat.

 

Ca sa dau un exemplu concret, am citit aici, pe DC, un subiect mai vechi, in care o proaspata mamica (fetita avea 5 luni) spunea ca a avut asa un soc cand a descoperit ca sotul o insela ca nici nu si-a mai putut alapta copilul. A fost imediat pusa la colt de o alta mamica, cum sa nu-ti mai poti alapta copilul, ca uite, eu am doi baieti, si pe cel mic l-am alaptat inclusiv cand sotul ma lovea in cap cu teava de la aspirator... Mie mi s-a parut ca mamica asta, a doua, avea gandirea perturbata... Altfel nu-mi imaginez cum poti sa te dai de exemplu de mama buna in conditiile alea...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 548
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Eu am deschis subiectul cu aspectul avantajelor materiale al traiului in familie fie ea legalizata sau nu.

Asta si ca o consecinta a diverselor opinii ca putem traii individual la fel ca in familie sau chiar mai bine si mai comod.

 

Opinia mea este ca noi romanii suntem supusi unei manipulari prin care se face lobi pentru atomizare, pentru discreditarea socializarii si acest lobi atinge si familia.

 

Unii o fac intentionat, dar majoritatea preiau ideile si le propaga  convinsi ca asa-i cool, asa-i trendul modernist.

 

In lume sunt viziuni diferite: una egoist-individualista si alta care priveste omul ca apartinand unei comunitati.

Cei care au constinta aprtenetei de comunitate se intereseaza de problemele comunitatii, locale sau nationale si asa popoarele respective formeaza natiuni.

Cei care sunt dominati de viziune a egoist-individualista formeaza populatii fara identitate, dezbinati si saraci.

 

 

PS. V-am atras si in sfera politica!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Deceneus exprima o temere a societatii: aceea ca ii moare celula de baza, familia, unde familia = musai cuplu casatorit, ca altfel, e concubinaj (uniune libera in termeni noi). De acolo ideea cu "cuplul fara casatorie n-are rost", "copiii se fac in interiorul casatoriei".

 

Na, ce sa facem, dictatori cica nu mai avem.

Nu am afirmat ca un cuplu neoficilaizat n-are rost, am afirmat ca este un cuplu in care angajamentul nu este total. Ca lipsa actului oficial arata o retinere.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai sa stii ca sunt multe cazuri in care chiar putem trai pe cont propriu la fel ca in familie sau chiar mai bine. Strict financiar, material ma refer.

 

Partea cu mai comod face obiectul unei discutii separate, zic eu.

 

Uite, am mai spus-o, pe mine casatoria nu m-ar ajuta sa obtin un credit. Pentru ca veniturile mele sunt fluctuante, iar contractul sotului este pe durata determinata, reinnoibil anual. Nici macar credit pentru nevoi personale nu putem lua.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ba de loc, Deceneus. Hartia de la primarie nu are legatura cu cat de "total" e angajamentul fata de partener. In ambele situatii - casatorie sau de facto- se intalnesc ambele ipostaze. In cazul celor casatoriti exista divortul. Asta inseamna ca la momentul casatoriei angajamentul nu a fost total? Sau in cazul celor de facto, daca traiesc o viata impreuna, tot "netotal" le e angajamentul? Cunosc cazuri din ambele categorii- casatoriti cu acte si fericiti, de facto de ani de zile si la fel de fericiti. Si cu copii, si fara. Si invers.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai Marcia,daca voi spunetzi ca ai aceleasi drepturi in concubinaj ca si in cazul unei casatorii cu acte,de ce in cazul despartzirilor...fiecare ramine cu ce are?

 

Adica in cazul unui cuplu casatorit,mai exista si ceva obligatzii financiare fatza de sotzie/sotz,in cazul in care unul nu are alt mijloc de intretzinere,cum e in cazul concubinajului?

 

Nu stiu cum e in Elvetia, aici in cazul despartirii unui cuplu de facto, se judeca totul  (partaj, custodie, pensie alimentara etc),dupa aceleasi principii care se judeca si cazul unui cuplu casatorit. Acum, exact, in detaliu, nu stiu, ca nu m-am lovit de situatia asta cand am divortat.

 

Edit sa mai adaug ceva: eu nu am nici un act de nici unde care sa ateste statutul meu de facto. Asta insa depinde de la stat la stat, in unele locuri se declara relatia, in altele nu. La mine nu e cazul.

 

Si pentru ca discutia a deviat oarecum, ce vreau eu de facpt sa spun cu posturile mele, este ca hartia de la primarie poate avea o importanta mai mare sau mai mica intr-un anume context in functie de mai multi factori- cei legali nefiind deloc de neglijat. Paote oferi avantaje, poate oferi o anume siguranta, stabilitate, in functie de restul conditiilor sociale, DAR, asta nu are nici un fel de relevanta in ceea ce priveste calitatea relatiilor dintre cei doi parteneri (casatoriti sau nu).  

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...