Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Casatoria un avantaj


Recommended Posts

andacos, am spus mai sus care este parerea mea. Nu exista garantii. Exemplele alea, asa irelevante cum le consideri tu, fix asta demonstreaza.

 

In rest, fiecare e liber sa aleaga ce considera ca i se potriveste.

 

Eu nu-s exceptia care intareste regula, eu am riscat si era sa raman mama singura. Ca nu s-a intamplat asa, e mai mult meritul altor factori decat al meu.

 

Referitor la impozit... nu e meschin motivul, totusi? Ce nu face dragostea, face banul?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 548
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

 

Referitor la impozit... nu e meschin motivul, totusi? Ce nu face dragostea, face banul?

Nu stiu,eu te-am intrebat pe tine si ai raspuns conform asteptarilor mele.

 

Da,consider irelevante(irelevante nu inutile,sa fim intzelese,ca or fi avind ele utilitate pentru tine,nu si pentru altzii)exemplele,pentru ca intaresc exact ceea ce am spus eu,incerci sa demonstrezi -prin exemple personale,inutilitatea unui fapt.

 

Dana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

andacos, contrar asteptarilor, eu nu consider casatoria inutila.

[:-)))] [:-)))] [:-)))] bine Selene,eu de fapt mi-am propus de mi multe ori sa nu mai incheg un dialog cu tine...ca intotdeauna vii cu concluzii de astea,care pe mine ma depasesc!(adica dupa ce te luptzi ca demontrezi contrariul,de fapt tu gindesti .ca toata lumea!)

 

Si ma bine dispui ,ca de fiecrae data!

 

o viatza asa cum itzi doresti tu!

 

Dana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da' hai sa ne intelegem: nici casatoria, nici concubinajul nu-ti ofera nici o garantie ca o  sa imbatranesti frumos langa partenerul de acum. 
 
 
@Alexia27

Toata incurcatura cu aspectele legale e valabila in Romania, aici unde sunt eu nu e. 

Acolo unde esti tu e o incurcatura mai mare dupa mine, aici unde sunt eu ma duc o data la starea civila si spun ca "pentru tot ce tine de mine, daca eu nu pot sa hotarasc, hotaraste cutarescu". Acolo unde esti tu, pentru fiecare aspect in parte trebuie sa dai cu subsemnatul referitor la cine hotaraste pentru tine in cazul in care nu poti tu. Dar si asta poate fi un avantaj, depinde in cine ai incredere in diversele aspecte care intervin. 
 
@Buflea

Ce e aia "stofa" de parinte ... Pai la 20 si ceva de ani, atunci cand hormonii si societatea si visurile si indragosteala te imping sa te casatoresti, stie cineva ce e aia sa fii parinte ? Eu nu am stiut pana la 35, cand i-am avut, desi i-am dorit de la inceput ...si sincer, nu mi-am imaginat deloc in ce consta meseria de parinte ...vorbesc de mine, da? Ce sa mai fi evaluat la partener ?
 

eu cred ca asta este principalul motiv pentru numarul mare de divorturi. Pai daca nu poti rationa din cauza hormonilor (situatie foarte normala la 20 de ani), asteapta sa-ti treaca sau cere sfatul batranilor in care ai tu incredere (ca ei nu mai au hormoni tropaitori si pot sa judece). Ca doar vorbim despre o familie, nu despre un concediu la mare. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Absolut corect! Multi, foarte multi discuta doar din punct de vedere relational, eu ma simt bine cu X si X se simte bine cu mine, avem, nu avem copii, totul este Ok insa diminueaza exact aspectele privind la obligatiile si drepturile ce decurg din actul oficial al casatoriei si care fireste nu exista in alte cazuri.

Concubinaj neconcubinaj nu are absolut nici o relevanta denumirea ci statutul oficial, civil prevazut de legea civila.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...