Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Casatoria un avantaj


Recommended Posts

Dana, eu zic asa ...la 20 de ani din dragoste, la 30 de ani incerci sa fixezi ceea ce ai iubit la 20 ...daca tine lipitura, imbatranesti langa cel ce oarba, l-ai iubit ...daca nu tine, la 40 de ani rar te mai casatoresti ...la ce bun, zau asa.

 

 

Eu nu cred ca o casatorie inceputa pe alte considerente decat indragosteala, subliniez inceputa, poate rezista in timp pe baza de algoritmi matematici ...adica bine, asemenea aranjamente exista dar cu relatii capusha corespunzatoare, alea nu sunt casatorii.

 

Nu cred ca doi oameni care nu se plac pot forma o familie adevarata.

 

Nu cred ca doi oameni care nu se displac pot trece bariera timpului.

 

Cu final fericit, pot ajunge numai dintre aia care odata, de mult, la inceput, s-au iubit fara sa se gandeasca la nimic altceva decat ca vor sa stea impreuna ... Retineti ca am scris "dintre aia", asta inseamna ca nu toti ...

 

De aceea oamenii se casatoresc din ce in ce mai tarziu si din ce in ce mai rar.

 

De aceea este important, sa ne putem permite, profesional si material, sa pierdem ceea ce iubim la 20 de ani.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 548
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Pai...ai dreptate...si nu ai! [:-)))] [:-)))]

 

Sunt deja obosita si nu ma pot lansa in folosofii,insa parerea mea e ca o casatarie este mai rezistenta,de drum lung,mai profitabila(financiar dar nu numai partea financiara ma in vedere)cind nu doar dragostea este elementul de baza.

 

ratzionamentul tau este valabil pentru cazul in care persoana de care te indragostesti la 20 ani e aceasi cu cea de la 30 sau 40.

 

Dar cum e  daca e alta persoana?Cazul asta nu-l iei in calcul?

 

Dana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Stau si am intreb sau te intreb pe tine,oare daca eu il iubeam,el ma iubea doar pe mine,faceam pasul in virtutea inertziei si se dovedea un "tata"execrabil?

 

Sunt multe de luat in calcul,nu numai dragostea.Parerea mea bineintzeles!

 

Si dintre o casatorie bazata doar pe dragoste( si cu final nefericit )si una cerebrala,in care nu doar dragostea a fost factorul de baza...o prefer sincer pe a doua!

 

Dana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

@Alexia: daca tu erai intr-o relatie cu partenerul tau in timp ce erai casatorita cu altcineva ai probleme mai mari decat cum se numeste actul in baza caruia se iau hotararile cand tu nu poti sa le iei. 

 

Atata timp cat nu cunosti legislatia de aici referitoare la divort, in locul tau nu m-as hazarda sa fac afirmatii gratuite care nu fac altceva decat sa jigneasca inutil.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Stau si am intreb sau te intreb pe tine,oare daca eu il iubeam,el ma iubea doar pe mine,faceam pasul in virtutea inertziei si se dovedea un "tata"execrabil?

 

Sunt multe de luat in calcul,nu numai dragostea.Parerea mea bineintzeles!

 

Si dintre o casatorie bazata doar pe dragoste( si cu final nefericit )si una cerebrala,in care nu doar dragostea a fost factorul de baza...o prefer sincer pe a doua!

 

Dana

Toate variantele expuse de tine exista in viata reala, cu rata mai mica sau mai mare de succes.

 

Totusi o relatie nu se poate evalua decat pe termen scurt desi se planifica pe termen lung ...si pe termen scurt, ceea ce uneste doi oameni sunt sentimentele si nu sfatul mamei sau chiria mai ieftina.

 

Suntem educati sa ne bazam integral si sa ne traim viata pe forte proprii ...asta este societatea moderna. Asta inseamna ca pretuim mai mult sentimentele, decat aspectele materiale ale vietii. Pentru asta, evitam sau prelungim detaliile administrative catre a doua parte a existentei sau deloc ...insa pana ajungem sa lamurim si acest lucru, preferam sa traim din ce in ce mai mult in concubinaj ... Ce ii uneste pe doi concubini este numai dragostea ...nu acelasi lucru pot spune de cei casatoriti.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

. Ce ii uneste pe doi concubini este numai dragostea ...nu acelasi lucru pot spune de cei casatoriti.

Dragostea fara obligatzii,as completa eu.

 

Iar la partea a doua,te contrazici singura ,ca spuneai anterior ca nu crezi ca exista casatorie fara dragoste.

 

Ma rog...e complicat,suntem diferirtzi si fiecare vede din perspectiva lui.

 

Dana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Wow ...Dana !!! Pe Maria nu o cunosc, dar marturisesc ca ma surprinde faptul ca tu esti de acord cu ea ...

 

Zau asa, ce e mai important pentru voi, sa iubesti pe omul de langa tine atunci cand il iei, sau sa te casatoresti cu cel ce iti da pe plus in balanta skills / venituri materiale - la momentul in care il iei ???

pai si daca nu o cunosti pe Maria de ce e asa de surprinzator?

 

si de ce nu pot fi ambele la fel de importante (dragostea si skills-urile)? 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Suntem educati sa ne bazam integral si sa ne traim viata pe forte proprii ...asta este societatea moderna. Asta inseamna ca pretuim mai mult sentimentele, decat aspectele materiale ale vietii. Pentru asta, evitam sau prelungim detaliile administrative catre a doua parte a existentei sau deloc ...insa pana ajungem sa lamurim si acest lucru, preferam sa traim din ce in ce mai mult in concubinaj ... Ce ii uneste pe doi concubini este numai dragostea ...nu acelasi lucru pot spune de cei casatoriti.

 

Din punctul meu de vedere exista contradictii in ceea ce spui.

 

1. "Suntem educati sa ne bazam integral si sa ne traim viata pe forte proprii" - acesta este cel mult un deziderat pentru ca o viata este ceva pe termen lung si in mod concret nu vad cum se poate face o educatie prin care sa ne bazam pe cineva sau ceva in mod concret.

2."Asta inseamna ca pretuim mai mult sentimentele, decat aspectele materiale ale vietii" - este extrem de relativ unii sunt educati sa pretuiasca aspectele materiale in detrimentul cel senzoriale, perceptuale sau emotionale si nu are legatura cu [unctul 1 decat doar daca acceptam aspectul egoist prin care bazandu-ne integral pe fortele proprii si promovand iubirea ar presupune ca promovam iubirea de sine aceasta devenind ceva de referinta. Ar fi cam amarata o astfel de imagine. Parerea mea desigur.

3."preferam sa traim din ce in ce mai mult in concubinaj"  nu am o statistica in acest sens deci nu pot emite afirmatii categorice de acest gen.

4. "Ce ii uneste pe doi concubini este numai dragostea"  - chestia asta m-a facut sa zambesc pentru ca stiu cateva cazuri in care ai dreptate, pe cei doi concubini ii uneste numai dragostea... de alcool. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Deceneus, deci TU imi spui mie ca eu nu il iubesc pe prietenul meu si de-aia nu voiam sa ma casatoresc? :))))))))) iti dai seama ca nu ma cunosti, ca nu ne-am vazut in veci si ca nu ai nici cea mai mica idee despre relatia mea?

La asta voiam sa ajung, e ca si cum ti-as spune ca tu nu o satisfaci pe sotia ta in pat.

 

 

La intrebarea ta cu loteria, e mai avantajos sa fie casatoriti pt ca implicit sunt 2 care platesc impozite, daca unul nu are de munca al doilea il intretine samd. Totul e financiar, nu social.

 

Spui ca dupa 13-14 ani de relatie am certitudinea ca va fi definitiv...de unde? Ca eu nu o am , nu stiu, poate crezi tu asta pt mine :)))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...