Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Casatoria un avantaj


Recommended Posts

am citit o parte din postari, cam jumatate din ele, si m-a surprins ca nimeni nu a sesizat si un alt aspect pentru care oamenii se casatoresc. In zilele noastre ne casatorim cu acte, dar de mii de ani oamenii care se iubeau se casatoreau numai religios,

 

Ba da, eu [:)]  .... eu cand m-am bagat in discutie am intrebat clar din ce punct de vedere vorbim, administrativ (legal) sau religios ... si mi s-a rapsuns ca administrativ [:)]  ...asa ca am continuat pe aceasta directie ...

 

Dar mi-a placut mesajul tau ... este nepartinitor, obiectiv si reprezinta o analiza obiectiva a tendintelor si din punct de vedere religios.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 548
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buflea, imi amintesc un episod din "sex & de city", unul din primele episoare, in care barbatii si femeile isi dau cu parerea in leg cu casatoria. femeile de 30+ erau de parere ca odata cu inaintarea in varsta gasesti tot mai putini barbati disponibili (necasatoriti) iar barbatii disponibili de 30-40 de ani erau de parere ca nu-i funny sa te insori cu o femeie de 35+, pentru ca ea ar vrea copii imediat si atunci se duce naibii toata distractia. 

 

deci nu numai noi am observat fenomenul :). 

 

La 50+ nu stiu cum sta situatia, nu prea am cunostinte necasatorite in segmentul asta de varsta. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu stiu de und etrageti voi concluziile astea [:)] ...insa din experienta mea de femeie divortata de ceva ani, barbatii dupa 35 ani se grabesc la insuratoare mai ceva decat pe vremuri, fetele mari. [:)] Poate ca e presiunea normelor sociale, poate ca e comoditatea (sa ai pe cineva care sa-ti asigure o masa calda, nu stiu...)

 

Femeile divortate, mai ales daca au un copil, mai stau pe ganduri pana sa ia o astfel de decizie. De ce si cum...e mult de discutat aici. O femeie poate bine mersi sa traiasca doar cu copilul ei, are cu ce-si ocupa viata. Pentru un barbat lucrurile stau diferit.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca tot ati adus aminte de serialul Sex & The City [:)]  ... v-ati intrebat vreodata de unde succesul enorm pe care l-a avut ? Dar enorm, de la primele episoade ale sezonului 1 ...

 

Desi listat ca fiind un serial de comedie, dupa mine a reliefat extrem de fidel schimbarile de mentalitate care s-au produs in secolul 21 in special printre femei ...si desigur odata cu aceste schimbari, dinamica relatiilor cu partenerii lor.

 

Mie mi s-a parut un serial foarte realist, foarte foarte realist ... 4 femei, independente pe toate planurile si prietene, desi diferite, isi traiesc viata, intr-un oras foarte divers si permisiv, asa cum vor ele, cu constrangeri minime. aproape inexistente. Nu cauta familia traditionala (in afara de Charlotte), dar toate cauta iubirea adevarata ...

 

Daca ne gandim la ce se intampla in final cu cele 4, toate sfarsesc intr-o relatie stabila, desi numai una (Charlotte) este tipul de femeie domestica, asa cum o descriu dictionarele si culmea ironiei, tot ea, este singura care urmand toate normele traditionale (religioase si sociale) is inscrie pe CV un divort [:)]  ...

 

Privind in spate la acest serial, cred ca mesajul ar fi ca si femeia moderna se schimba si isi schimba atitudinea fata de relatii, cauta si experimenteaza mai mult, cu mai multi parteneri, in mod firesc si cinsitit cu fiecare dintre ei, fara a vana deloc commitmentul pe viata si fara a-si pata reputatia, pana cand se stabileste la cel cu care se potriveste pe mai multe planuri ...

 

Eu cred ca serialul asta a vrut sa schimbe niste mentalitati ... nu stiu daca chiar a reusit sa le schimbe, dar cu siguranta, mesajul lui a fost perceput pozitiv de femeile din lumea intreaga, nu numai din NY. [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu stiu de und etrageti voi concluziile astea [:)] ...insa din experienta mea de femeie divortata de ceva ani, barbatii dupa 35 ani se grabesc la insuratoare mai ceva decat pe vremuri, fetele mari. [:)] Poate ca e presiunea normelor sociale, poate ca e comoditatea (sa ai pe cineva care sa-ti asigure o masa calda, nu stiu...)

 

Femeile divortate, mai ales daca au un copil, mai stau pe ganduri pana sa ia o astfel de decizie. De ce si cum...e mult de discutat aici. O femeie poate bine mersi sa traiasca doar cu copilul ei, are cu ce-si ocupa viata. Pentru un barbat lucrurile stau diferit.

A_Iulia, nu stiu cum e de fapt obiectiv vorbind, eu am zis ce vad in jur. Adevarul e ca versiunea ta e mai optimista, nu mi-ar displacea sa fie asta cea reala :). 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buflea, si eu sunt fana grea de  "Sex & the City", serialul e pur si simplu foarte misto facut, scenariile episoadelor sunt excelente. 

 

apropos de final insa, nu stiu daca ati vazut filmele care au urmat serialului. (nu vi le recomand, sunt groaznice, daca nu le-ati vazut ramaneti asa, sa nu va strigati gustul ramas dupa serial). interesant e totusi ce se mai intampla ulterior.  in filme saga continua si regasim cele 4 prietene vizibil imbatranite, toate aflate acum in relatii de lunga durata. in afara de charlotte (femeia de moda veche), care ramane o casnica fericita in continuare, restul au probleme in relatiile lor, probleme generate in principal de plictiseala si rutina. dupa o viata de relatii pline de adrenalina, e greu sa te multumesti cu o relatie de lunga durata la foc caldut. si atunci cam fiecare cauta o scapare din rutina relatiei, fie aruncandu-se in bratele unui fost iubit (carrie), fie punand pur si simplu capat relatiei (samantha cu smith), fie incercand un divort (miranda). 

 

pe mine cel mai tare m-a intristat soarta samanthei, care dintr-o bomba sexy, a devenit o babeta trista, inghitind pumni de hormoni si gata sa si-o puna cu orice purtator de pantaloni, care-i acorda putina atentie. 

 

stiu ca discutam un film (prost) aici, si ca ce-am zis mai sus e doar productia unui scenarist slab (e clar ca la filme au fost alti scenaristi), dar cumva, pare un final logic totusi. nu vi se pare? 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu e vorba despre legislatie, ci despre a fi in doua relatii in acelasi timp. 

 E fix vorba de legislatie, nu poti cere divortul exact cand ai tu chef. Nu am spus nicaieri ca eram in 2 relatii, eram fix intr-una, numai ca atata timp cat certificatul ala era inca prezent, oficial, ar fi trebuit ca exul sa fie "next of kin". In sistemul de aici, am avut eu dreptul sa aleg cine sa ma reprezinte. Atat. Despre asta era vorba. In rest, totul e speculatie de a ta pe o tema ce nu face obiectul topicului.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...