Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Casatoria un avantaj


Recommended Posts

Referitor la casatorie, pe mine chiar ma enerveaza beneficiile primite daca te casatoresti vs daca ramai in concubinaj sau singur.

Acum chiar ma enervezi ,Xio! [pup]

 

Pentru ce pisici itzi calci principiile atunci?

Daca te enerveaza beneficiile de dupa...de ce nu ramii in continuare asa cum esti acum?

 

Chiar nu itzi intzeleg spusele d emai sus...mi se par scrise doara asa...sa para cool! [:D]

 

edit :si mie mi-a placut Aidan si mi-a placut serialul ,insa da filmele de dupa ...

 

Dana

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 548
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Nu e un principiu sa nu ma casatoresc, pur si simplu nu vad rostul casatoriei la modul general. Mai exact dpdv al relatiei hartia aia nu schimba absolut nimic. Doar ca putem sa facem misto si prietenii ne pot intreba 'na si, ce mai face barbatu-tu/nevasta-ta?'.

De casatorit ma casatoresc strict pt bani :)))))))))

Ca daca nu erau beneficiile astea materiale, ramaneam asa cum suntem acum. Dar cand stiu ca 200 de euro mi se duc lunar la stat doar pt ca nu am semnat un certificat, il semnez, da-l incolo :))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu mai editez...ceea ce spui tu de fapt ,chiar vine in sprijinul teoriei ca hirtia aia isi are insemnatate /importantza ei.

Care anume? Eu vad ca ori cu ori fara, tot trebuie sa dovedesti ca relatia ta exista (in procesul de imigrare)

 

Eu as fi curioasa sa vad de ce unele state(si unde sunt ele financiar,economic)pun mai mult pretz pe casatorie si altele nu?

 

Oare de ce?

 

Habar nu am. Dar acolo unde se pune mai mult pret, clar a fi casatorit e un avantaj. Acolo unde ambele situatii sunt tratate la fel, a avea sau nu un avantaj in a fi casatorit e un lucru subiectiv care depinde de fiecare cuplu in parte. Si e foarte ok sa fie asa.

 

Off topic: daca dispar de la topic subit,e pentru ca sunt ocupata sa nasc. Ma lupt cu niste contractii de vreo 18 ore- cumva tre sa se termine-

 

On topic acum, ca o concluzie: Nu fac apologia nici unui statut social, fiecare cuplu face cum este mai bine pentru ei in fucntie de toti factorii din jurul lor. Personal am fost in ambele situatii si nu pot spune ca vad nici o diferenta in relatie din nici un punct de vedere. Daca ar trebui sa plec in SUA sau Canada, da, m-as casatori. Daca ar trebui sa revin in Romania, da, m-as casatori (cu partenerul meu, logic). Din motive evidente. Unde sunt acum, nu am de ce sa o fac. Nu am nici de ce sa nu o fac, doar ca ne este bine asa cum suntem acum, si avem alte prioritati. Casatoria in cazul nostru ar fi ceva fara un scop precis sau vreun efect tangibil Nu stiu cum sa explic mai clar.

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu ignor,ca m-am legat de mesajul lui Xio,insa nu m-am referit doar la ea.


nastere usoara...aoleu..cu contractzii si stai pe forum...esti tare draga mea! [pup]

 

Pentru Germania e clar ca e un avantaj sa fii casatorit,si Germania este totusi o putere in Europa.

 

Bineintzeles nu este o putere ca incurajeaza/protejeaza casatoria (neaparat)insa eu totusi...muritor de rind,imi pun intrebarile astea.

 

edit.in principiu si Australia cere "legalizarea"relatzieie,chiar daca actul respectiv nu s enumeste"act de casatorie"

 

Dana

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ha! As vrea sa se hotarasca odata contractiile astea ce fac, ca m-am saturat! Stau pe forum, ca la spital nu ma vor acum, nu doare suficient de tare, cica daca mai pot sa vorbesc in timpul contractiei nu e bine, mai tre sa astept  [:D]  Cred ca ma apuc de uitat la filme...

 

Ziceam ca o posibila explicatie a politicii Australiei fata de relatiile de concubinaj este din cauza ca nu vor sa recunoasca dreptul homosexualilor la casatorie- datorita unui lobby foarte puternic din partea bisericii. Atunci au creat "uniuni consensuale" si le-au dat aceleasi drepturi ca si cuplurilor casatorite (minus unul sau doua in cazul same sex couples, cum e adoptia).

 

Fiecare stat isi face singur legile, ma rog, in niste limite, nu stiu sa explic, asa ca "legalizarea" relatiilor de facto se face doar in unele state. Adica te duci la notar si dai o declaratie ca tu si cu Gigel sunteti intr-o relatie de facto. Nu stiu daca e si obligatoriu sau doar posibil, pentru ca la mine nu exista asa ceva. Eu nu am nici o hartie care sa "legalizeze" relatia mea- stiu ca m-am interesat la inceput, cand ne-am mutat impreuna. Daca ni se va  cere vreodata sa dovedim ca suntem impreuna pe bune, dovezile pretinse sunt cele mentionate in postul de mai sus, adica cele de bun simt pentru orice familie.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cred ca e incurajata din cauza ca teoretic casatoria descurajeaza oarecum atarnatul pe banii statului.

Daca 2 sunt casatorti din start locuiesc impreuna, daca se intampla ceva cu unul si nu poate lucra celalalt lucreaza si il intretine.

la spital avem multi batranei sau multe pers. care daca sunt singur acasa, adica fara 'juamatati', statul trebuie sa ii ajute cumva la iesirea din spital, si atunci da-i cu pflegehilfe si pers care sa faca ordine si curatenie si cumparaturi, lucruri platite de asigurare.Recent am avut o pacienta tanara, 24 de ani cred, proaspata mamica. Necasatorita, cu sora si mama si iubit.

Operata la noi, a trebuit sa fac o cerere pt ca locuia singura cu bebele si avea nevoie de ajutor. Pt 2 saptamani a fost ceruta o persoana care sa faca in casa curatenie si cumparaturile si cred ca si mancare pt pacienta, nu si pt bebe.

Si toate astea au costat, desi puteau fi facute de prieten de exemplu.

 

Banuiesc si presupun ca ceva de genul o fi motivul :)))

 

 

 

 

 

Alexia, esti tare, poate ajungi la dilatatie completa la spital :))))))))))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...