Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Casatoria un avantaj


Recommended Posts

cred ca e incurajata din cauza ca teoretic casatoria descurajeaza oarecum atarnatul pe banii statului.

hai ca iar nu pot da quote ucm trebuie!!!!

 

Xio,nu stiu daca e corect ratzinamentul!Gindeste-te ca statul ar avea mai mult de cistigat (prin impozitele mari)din cupluri necasatorite.

 

Alexia,macar sa ne anuntzi acum cind nasti sa stim si noi!Itzi facem galerie pina atunci!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 548
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Alexia, nastere usoara [pup].

Sa mai descretim fruntile, subsemnata, in concubinaj de peste 10 ani cu barbatul si cu 3 copii la activ discutam cu omul meu cu ceva timp in urma:

- ce zici draga, crezi ca ar fi cazul sa ne casatorim si noi?

-ar cam fi, da cu 3 copii, cine crezi ca ne mai ia acum?! [:D]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

M-am prins ca-s figurine(desi initzial am spus ca-s de cutiutza muzicala)ins anu intzeleg ce reprezinta.

 

Eu vad un nene(daca disting bine)cu o bita-n mina,si o duduie cu o valiza jumate desfacuta.

 

Deci ,daca vad bine(ca nu-s sigura ca disting corect)ce legatura are asta cu casatoria,in afara de aspectul tendentzios,bineintzeles?

 

Dana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hai mai, ca esti figura. Poza am pus-o ca ironie. Nu stiu ce om intreg la minte ar cumpara asa ceva pentru tortul de nunta.

 

Da, e un nene - mirele, cu o bata in mana, cu un picior ridicat pe scaun, sub scaun e mireasa.

 

In spatele lor, e o mireasa ce cara pe umar mirele.

 

In dreapta lor, mirele si mireasa isi impart banii de la nunta, insa in stil... divort.

 

Si in spatele astora doi, e un nene mire care prinde de mana o mireasa ce vrea sa scape.

 

Esti asa serioasa, da-o-ncolo.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buflea si JG am vrut sa va dau un like la comentariile 279 si 280 dar nu merge...nu stiu de ce.....Cred ca neintelegerea dintre opinii are de a face si cu contextul in care se afla familia sau casatoria. In tarile occidentale, unde exista o cultura individualista, unde copiii cam se duc de la 18 ani sa isi ia viata in piept, oamenii sunt invatati sa conteze numai pe propriile puteri fara ajutorul parintilor in general. In tarile din Europa de Est mai exista cultura colectivista, sau cel putin mentalitatea, in care familiile raman loiale si dependente cu toate ca si acolo se cam schimba lucrurile. Copiii occidentali in general apeleaza la familie dar stiu ca nu este neaparat neconditionat. Cuplurile isi impart veniturile, banii mei si banii tai, atributiile sotilor sunt aproape egale, adica si barbatul pune mana (in orasele ultramoderne din occident) sau cand apar carente mari intre nevoile de dezvoltare personale dintre cei doi se vorbeste in mod rational despre nepotrivire. Dezvoltarea personala, nu conteaza in ce sens o ia, prevaleaza familiei. Si asa oamenii cauta 'soulmates' cu care pot evolua mai departe. Eu am descris acum o categorie mai elevata din societate dar si structuriile sociale mai 'simple' aleg sa isi aleaga drumul propus daca familia sta in cale. Pt mine a fost un soc sa vad cum functioneaza societatea occidentala acum 23 de ani cand libertatea era cel mai bun 'asset' in viata omului. Oamenii isi traiau viata din plin fara grija intemeierii unei familii. Si am inceput sa inteleg avantajele acestei societati si anume ca omul se dezvolta, se transforma si ca viata in sine este o continua 'panta rhei' si inerent nu poate fi traita in structuri rigide. Intemeierea familiei este mai mult o chestie de intalnirea celui/celei cu care poti sa treci prin acest 'panta rhei'. Si am mai observat ca (,) comunicarea este unul dintre key-indicators care duce la succes in casatorie.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...