Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Casatoria un avantaj


Recommended Posts

  • Răspunsuri 548
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Deci legea spune ca femeile au dreptul sa li se tina postul 2 ani liber, de multe ori insa li se da ceva echivalent, apoi dupa un copil multe femei isi schimba singure prioritatile in viata; o alta chestie e ca atunci cand e un post vacant la stat femeile au intaietate, cel putin prin lege, deci te invita macar la interviu chit ca nu primesti jobul si la fel oamenii handicapati; firmele mai primesc ceva scaderi de impozite pe castig daca au mai cel utin 5% femei in firma sau handicapati.

mai e iar un curent nou care vor cel putin 5% femei in functii de conducere si aici imi place sa zic...here I'm .. Cica la cat is de rea si vreau sa le stiupe toate am stofa de sef...dar doar atat in moment...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu! [:-)))] [:-)))]

 

Dana

 

In Germania nu e chiar atat de soare, mi-a spus mie cineva azi ...cica sunt maxim 20 de grade :), nici in week-end nu a fost pre stralucit, nici ieri, cand a fost liber la ei...

 

Veniti in Romania, aici sunt 28-30 de grade, parol...vreme frumoasa...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In Germania nu e chiar atat de soare, mi-a spus mie cineva azi ...cica sunt maxim 20 de grade :), nici in week-end nu a fost pre stralucit, nici ieri, cand a fost liber la ei...

 

Veniti in Romania, aici sunt 28-30 de grade, parol...vreme frumoasa...

Cineva-ul tau sta intr-o zona insorita momentan!

 

La mine au fost astazi 14°C si pentru zilele urmatoare se anuntza 8°C! [:D]

Sora mea e sub soc termic in Romania momentan,dupa ce a plecat d ela 9-10°C! [mata]

Bufleo tzie itzi rapsunsesem d efap la chestia aia cu gradinitza incepe la 3 ani si mamele n-au alta alternativa pina atunci!

 

Dana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

E impresionant 18 ani....si cei 6 ani sunt impresionanti, pentru a pastra acelasi job.

 

Dar stiam ca sindicatele din DE au negociat conditii dintre cele mai bune din Europa. Eu nu am avut tangent cu sectorul de stat, ci doar cu cel privat, si tot au fost diferente mari in ceea ce priveste drepturile angajatului comparativ cu ce se practica de obicei in EU.

 

 

Da dar in cazul lui cam atat sunt beneficiile, ca altfel, platit e... Ca in Caragiale, dupa buget, putin; sunt multe atuuri aici pentru angajati, nu poti fi dat repede afara, daca chiar atunci 3-6 luni platite; de e din cauza firmei primesti despagubire cam 1 salar/anul de apartenenta... 30 zile concediu am eu.. E OK. Dar nimic nu e pe degeaba... Castig bine dar am si cheltuieli pe masura...acuma in noiembrie o sa am 10 ani de apartenenta la firma, primesc ceva bonus nu mult si parca o zi de concediu platita.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In Germania nu e chiar atat de soare, mi-a spus mie cineva azi ...cica sunt maxim 20 de grade :), nici in week-end nu a fost pre stralucit, nici ieri, cand a fost liber la ei...

 

Veniti in Romania, aici sunt 28-30 de grade, parol...vreme frumoasa...

 

Bueiii ...va bat la fund pe toate ...

 

La mine 25-28 grade, umiditate cat cuprinde ...de la ocean, de la transpiratia poporului care nu primeste nimica de stat ... nici bani ca sa-si creasca copiii, nici piedici ca sa stea casatorit, nici job garantat, nici macar part-time ... libertate deplina, te lupti, ajungi sa le ai pe toate si cand sa te gandestila sufletul tau, descoperi ca perechea e pe alta carare ... undeva la un macaz discret, fiecare a ales alta linie ...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In Germania nu e chiar atat de soare, mi-a spus mie cineva azi ...cica sunt maxim 20 de grade :), nici in week-end nu a fost pre stralucit, nici ieri, cand a fost liber la ei...

 

Veniti in Romania, aici sunt 28-30 de grade, parol...vreme frumoasa...

 

La ce multinationala esti, domeniul bancar? In Bucuresti nu ma pricep, noi avem in Timisoara, Sibiu si Iasi sedii... Automotive sunt eu.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Deci legea spune ca femeile au dreptul sa li se tina postul 2 ani liber, de multe ori insa li se da ceva echivalent, apoi dupa un copil multe femei isi schimba singure prioritatile in viata; o alta chestie e ca atunci cand e un post vacant la stat femeile au intaietate, cel putin prin lege, deci te invita macar la interviu chit ca nu primesti jobul si la fel oamenii handicapati; firmele mai primesc ceva scaderi de impozite pe castig daca au mai cel utin 5% femei in firma sau handicapati. mai e iar un curent nou care vor cel putin 5% femei in functii de conducere si aici imi place sa zic...here I'm .. Cica la cat is de rea si vreau sa le stiupe toate am stofa de sef...dar doar atat in moment...

 

Referitor la persoanele cu handicap, cred ca Olanda e pe primul loc ca sanse de a obtine un loc de munca. Nu stiu daca are compania ceva avantaje din asta...dar am observat cel putin  la noi ca ii prioritizeaza cumva (sigur, pentru joburile la care se califica).

In Germania inca nu am vazut niciun asemenea caz (sigur, vorbesc doar din experienta mea)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buflea,

 

 

Acuma sa iti spun drept, asa o fost sa fie ca is astea aici...dar nu din cauza asta sunt aici, noi o trebuit sa asteptam momentul propice sa ne putem permite sa avem copiii...la primul am stat doar 8 luni acasa, ca nu am primit mai nimic bani de crestere a copilului, parca 200 EUR pe luna, ceea ce e nimic... , la Ingrid insa mi-am svos parleala...din pacate ca am avut probleme din luna a 3 la full salariu si apoi 1 an... Pentru ca am primit recomandare de la medic ca nu am voie sa lucrez ca sa nu periclitez fatul...si atunci firma mea ( norocul ca e mare) m-a plat cu media ultimelor 3 salarii netto pana am nascut ; dar nu a avut ea de sufert, pentru asta au pusi bani deoparte intr-un fel de fundraising, altele mai mici au facute asigurari care sa preia plata in astfel de cazuri

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cineva-ul tau sta intr-o zona insorita momentan!

 

La mine au fost astazi 14°C si pentru zilele urmatoare se anuntza 8°C! [:D]

Sora mea e sub soc termic in Romania momentan,dupa ce a plecat d ela 9-10°C! [mata]

Bufleo tzie itzi rapsunsesem d efap la chestia aia cu gradinitza incepe la 3 ani si mamele n-au alta alternativa pina atunci!

 

Dana

 

Hai ca a zis maxim 20 grade! Se plangea de fapt de vremea de acolo...si a ciulit urechile ciudos cand a auzit ce bine si frumos e acum aici :).

 

Dar de fapt o sa se intoarca roata curand, cand o sa fie aici 40 de grade o sa va invidiem pentru cele 20 grade de la voi! Nu va mai invit atunci. Saptamana asta daca vreti sa veniti, bine....daca nu...degeaba veniti prin iulie...

 

 

Buflea, am sa fac si eu un ocean mic aici in Bucuresti sa para ceva atractiv pentru voi :) altfel vad ca nu am sanse. Sa ma mai gandesc pe unde sa-l fac.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...