Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Casatoria un avantaj


Recommended Posts

  • Răspunsuri 548
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Bueiii ...va bat la fund pe toate ...

 

La mine 25-28 grade, umiditate cat cuprinde ...de la ocean, de la transpiratia poporului care nu primeste nimica de stat ... nici bani ca sa-si creasca copiii, nici piedici ca sa stea casatorit, nici job garantat, nici macar part-time ... libertate deplina, te lupti, ajungi sa le ai pe toate si cand sa te gandestila sufletul tau, descoperi ca perechea e pe alta carare ... undeva la un macaz discret, fiecare a ales alta linie ...

Bufleo,nu te mai plinge,ca la voi viatza e mai usoara(costul vietzii d ezi cu zi)! [:p]

 

Adina,eu am facut vineri focul in camin...ca nu s emia putea si stitzi ca eu is in" calduri"in general,dar ajunsese temperatura la 18°C in casa!

 

 

Dana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bufleo,nu te mai plinge,ca la voi viatza e mai usoara(costul vietzii d ezi cu zi)! [:p]

 

Adina,eu am facut vineri focul in camin...ca nu s emia putea si stitzi ca eu is in" calduri"in general,dar ajunsese temperatura la 18°C in casa!

 

 

Dana

 

Pai eu dau drumul la aer conditionat ca sa pot aprinde si eu o lumanarica parfumata :)

 

Cristina, hai ca ai nimerit din prima! Ma rog, acolo e aeroportul...sediul firmei e undeva pe langa. Dar nu mai dau detalii si daca va prindeti va rog tineti pentru voi! [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bufleo,nu te mai plinge,ca la voi viatza e mai usoara(costul vietzii d ezi cu zi)! [:p]

 

Soro, eu nu plang, decat de invidie ...adica eu vreau taxele de la noi cu beneficiile de la voi ...

 

De fapt plecasem de la faptul ca Germania este mai retrograda, printre cele mai retrograde tari din Europa ... din varii motive, eu banuiesc latura religioasa ca fiind esentiala ...

 

Pune accent de familie si o implementeaza administrativ ... mai putina independenta pentru femei, mai multe drepturi pentru barbati, mai multe familii traditionale.

 

In aceste conditii, nu stiu cum stam cum rata divorturilor ... probabil scazuta, nu ??

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

E destul de ridicata rata divortzurilor,nu stiu sa dau date concrete insa asa am citit.

 

Nu intzeleg de ce insisti cu tzara retograda,doar pentru ca "incurajeaza"casatoria?(am pus intre ghilimele pentru ca de fap am mai spus ca ramin la aprecierea fiecaruia ce si cum face)

 

Eu consider ca prin casatorie fiecare are drepturi si obligatzii,insa daca tu vezi casatoria ca o retrogradare...e dreptul tau!Eu nu ma consider ...retrogradata! [:-)))] [:-)))]

 

Tu de ce esti inca cu statutul de castaorita?8intrebare anu e tendentzioasa,te rog sa n-o iei personal,insa chiar as vrea sa stiu de ce esti inca cu acest statut daca nu crezi in el)

 

Dana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[:-)))]  [:-)))]  [:-)))]

 

Hai mai Dana, ce simpatica esti!

 

Aici era vorba de a accepta si alte forme de convietuire, cum ar fi concubinajul, avand aceeasi valoare ca si casatoria. Ca nimeni nu a spus ca daca te casatoresti esti retrograd :) 

 

idea e de acceptare ca ambele forme sunt echivalente, chiar daca lipseste actul legalizarii. Pe care unii il fac din varii motive...altii nu il fac din alte varii motive. Ce face o relatie oficializata mai genuine decat alta, neoficializata?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buflea,

 

 

Germania e foarte liberala..multi traiesc impreuna, de multe ori se casatoresc ca vin copiii si sa fie protejati in caz de ceva...so; in rest Domnul cu mila, e multa fatarnicie si aici dar totusi bisericile, deci oamenii fac multe actiuni faine, nu pot sa spun nu; nu esti obligata de nimeni sa te casatoresti insa. femeile sunt multe emancipate, sunt multe care isi cresc copii singure, sunt ajutate social dar si asta e un minim... Problema e aici patura mai de josfara multa scoala...ca toate fabricile s-au dus mai in est...si na...

Dar mai mult miine, ca nu mai am baterie si miine iar ma scol la 5:00... Si asta e un atu fain, la noi poti sa vii intre 6:00 si 20:00 sa iti faci treaba, sigur meetingurile trebuei respectate, in rest; apropo meetinguri, i-am zis lui tata ca am un meetining cu japonezii,,. Se uita ca la calidar, o crezut ca ies in strada...

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...