Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Casatoria un avantaj


Recommended Posts

Nu, nu ... m-am exprimat prost. Nu este retrograda pentru ca incurajeaza casatoria ci pentru ca NU incurajeaza independenta si dezvoltarea individuala, adica le incurajeaza mai putin fata de alte tari europene.

 

Casatoria este disponibila in toate tarile lumii, doar ca este lasata la libera alegere a subiectilor - si infiintarea ei si desfiintarea ei. In Germania exista piedici legale - sa stai 1 an separat, sa razbesti ca mama singura, sa nu te poti angaja ca nu ai unde lasa copilul ... etc.

 

Eu stau casatorita pentru ca nu ma deranjeaza ... dar nu am aceeasi pretentie de la copiii mei. Aici e diferenta intre mine si tine.

 

Later edit: Cristina acum vad ca ai spus ca Germania este o tara foarte liberala ... eu zic ca exista alet tari Europene mult mai liberale ca ea. Adica o fi ea liberala in comparatie cu secolul trecut, dar parca e mai retrograda si as indrazni sa zic si mai religioasa (asta tot de la Radio-Santz o stiu) decat multe altele ...

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 548
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

[:-)))]  [:-)))]  [:-)))]

 

Hai mai Dana, ce simpatica esti!

 

Aici era vorba de a accepta si alte forme de convietuire, cum ar fi concubinajul, avand aceeasi valoare ca si casatoria. Ca nimeni nu a spus ca daca te casatoresti esti retrograd :) 

 

idea e de acceptare ca ambele forme sunt echivalente, chiar daca lipseste actul legalizarii. Pe care unii il fac din varii motive...altii nu il fac din alte varii motive. Ce face o relatie oficializata mai genuine decat alta, neoficializata?

Iulia,pai eu am spus clar ca eu accept si respect ambele variante,insa nu consider ca actul casatorieie aduce statutul de retrograd(Buflea a insista de vreo doua ori cu faptul ca Germania e retrograda ca incurajeaza casatoria),sau traiul in concubinaj duce la nemurirea relatziei.

 

Am spus doar ca personal consider ca actul ala isi are importantza lui .Si-si va dovedi importantza in cursul vietzii,mai devreme sau mai tirziu.

 

Dana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dana, era teoria potrivit careia natalitatea trebuia sa fie incurajata ca sa existe forta de munca in viitor.

 

Daca mai sunt si alte cauze ca sa fie stimulata (nu zic ca n-or fi)....spune-le te rog.

 

Eu zic ca sunt si altele din moment ce toti catolicii platesc automat taxa la biserica incepand cu 18 ani. Nu platesi numai daca faci cerere speciala sa fii radiat din religie.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu stau casatorita pentru ca nu ma deranjeaza ... dar nu am aceeasi pretentie de la copiii mei. Aici e diferenta intre mine si tine.

Pai unde am spus eu ca stau cu sula-n coastele lui fii mio sa se insoare?

 

Daca accept statutul de necasatorit al unui strain,de ce i-as impune eu lui fii mio sa se insoare neaparat?

 

Bufleo,Germania o fi ea stat laic,insa faptul ca se preda religia in scoli nu o face si un stat religios.Majoritatea sunt atei sau ma rog,daca religia in scoli are importantza pentru tine(sau radio santz mai exact),ateismul incepe dupa majorat! [:p]

 

PS:Fii mio nu a facut nicodata religie in germanie,am optat pentru alt curs.

 

Dana

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iulia,pai eu am spus clar ca eu accept si respect ambele variante,insa nu consider ca actul casatorieie aduce statutul de retrograd(Buflea a insista de vreo doua ori cu faptul ca Germania e retrograda ca incurajeaza casatoria),sau traiul in concubinaj duce la nemurirea relatziei.

 

Am spus doar ca personal consider ca actul ala isi are importantza lui .Si-si va dovedi importantza in cursul vietzii,mai devreme sau mai tirziu.

 

Dana

 

Pai poate pentru unii are insemnatate altul respectiv, pentru altii nu are.

 

Eu iti spun drept (desi m-am maritat prima data, am facut si un copil "legitim") nu vad sensul sa ma mai marit o a doua oara, indiferent ce motive si para-motive o sa gasim.

 

Problema e ca desi toata Europa intelege ca nu toti se casatoresc si e acelasi lucru, Germania spune altceva, prin modalitatea de taxare. Aici era de fapt discutia, de ce Germania sa fie diferita de restul Europei, si de altfel s-au adus argumente destul d epertinente, de natura religioasa, care sa sustina pozitia.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Deci daca nu vrei ,nu platetsi.

 

Asa ca "automat"nu are ce cauta in proprozitzia aia!

 

Dana

 

 

Pai e automat fiindca nu te intreaba nimeni inainte daca esti de acord. Trebuie sa te trezesti tu ca pe foaia de salar iti lipsesc bani si dupa aceea sa treci la anulare. Normal ar fi sa intrebe mai intai si dupa aceea sa implementeze. La fel ca orice abonament.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai e automat fiindca nu te intreaba nimeni inainte daca esti de acord. Trebuie sa te trezesti tu ca pe foaia de salar iti lipsesc bani si dupa aceea sa treci la anulare. Normal ar fi sa intrebe mai intai si dupa aceea sa implementeze. La fel ca orice abonament.

Nici taxa de solidaritate nu intreaba nimeni daca esti de acord sau nu.

 

Mie nu mi-a oprit nimeni niciodata niciun cent pe statul de plata pentru biserica.

 

Dana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...