Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Casatoria un avantaj


Recommended Posts

  • Răspunsuri 548
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Nici taxa de solidaritate nu intreaba nimeni daca esti de acord sau nu.

 

Mie nu mi-a oprit nimeni niciodata niciun cent pe statul de plata pentru biserica.

 

Dana

 

Informatia o am de la nemti patiti nascuti aici. Taxa de biserica, in principiu, nu e obligatorie, e doar bagata pe gat. Taxa de solidaritate e obligatorie, nu o putem refuza, la fel ca alte taxe care au de a face cu statul nu cu biserica.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nici taxa de solidaritate NU mai e obligatorie.Insa platim in continuare(uite asta imi e orpita pe statul d eplata)

 

Tu ai muncit in Germania,tzie tzi-au oprit taxa pentru biserica?

 

Iar nemtzii"nascutzi aici" [:)] nu platesc daca nu vor.Nu stiu cum s eprocedeaza,daca sunt intrebatzi direct la incheierea contractului d emunca -eu banuiesc ca asa se procedeaza,insa daca nu vor nu platesc.De asta spun ca nu e corect cum formulezi tu.

 

Iulia, fiecare cetatzean care are un contract d emunca legal,pote sau nu poate plati,in functzie de preferintze /disponibilitazi,taxa pentru biserica.

 

Ins anu te obliga NIMENI sa platesti,e la latitudinea fiecaruia.

 

Dana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bun. Si daca refuzi, iti vin banii aferenti bisericii inapoi? Cam cat reprezinta %? Sau e suma fixa, cum e?

 

 

 

Eu stiam de 1% din salar, dar nu mai tin minte daca brut sau net. Pai dupa ce faci cerere de anulare nu se mai opresc bani. Nu primesti inapoi ce s a tras. Verisoara mea a trecut la catolicism si venise prin casatorie aici si platea taxa de biserica. Dar ea e mai bisericoasa de felul ei.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nici taxa de solidaritate NU mai e obligatorie.Insa platim in continuare(uite asta imi e orpita pe statul d eplata)

 

Tu ai muncit in Germania,tzie tzi-au oprit taxa pentru biserica?

 

Iar nemtzii"nascutzi aici" [:)] nu platesc daca nu vor.Nu stiu cum s eprocedeaza,daca sunt intrebatzi direct la incheierea contractului d emunca -eu banuiesc ca asa se procedeaza,insa daca nu vor nu platesc.De asta spun ca nu e corect cum formulezi tu.

 

Iulia, fiecare cetatzean care are un contract d emunca legal,pote sau nu poate plati,in functzie de preferintze /disponibilitazi,taxa pentru biserica.

 

Ins anu te obliga NIMENI sa platesti,e la latitudinea fiecaruia.

 

Dana

 

 

Informatia o am de la vecinul neamt de ce sa ma minta. Tu esti catolica nascuta in germania? Nu am spus ca e obligatorie doar ca nu te intreaba nimeni daca vrei sau nu. Tu trebuie sa actionezi singur daca nu vrei.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aa..deci pe principiul tau,daca eu as vrea sa platesc...nu mi-ar primi banii ca nu-s catolica nascuta-n Germania? [soricel]

 

Am sa-mi intreb si eu sotzul daca s-a stabilit la incheierea contractului de munca daca plateste sau nu taxa.

 

Dana

 

Era vorba ca tu nu platesti taxa la biserica cu toate ca locuiesti aici. Diferenta dintre tine si un catolic nascut in germania e ca poate pe tine te intreaba in caz ca esti catolica, fiindca nu esti inregistrata in documentele lor ca fiind nascuta din parinti catolici in germania. In cazul celor din urma exista un automatism, nu ii mai intreaba daca vor sau nu. Si pe noi ne a intrebat la inscrierea de la primarie ce religie avem....cand chestia asta nu e relevanta pt statul german. In alte tari nu mai exista intrebarea asta prin formulare.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata,

 

 

 

Daca nu vrei sa platesti taxe trebuie sa face cerere de iesire din biserica, a facut sotul meu, el era catolic.

Chestia cu incurajarea familiei, e veche de peste 20 de ani, cand numai unul din familie muncea, de obicei sotul, sunt interese sa fie schimbat in curand; mari deosebiri insa nu exista cand muncesc ambii partneri, se mai schimba putin cand ai copii, dar, nu destul zic eu..ai pe copil parca o suma din castigul total neimpozabila,care se scade din sum totala si ergo, ai o clasa de impozitare mai mica poate...

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...