Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Casatoria un avantaj


Recommended Posts

  • Răspunsuri 548
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Hi,

 

 

Taxa de solidaritate e tot un procent din salariu, a fost luata initial sa ajute la reconstruirea Germaniei de est... De 20 ani inca se ia... Gluma buna e ca toti nemtii si cei din est o platesc, cand cei din vest credeau ca numai ei trebuie sa o plateasca., si nu e putin, 5,5 %. .. M-am mai documentat initial pentru recosntructia zonei germane estice, apoi pentru razboiul din Golf si urmarile lui, apoi pentru surprise surprise ajutorarea tarilor sud estice europene....

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Despre taxa de biserica sunt informatii pe wikipedia. Procentul este de 8 sau 9%. De lac14 aniai voie samiesi din biserica si ca urmare esti excomunicat si nu mai primesti serviviile religioase ale bisericii, nici inmormantarea. Chestia e ca sunt cam 7 mil de germani care mai platesc si finantzamt se ocupa cu taxa asta. Obligatia exista din momentul in care ai fost botezat in biserica catolica. Deci este o taxa inerenta care se trage automat fara sa intrebe nimeni. Multi nu renunta fiindca sunt credinciosi si nu vor sa fie excomunicati, deci nu mai primesc servicii religioase. Biserica primeste cam 4 milioane pe an, dupa wikipedia.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu la angajare am spus ca sunt ortodoxa si nu am platit nici o taxa de biserica (desi spitalul e evanghelic si cred ca toti platesc ).

 

Statul german incurajeaza natalitatea oferind bani pe ... cap de copil :)))))))) dar aici e ceva absolut normal sa ai mai muli copii si anormal sa ai doar unul. In general pers. care nu au aaa multi bani au doar un copil. Nu le-am spus ca la noi e taman invers. :))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In general pers. care nu au aaa multi bani au doar un copil.

Nu e tocmai adevarata afirmatzia.ba chiar cei din categoria "nu au asa multzi bani"fac uneori mai multzi copii ,tocmai datorita avantajelor fianaciare.

 

Cred ca si asta e o decizie personala,fara prea mare importantza de cit si cum primesti pentru copii.

 

Cunosc persoane care nu au muncit o zi in viatza lor si au multzi copii,si cunosc persoane care muncesc pe rupte si au 1 cel mult 2 copii.

 

E o chestie personala si in functzie de disponibilitate afiecaruia(erziehungsgeld de exemplu nu priemsc cei cu venituir mari )

 

La nivel natzional natalitatea a devenit o problema sa spun asa,oamenii fac mai putzini copii,datorita conditziilor d eviatza scazute comparativ cu alte perioade.

 

Dana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 (desi spitalul e evanghelic si cred ca toti platesc ).

Iar ma leg de taxa asta,o platetse doar cine vrea.deci nu totzi trebuie sa plateasca.

 

E ceva tendentzios in afirmatziile lui Amonar,pentru ca ea incearca sa-si sutzina o teroie.Parerea mea,bineintzeles.

 

Pe de alta parte si biserica otodoxa romana percepe taxe,insa nu toate sunt legale.

 

Dana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu intaresc cele spuse de Dana,

 

Xio cu parere de rau dar multe informatii pe care le detii nu sunt adevarul absolut; iti trebuie multi ani aici, cam vreo 5 pana inveti ce si cum sta treaba, si crede-ma unele le inveti pe pielea ta platind multi bani sau alte sentimente. nu vreau sa fiu malitioasa dar asa este, eu am o vorba, made de la mine: nemtii nu te mint dar nici nu-ti spun totul. Sunt foarte foarte multe chichite in Germania, mai ales la acte; eu pot sa pun pariu cu tine ca in circa 2 ani nu o sa-ti mai placa unde stai acuma si poate chiar si pozitia ta de la spital; pentru ca in timpul asta ti se deschid ochii si ai sa vezi ca vrei si meriti mai mult.

Casatoria ta iti aduce avantaje materiale pentru ca actualul prieten nu lucreaza, altfel se schimba iar lucrurile, asta trebuie sa fie clar si celor care citesc pe aici; apropo faptul ca te casatoresti anul acesta iti va aduce beneficii considerabile si anul viitor la declaratia de impozit pentru ca se considera apoi ca ai fost casatorita tot anul...

 

Scuze pentru modul mai direct, deformatie germana la mine probabil...

 

P.S. da am observat ca Ramonei nu ii place in germania, na nu e usor, dar am difuza impresie ca nu o sa ii placa pe nicaieri.

 

 

Cristina

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andacos, asta cu copiii am dedus-o din discutiile cu nemtii de aici, cand eu ma miram cati copii au ei (la chirurgie suntem 6 oameni in total, eu si 5 barbati. Celalalt rezident care are 36 de ani si e polonez are 2 sau 3 copii, un OA are 3, altul are 4, altul are tot 4 si CA are...4 :D). Evident nu spun ca toti cei care au 1-2 copii sunt saraci :)) doar ca asa am obs aici, ca maj au multi copii, pe cand in Ro multi copii au in general cei care nu prea au bani (asta daca e sa generalizam).

 

Cristina, evident ca nu e adevarul absolut, eu stiu doar cum e in zona in care locuiesc eu. :))

M-am angajat aici stiind ca am cel mai mic salariu psibil, si cu un rezident neamt din vest care imi urla in toate emailurile sa nu accept oferta pt ca ar trebui sa primesc cel putin 4000 de euro in mana cu experienta mea din tara si cu ce stiu. :)))) si am vrut locul asta de munca pt ca CA este o bomboana, colegii sunt superok, de la medici pana la infirmiere, si pot invata mult. Ba chiar ma gandesc sa raman 5 ani daca ramane si seful meu. Si astea vazand diferentele de salariu dintre mine si alti colegi de la alte spitale. :)

 

 

andacos, de asta am zis si eu de biserica, pt ca si eu credeam ca esti trecut automat la plata si apoi trebuie sa spui ca nu vrei sa contribui, dar vad ca la mine nu a fost asa. Si pres. ca asta e din cauza religiei mele, ar fi fost culmea sa platesc la biserica evanghelica :))))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

De platit se plateste direct din salar la biserica catolica sau evanghelica; daca esti din alta denominatiune, atunci banii pe care ii dai la biserica pe care o frecventezi, ca si ei au nevoie sa plateasca cladirea, intretinerea etc. Daca o faci oficial capeti o hartie de donatie cu care se face deducerea la declaratia de impozit; so,la fel si banii care iti ia biserica se deduc din impozit in cadrul declaratie de impozit.

 

 

 

XIO, daca deja erai anul trecut in Germania, poti sa faci deja pe anultrecut declaratie de impozit.

 

 

 

ceea ce am observat eu e ca aici mai bine isi iau un animal de companie in loc de copil; sunt multe cupluri care nu pot sa faca copii sau multe care nu vor; concediile, libertatea, posibilitatea de a avea o casa sunt mult mai importante; lipsa unui partener care sa fie interesat de a fi tata. In general familiile cu multi copii provin din patura mai saraca, apoi turcii au multi copii prin traditie; din pacate familiile care au devenit un caz social greu ies din aceasta situatie si nu rar copiii lor devin cazuri sociale, de multe ori copii cu copii.

Nu poti sa generalizezi ceea ce vezi in jurul tau la 5 colegi cu toata Germania. intradevar insa, nu sunt multi care au doar un copil, trendul a trecut de la 2 cam cam spre 3... Dar ... Sunt foarte multi fara copii si sunt foarte multe mame singure.

 

 

 

Cristina

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, Cristina, greeala a fost a mea, ca am spus ' in Germania', nu in zona in care locuiesc eu. :)

In vest profesoarele noastre de germana (cele casatorite) erau tot cu multi copii.Iar medicii de aici nu prea sunt 'paturi' sarace :))))) dar au copii garla.

Ieri am avut o pacienta d 29 de ani cu 3 copii destul de mari, a, si asta am mai observat, ca majoritatea pe care ii vad aici au copiii cand sunt tineri. De fapt vad atata de multi copii in jur ca ma sperii. :)))))))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...