Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Casatoria un avantaj


Recommended Posts

Xio,

 

 

 

Poate ca acuma ii bagi pe copii in seama doar...ceasul biologic ai? o diferenta aici e ca de obicei copiii unt scosi des afara, nu depinde tare mult de vreme.

totusi cu tot ajutorul statului natalitatea scade, oamenii devin din ce in ce mai batrani; eu am o alta vedere asupra vietii, asa multe babe frumos aranjate nu am vazut in Romania; astea aici se repecta, cursuri de pictura, de limbi straine...de ce vrei; Cafenea,cluburi...concedii, unele o duc bine de tot pentru ca au pensii frumoase pe care de fapt eu si tu le platim...cum va fii la noi nu stiu...

 

P.s. Tu esti in estul Germanie, nu? Fosta DDR? Acolo au oamenii inca putin alte mentalitati.

 

 

 

Cristina

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 548
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Nu e nici un ceas biologic,cand ii vad pe atatia cu copii de fiecare data spun 'Doamne, si uite saracii ce tineri sunt' :)))) e o poveste amuzanta asta cu saracii ce tineri sunt, dar sincer, chiar mi se pare ca au o manie aici cu facutul copiilor. Si ma tot mir ce e cu natalitatea de care se plang, nu stiu cum e in rest, dar pe aici toti au copii.

Cand am spus ca eu o sa vreau doar un copil s-au uitat la mine ca la extraterestrii. Cum adica doar unul??

 

Lasa ca batranii acestia au platit si ei pensiile altora asa cum si noi vom primi pensiile din banii unor tineri care vor spune la fel :)))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

asta cu pensia, nu e chiar adevarul...da nu vreau eu sa fiu Gica contra; estul Germaniei au inca alta mentalitate, cunosc si la colegi; asta cu un copil, na, cum o sa iti dea Domnul,ce faci daca o sa ai gemeni? trebuie sa le luam lucrurile asa cum vin si mai vedem apoi.

eu sunt de parere ca arunci cand esti tanar e mai usor de descurcat cu copiii, eu i-am facut tarziu si nu mai am rabdare asa cateodata...

No, iti urez o zi buna,am palavragit mult pe azi; apropo de ai nevoie de asigurare de sanatate inca pentru prietenul tau, o poti face la ADAC Incoming Versicherung se cheama, este de sanatate si haftpflicht, am facut eu inca pentru tata si nu e asa de scumpa.

 

cristina

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In Elvetia daca esti ortodox (cazul meu) nu platesti impozit pt biserica (evanghelica sau catolica). Al meu sot a renuntat la religie acum cativa ani. Iar aici biserica primeste cam 12% din impozit (ca ex, 5000 fr/an impozit, 600 fr merg la biserica).

 

Aici exista familii si cu un copil si cu 2 si cu 3-4; nu pot generaliza. Am colegi care au o situatie materiala ft.buna, dar nu au decat un copil, maxim 2. Ce am mai observat, cei cu studii sunt preocupati intai de cariera, copii ajungand sa faca dupa varsta de 40-45 de ani (am o colega care a facut primul copil la 46 si al doilea la 52).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ce nu inteleg eu: de ce avem nevoie de generalizari?

Nu despre asta e vorba cand vorbind de toleranta - de evitarea generalizarii?

Daca si homosexualii sunt normali si heterosexualii sunt normali, care este importanta majoritatii?

Daca am si dreptul sa ma casatoresc si dreptul sa traiesc in concubinaj si dreptul sa imi schimb partenerul in fiecare seara, care este importanta "majoritatii"? (majoritatea care are 1, 2 sau 3 copii, majoritatea femeilor care stau acasa, majoritatea cunoscutilor care traiesc in concubinaj, majoritatea care plateste taxa la biserica, etc)

 

 

Si partea a doua: acum 1000  de ani nu exista "institutia" casatoriei - Ionel o lua pe Ana acasa (cu sau fara voia ei) ii face 5-7-10 copii (dupa posibilitati) si asta era tot. Ionel era Ionel a lu' Vasile, care o tine pe Ana lu' Musteac si Ana era Ana lu' Ionel. Ana nu avea nici un drept ci doar o multime de obligatii si, in cazul in care Ionel murea, era vai de capul ei. 

1000 de ani mai tarziu vrem sa tindem catre aceeasi situatie, exceptie facand Ana care are dreptul sa mearga la job si sa se dezvolte personal, dar care nu vrea nici o "protectie legala".  Ma rog, exagerez, sunt mai multe diferente si mai mari, dar vaz (din ultimele 5-6 pagini de postari) ca tindem catre aceeasi "gura satului" care sa ne valideze relatia (adica aceeasi 3-4 prieteni care pot depune marturie despre Ionel si Ana ca traiesc impreuna la aceeasi adresa si sunt cunoscuti ca un cuplu).

Nasol de Vasile si Maria care sunt asociali si isi pastreaza relatia pentru ei (adica nu ies in oras, nu merg in grup la munte, nu-mai-stiu-eu-ce) 

Zic si eu  :)

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alexia sigur a nascut,ca n-am mai vazut-o! [flo2]

 

Dana

Multumesc de floricica  [:)]

Da, am nascut pe 21 dimineata devreme, dupa ce moasa on call ba incerca sa ma convinga sa mai stau, sa nu merg chiar atunci la spital, ba, dupa ce m-am dus, moasa mea proaspat venita de acasa la 1:30 noaptea ma tot trimitea acasa ca nu am ce sa fac acolo. 

 

Urmaresc discutia printre picaturi, daca aveti intrebari, raspund cu placere,altfel nu cred sa am timp de contributii extinse.

 

M-a amuzat o remarca de pe o pagina anterioara, ceva cu cuplurile de facto, ca stau impreuna doar pentru copii...ma duc sa-i spun lui B ca ar trebui sa multumeasca cerului si pamantului ca o avem pe galusca mica, altfel, dusa eram de-acum!!   [:-)))]  

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari pentru bebelus.

 

Eu sint pentru casatorie.

Da, exista si casatorii nefericite.

Da, exista divorturi.

Insa eu o sa-mi invat copiii ca cel mai bine e sa se casatoreasca.

 

Exista, bineinteles, aspectele pur legale (important in masura in care legea este importanta).

Exista si aspectele materiale (corect descrise, din punct de vedere al costurilor viata in doi<viata in unul + viata in unul).

 

Insa fundamentale sint aspectele psihologice.

Cei care spun "ne iubim, ce mai conteaza o hirtie", vorbesc de parca toate se petrec la un nivel pur rational.

Insa se trece complet cu vederea nevoia de ritual.

 

Statisticile sint fara apel.

Persoanele casatorite sint mai fericite. Au o stare de sanatate mai buna. Au o stare materiala mai buna.

Si chiar daca exista divorturi, concubinii se separa mult mai des decit sotii, inclusiv cind sint copii la mijloc.

 

(Plus ca eu am asa o banuiala ca in multe situatii de concubiaj, doar unul dintre parteneri este opus casatoriei, celalalt acceptind situatia doar fiindca nu vrea sa rupa relatia).

 

In fine, as avea tone de scris pe subiectul acesta fundamental.

Si am intervenit mai ales ca Deceneus sa stie ca sint si altii care gindesc ca el.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...