Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Casatoria un avantaj


Recommended Posts

Cred ca mai degraba are legatura cu religia.

Nu cred!

 

Si am rog,hai sa admit ca are legatura cu religia ,cu "neadaptarea"(pun intre ghilimele pentru ca eu nu cred varianta asta absolut deloc)la modernism...totusi...de ce concubinii se prezinta altor persoane ca "sotz"sau "sotzie"?

 

Dana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 548
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

E in biblie ceva legat de concubinaj, ca nu e bine...caut si citez. 

De  ce se prezinta altfel? Banuiesc ca o nesiguranta in ei exista in fiecare care are acel statut, nu stii cum vei fi perceput de cel caruia i te prezinti. Prezentandu-te ca sot/sotie iti "castigi" un alt "statut" in fata celorlalti....habar nu am, zic si eu. Totusi....concubina e mai des folosit decat concubin.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

”Cel ce are concubină şi, nu voieşte nici a o
lăsa, nici a se cununa cu femeia sa,
nu se cuvine a-i primi darurile la biserică,
ale cărei legi le bârfeşte şi le defaimă
prin faptele sale”, Sf. Nichifor 3

 

exact ce spuneam....femeia are statut de concubina, barbatul nu.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Emanouela,eu vad asa...atita timp cit religia nu reprezinta nimic pentru tine,de ce sa te intereseze ce spune biblia sau biserica sau preotul?

 

Principiul asta este din punctul meu de vedere valabil nu numai aici ci si in eternele discutzii legate de avort,ma rog ...eu consider mare fatzarnicie sa bagi religia la inaintare...cind de fapt nu reprezinta felul tau de a fi.

 

Si tot eu spun,cind ai principii,pai ori le ai pina la capat,ori te lepezi de ele.

 

Daca esti convins ca actul casatoriei nu are importantza ,nu-tzi prezintzi partenerul ca si sotz/sotzie,ci normal,partenerul meu.

 

Tu esti cel ce duce in eroare cu exprimarea,tu esti cel ce-si minte partenerii de discutzie.

 

Dana

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu stiu cupluri care sa se prezinte "sot" "sotie" daca nu sunt casatoriti. Dar poate lumea din jur li se adreseaza asa.

 

O alta explicatie ar putea fi faptul ca si in lipsa actului respectiv de casatorie cei doi parteneri se simt exact ca doi soti. De aceea pentru ei este perfect egal ca au legalizat sau nu, ei tot ca si cum ar fi casatoriti se simt legati.

 

Termenul "partener" mai are conotatia de business - cand spui "partenerul meu", te gandesti la cel cu care probabil s-a asociat in firma. Cand spui "sot" e clar ca e perechea.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aici nu se prezinta sot si sotie daca nu sint casatoriti, ci partener/partenera sau boyfriend/girlfriend, chiar daca nu mai sint foarte tineri uneori. Coafezul meu are 30 de ani si 7 copii cu o femeie careia ii zice my girlfriend. N- am auzit nici un plan de nunta pentru viitorul apropiat, n- au nici o problema traind in concubinaj.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...