Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Casatoria un avantaj


Recommended Posts

Mi se pare amuzant asta, ca de ce isi zic sot si sotie cei care nu-s casatoriti. O simt asa, de parca n-am avea dreptul, daca nu facem prinos statului sa trecem pe la starea civila? Lol.

Noi nu mai suntem casatoriti - am fost, am divortat, ne-am impacat. Avem in jur de 40 de ani, cum sa ne prezentam?

Daca zic "partenerul meu" lumea intelege ca e ceva de business. "prietenul meu" merge la 20 de ani, mi se pare f nepotrivit, in plus "prieten" pentru mine are alt sens... "concubin" are sens peiorativ in Romania. Ce mai ramane? "iubitul meu" -  nu zic ca nu e, dar tot asa suna cam desuet la varsta noastra.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 548
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Pt mine termenul de concubinaj este mai mult  legislativ, pare prea scos din cartile de Drep. Asa cum nus puneam ca e 'partenerul meu', sau jumatatea, sau partener de viata samd, spun ca e 'prietenul meu' si gata. Aici a fost oleaca mai greu ca tot o daddeam in sus si in jos cu mein Freund, pana cand am povestit ca am un Freund care e dentist, si unul din anturaj a inceput cu glumele ca uite ce prieteni am eu , unul e dentist, altul e FKT :)))) Concubin e pt discutiile oficiale.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mi se pare amuzant asta, ca de ce isi zic sot si sotie cei care nu-s casatoriti. O simt asa, de parca n-am avea dreptul, daca nu facem prinos statului sa trecem pe la starea civila? Lol.

Noi nu mai suntem casatoriti - am fost, am divortat, ne-am impacat. Avem in jur de 40 de ani, cum sa ne prezentam?

Daca zic "partenerul meu" lumea intelege ca e ceva de business. "prietenul meu" merge la 20 de ani, mi se pare f nepotrivit, in plus "prieten" pentru mine are alt sens... "concubin" are sens peiorativ in Romania. Ce mai ramane? "iubitul meu" -  nu zic ca nu e, dar tot asa suna cam desuet la varsta noastra.

 

Pai uite, ar trebui sa-l prezinti "fostul meu sot" [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca spun asta, apoi ne vad pupandu-ne, o sa generez un interes pentru situatie, si in general nu-mi place sa se/ma intrebe lumea despre viata mea privata.

 

Dar ignora ca am fost casatoriti, sa zicem ca suntem un cuplu in just de 40, impreuna de 12 ani.... cum sa-i zic? :D

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca spun asta, apoi ne vad pupandu-ne, o sa generez un interes pentru situatie, si in general nu-mi place sa se/ma intrebe lumea despre viata mea privata.

 

Dar ignora ca am fost casatoriti, sa zicem ca suntem un cuplu in just de 40, impreuna de 12 ani.... cum sa-i zic? :D

 

Va recasatoriti si rezolvati problema! [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca spun asta, apoi ne vad pupandu-ne, o sa generez un interes pentru situatie, si in general nu-mi place sa se/ma intrebe lumea despre viata mea privata.

 

Dar ignora ca am fost casatoriti, sa zicem ca suntem un cuplu in just de 40, impreuna de 12 ani.... cum sa-i zic? :D

jumatatea mea :) 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

:D

Poate pe la 75 de ani incolo :)

Eu n-am niciun motiv sa ma marit... nici unul. SI un motiv foarte intemeiat sa n-o mai fac, anume ca daca esti casatorit, exista posibilitatea sa divortezi., Ei bine, eu nu o sa mai ajung niciodata acolo :)

 

Maria, buna asta cu jumtatea mea!

 

Ce vreau sa spun e ca, de fapt, legitimarea relatiei nu inseamna mare lucru... cunosc foarte multe cupluri casatorite care sunt niste straini sau chiar mai rau, si cupluri necasatorite care-s foarte "soti".

 

Dar oamenii vor ca ceilalti sa fie oarecum inregimentati, lucrurile sa fie clare si etichetate, altfel devin anxiosi, Deceneus gen :D Auzi, datorii fata de comunitate :))

Comunitate my ass.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...