Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Casatoria un avantaj


Recommended Posts

Dupa parerea mea, faptul ca femeile raman singure este de cele mai multe ori o chestiune de alegere a lor. (asta tot asa, din ce am vazut eu in jur...)

 

Barbatii sunt mult mai dispusi sa se insoare (oarecum este evident de ce, unei femei ii e foarte ok singura si se poate gospodari fara probleme, la barbati e de regula mai greu. sigur ca exista posibilitatea sa platesti serviciile astea, dar oricum in general ramane o mare diferenta intre adaptabilitatea la viata monogama intre barbati si femei)

 

Oricum, sper ca am depasit ideea cu "sunt mai multe femei pe glob decat barbati"...

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 548
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Clar nu exista o astfel de evidenta, dar e usor de banuit ca sunt mai multe cupluri necasatorite care se despart, din simplul motiv ca e mai simplu sa o faca decat cuplurile casatorite. Un divort o fi simplu in Ro cum s-a spus mai sus, dar prin alte parti e complicat, dureaza mult si se poate solda cu falimentul unuia din soti.

Cand sunt copii se schimba datele problemei, desigur, banui ca devine aproape la fel de "complicat" sa te desparti ca si sotii.

 

Ca sa zic si eu ceva la subiect, traiesc intr-o relatie fara hartie de la primarie, partenerul meu a trecut printr-un divort dezastruos si ii inteleg teama ca situatia s-ar putea repeta. Mie imi este egal, am vrut doar sa am o familie.

Aici e un pic diferit, in sensul ca si cuplurile necasatorite sunt recunoscute ca atare in fata legii, in anumite situatii, nu in toate.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

andacos, cand eu am povestit niste realitati de aici, de la mine, m-ai ironizat, hi-hi, ha-ha, da' cum, da' nu stiu ce. Cam ce relevanta avea parerea ta, avand in vedere ca nu stiu sa fi pus piciorul in orasul asta vreodata?

 

Pur si simplu am observat ca multe persoane casatorite au probleme. Ceea ce e trist. Faptul ca eu simt ca nu mi se potriveste casatoria nu inseamna ca scuip in capul celor care se casatoresc. Daca e ceva care ma deranjeaza, sunt anumite pareri cam inguste, asa.

 

Ca exemplu irelevant, casatoria ca avantaj (mult material) a fost refuzata de mama mea de doua ori. :) 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

andacos, cand eu am povestit niste realitati de aici, de la mine, m-ai ironizat, hi-hi, ha-ha, da' cum, da' nu stiu ce. Cam ce relevanta avea parerea ta, avand in vedere ca nu stiu sa fi pus piciorul in orasul asta vreodata?

Galgara de-a ta si atit!Si presupuneri de-ale talea!Hai s ane intoarcem la subiect ca nu despre Braila vorbim acum.

 

Cum ai constat tu ca nu tzi se potriveste casatoria,exceptind exemplele din familia ta,constatarile tale de pe forum...cum ai constat tu (ca sa ajungi la asa ceva trebuie sa ai niste experientze ale tale,personale...care sunt astea?)

 

Bineintzeles ca nu e obligatoriu sa raspunzi!

 

Dana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Ca exemplu irelevant, casatoria ca avantaj (mult material) a fost refuzata de mama mea de doua ori. :) 

Uite si exemplul asta irelevant [:D] ma face sa cred(a nu stiu cita oara)ca deciziile tale(da,le respect sunt ale tale)nu sunt de fapt ale tale.

 

Si tu esti singur ala subiect care-mi da senzatzia asta.

 

Dana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dupa parerea mea, faptul ca femeile raman singure este de cele mai multe ori o chestiune de alegere a lor. (asta tot asa, din ce am vazut eu in jur...)

 

Barbatii sunt mult mai dispusi sa se insoare (oarecum este evident de ce, unei femei ii e foarte ok singura si se poate gospodari fara probleme, la barbati e de regula mai greu. sigur ca exista posibilitatea sa platesti serviciile astea, dar oricum in general ramane o mare diferenta intre adaptabilitatea la viata monogama intre barbati si femei)

 

Oricum, sper ca am depasit ideea cu "sunt mai multe femei pe glob decat barbati"...

 

 

 

Faptul ca unele femai ramin singure se datoreaza faptului ca unii barbati sint prea imaturi sa-si asume responsabilitatea unei familii, dezerteaza, mai ales cind apar copiii.

 

Cit despre maritis, din ce-am vazut eu, femeile sint alea care abia asteapta sa fie cerute. Barbatii n-au nici o apasare daca vecini ii birfesc ca traiesc in concubinaj cu xuleasca sau nu. In schimb pe unele femei le consuma chestia asta enorm. Evident vorbesc numai de de am vazut in jurul meu, nu vreau sa generalizez.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

JG,sa stii ca te intzeleg perfect,si da cred ca teama de un alt divortz poate fi unul dintre motivele care pot determina un cuplu sa nu mai faca pasul castaoriei.

 

Dana

 

Eu cred ca acestia sunt cei care au ramas traumatizati de o relatie nefericita si nu isi mai doresc obligatiile venite cu relatia legalizata ...sunt in a doua parte a vietii, nu mai mananca tot ce zboara, se pot intretine singuri, tot ce vor este un partener de viata si nu un sot ...

 

Dupa o relatie nereusita e firesc sa fii mai prudent si sa nu mai ai nevoie de confirmarea unei hartii ...ceri mai putin (dragoste, monogamie si timp petrecut impreuna) si oferi exact cat ceri.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

JG,sa stii ca te intzeleg perfect,si da cred ca teama de un alt divortz poate fi unul dintre motivele care pot determina un cuplu sa nu mai faca pasul castaoriei.

 

Dana

 

Eu cred ca acestia sunt cei care au ramas traumatizati de o relatie nefericita si nu isi mai doresc obligatiile venite cu relatia legalizata ...sunt in a doua parte a vietii, nu mai mananca tot ce zboara, se pot intretine singuri, tot ce vor este un partener de viata si nu un sot ...

 

Dupa o relatie nereusita e firesc sa fii mai prudent si sa nu mai ai nevoie de confirmarea unei hartii ...ceri mai putin (dragoste, monogamie si timp petrecut impreuna) si oferi exact cat ceri.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...