Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Casatoria un avantaj


Recommended Posts

Multumesc mult pentru felicitari!! [flo2] 

 

de ce unele cupluri necasatorite se prezinta ca sot si sotie? Pai depinde de unde ne situam, si iar ajung la contextul social la care ne raportam. Intr-o tara ca Romania, unde termenul de concubinaj are o conotatie negativa, fiind probabil asociat cu amant/amanta, tiitoare etc, adica femeie ( [batcap] ) de "moravuri usoare", posibil ca asta sa fie o reactie de autoaparare si de "justificare"sociala.

 

In cercul meu de cunostinte nu am auzit pe nimeni sa se prezinte drept sot/sotie daca nu sunt casatoriti. Noi ne prezentam drept "partner" si sensul asta nu e deloc inteles drept partener de afaceri sau mai stiu eu ce. Dar aici, termenul de "partener" nu are nici o conotatie negativa, deci nici nu suscita vreo reactie de justificare. Termenul apare si in toate documentele legale, de fapt, pe hartiile pe care trebuie sa le trimitem sa inregistram nasterea fetitei nici nu apare termenul "sot", doar "partener.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 548
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Ral, gand la gand cu bucurie.:)))

Am avut prin jur multi barbati..aprox doar barbati. Maj. implicati in relatii de durata sau casnicii, isi inselau partenerele la greu.

Si 3 cazuri au fost mai ...interesante:

1.El, don juan din scutece, inainte de 30 de ani se casatoreste cu  o ea draguta si sensibila, si cu bun simt si tot ce vrei, arata foarte bine, e si desteapta. Au si un copil mic, iar cu toate astea el ramane in continuare un don juan (sta ca sa ma exprim frumos) care nu refuza ce ii pica prin asternuturi.

2.El si ea, el arata ok, ea nu...chiar. Impreuna de multi ani. Imi povestesste el intr-o seara ca prietena lui e femeia ideala, merg separat in oras si se intalnesc noaptea la 3  la usa apartamentului chinuindu-se sa intre in casa. Toti stiau de relatie lui, el o inseala pe prietena cu o colega de lucru la un chef, in vazul tuturor. Mi-am spus ca e clara situatia. Peste nici jumate de an aud ca a fost cu alta colega de lucru, si ca se casatoreste. Urmeaza 3 copii repede. El e la fel.

3.El si ea impreuna de vreo 12 ani. El se indragosteste de altcineva, dar indragostit in adevaratul sens al cuvantului, ba chiar ajunsese sa spuna la lucru la cei care faceau misto ca se 'da' la fata respectiva, ca o iubeste. sa ii propuna sa fie impreuna, sa se casatoreasca, samd. Dureaza mult, adica mai mult de 1 an situatia. Nu e impreuna cu ea, dar vrea. Ea il intreaba daca e asa rau cu prietena lui, de ce nu se despart? el spune ca's sexul e bun. dar ca e dispus oricand sa se desparta. Nu voia in ruptul capului sa se casatoreasca, copii nici atat. Cand prietena i-a spus ca ori copil, ori se despart, el a spus ca se despart. Acum sunt parinti si casatoriti, la insistentele ei.

 

De ceilalti nu mai povestesc, familia acasa, sotie, copii, si ei ca si pana atunci.

 

Ideea este ca un act nu te schimba. Daca nu vrei tu sa te schimbi, sa zici 'ok, m facut pana acum sex cu tot ce am prins, acum il/o Iubesc pe X, vreau sa ne casatorim/sa fim concubini/impreuna, gata!'.

Decat intr-o asemenea casnicie mai bine fara. Ce ma incalzeste ca stau in casnicie ca e mai greu de divortat? sau ca ramanem casatoriti ca deh, copii, purcei, bani si casa?

Eu vad asta un dezavantaj, ca daca vrei sa divortezi nu poti.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred!

 

Si am rog,hai sa admit ca are legatura cu religia ,cu "neadaptarea"(pun intre ghilimele pentru ca eu nu cred varianta asta absolut deloc)la modernism...totusi...de ce concubinii se prezinta altor persoane ca "sotz"sau "sotzie"?

 

Dana

Ca sa evite explicatii si discutii .

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata,

 

 

Hai sa imi dau si raspunsul oficial: sunt pentru casatorie, pentru mine e un legamant/ commitment la bine si la rau, un punct de legatura unde sa ne intoarcemin vremuri mai grele; important e sa fie facut din toata inima si nu pentru X vrea sau presat de partea financiara; nu e numai o hartie e o baza pe care se poate construi mai departe.

 

Cristina

 

P.s. Sunt casatorita de aproape 16 ani, cu vremuri bune si vremuri mai putin bune.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa evite explicatii si discutii .

dana-vio,eu cred ca si in Romania situatziile de concubinaj nu sunt asa rare,poate generatzia parintzilor mei sa nu admita(dar ma rog itzi dai seama ca atunci cind se prezinta e clar ca nu se fac nicuun fel de discutzii /comentarii,nu cred eu ca repsectivii sunt luatzi la intrebari cu "de ce-uri"),insa este totusi o pratcica in ziua e azi.

 

Deci de ce sa te rusinezi de statutul tau?Eu asta nu intzeleg!

 

Daca am un ideal,pai il duc si-l propaghez la nesfisit,e idealul meu...cum s ama rusinez de el?Imi voi sustzine cu argumente deciziile,daca voi fi intrebata,fiecare afla exact cee ace vreau eu sa afle.

 

Pentru mine nu e in ordine cind te prezintzi altfel ,cu alt statu decit ai.

 

Bineintzeles ca noi discutam pe forum,ca doar n-oi sta eu cu rigla la coltz sa-i atentzionez pe cei ce-si duc partenerii de discutzie in derizoiru.

 

E doar un pricnipiu pe care de fapt nu-l respecta,desi cred ca e idela pentru ei.

 

Dana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Printre prietenii si cunostintele mele e exact invers [:)]

Dar cred ca exista si opusul... probabil depinde de comunitate.

Eu spun sincer ca nici eu nu am intilnit pina acum,barbatzi dornici de casatorie.

Femelile sunt cele care-si dorec in general castaoria,barbatul mai putzin,

 

Insa pentru ca si Xio sustzine cam acelasi lucru,ma gindesc ca si-a schimbat noua generatzie mentalitatea.Insa sper ca dorintza barbatzilor din generatzia voastra de a se insura ...sa nu se concretizeze in insuratori la 20 si ceva de ani cind de fapt un barbat "nu e copt"destul pentru casatorie.

 

Dana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca acestia sunt cei care au ramas traumatizati de o relatie nefericita si nu isi mai doresc obligatiile venite cu relatia legalizata ...sunt in a doua parte a vietii, nu mai mananca tot ce zboara, se pot intretine singuri, tot ce vor este un partener de viata si nu un sot ... Dupa o relatie nereusita e firesc sa fii mai prudent si sa nu mai ai nevoie de confirmarea unei hartii ...ceri mai putin (dragoste, monogamie si timp petrecut impreuna) si oferi exact cat ceri.

Sunt de acord cu ce spui tu,insa mai putzin cu partea "ceri mai putzin".

 

Poate devii mai realist,vezi viatza exact cum este,insa nu cred ca ceri mai putzin.

Nu cred ca nu-i potzi cere partenerului dragoste,sau fidelitate,insa e un alt fel de-a o face.

 

Insa trauma unei relatzii esuate si a unui divortz dureros,sunt motive foarte bune pentru a nu mai incheia o alta casatorie.

 

Dana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Deci de ce sa te rusinezi de statutul tau?Eu asta nu intzeleg!

 

Daca am un ideal,pai il duc si-l propaghez la nesfisit,e idealul meu...cum s ama rusinez de el?

 

Daca se rusineaza, e acelasi lucru cu cei care folosesc nevasta la modul negativ. De ex. daca cineva are o concubina cicalitoare, replica e "ce, ti-ai luat nevasta?"

 

Eu de obicei sunt prezentata ca 'mandra mea', sau simplu, cu numele [:)] Se observa din gesturile noastre ca suntem impreuna.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

sa nu se concretizeze in insuratori la 20 si ceva de ani cind de fapt un barbat "nu e copt"destul pentru casatorie.

Da, pai prietenul meu m-a cerut (prima oara) la 17 ani.. a doua zi dupa ce ne-am cunoscut [:-)))]

 

Iti dai seama cat de copt(i) era(m) [:)]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Rall,am vrut de ieri sa raspund insa am uitat.

 

Eu cred ca (...)conotatzia negativa a termenului "nevasta"este o gaselnitza a prezentului.

Eu n-am auzit-bine in anumite medii s-o folosi termenul ala de "nefasta"-insa eu nu cred ca-si prezinta cineva sotzia in felul asta si aici ma gindesc la intilniri oficiale nu la mese intre prieteni.

 

Mie sa nu-mi spui ca prietenul tau te prezinta "mindra mea"la o intilnire de afaceri de exemplu,

 

"nevasta mea"este folosit usual,nu vad conotaziile negative(bine...daca vrei,le gasesti!!!)este un termen popular folosit de generatzii intregi,folosit in literatura,,,deci nu are conotaziile de care spui tu...decit daca vrei sa le aiba.

 

Dana

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...