Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Casatoria un avantaj


Recommended Posts

andacos, consider ca, daca d-nele pensionare de aici ar sti ca eu nu sunt casatorita legal, ar avea ce discuta. Nu le-am spus niciodata adevarul, nu ca mi-e rusine de el, dar n-am chef de dat explicatii. Tu zici ca nu te intreaba "de ce"? Zici gresit.

 

Nu am testat gradul de deschidere a gandirii al generatiei a 3-a vizavi de concubinaj. Si nici nu ma tenteaza sa o fac.

 

Familia mea extinsa stie adevarul, stiu si prietenii apropiati, stiu si unii mai distantati, e suficient. Si astia nu ne-au luat la intrebari.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 548
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

1. Sa nu te mai casatoresti pentru ca ai trecut printr-un divort (frumos/urat) este o copilarie. Imi amintesc la 20 de ani ca am decis ca ma casatoresc pentru ca pot sa divortez oricand daca nu merge - o prostie, dar asa rationam eu pe vremea cand eram necoapta la minte. Ei bine, si rationarea "nu imi mai trebuie casatorie pentru ca am trecut printr-un divort" este in aceeasi categorie. 

Daca ziceai ca nu mai vrei sa intri intr-o relatie de durata pentru ca ai iesit sifonata dintr-una intelegeam. 

 

 

2. Daca punem egal intre hartia de la starea civila si institutia casatoriei, atunci da, hartia nu aduce nimic in plus. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

andacos, consider ca, daca d-nele pensionare de aici ar sti ca eu nu sunt casatorita legal, ar avea ce discuta. Nu le-am spus niciodata adevarul, nu ca mi-e rusine de el, dar n-am chef de dat explicatii. Tu zici ca nu te intreaba "de ce"? Zici gresit.

 

Nu am testat gradul de deschidere a gandirii al generatiei a 3-a vizavi de concubinaj. Si nici nu ma tenteaza sa o fac.

 

Familia mea extinsa stie adevarul, stiu si prietenii apropiati, stiu si unii mai distantati, e suficient. Si astia nu ne-au luat la intrebari.

Eu n-am sa intzeleg niciodata genul asta de complexe.Niciodata!

 

Si ma reintorc la ce am spus anterior,atita timp cit tu-tzi traiesti viatza dupa un principiu si crezi ca este cel ideal pentru tine...nu vad de ce sa am ascund de propriul fel de a-mi trai viatza.

 

daca te intereseaza ce spune lumea(nu ma refer la vreun caz anume )atunci traieste dupa principiile lor.Daca insa atraiesti dupa principiile tai,ai si taria/curajul si arata.

 

Dana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

2. Daca punem egal intre hartia de la starea civila si institutia casatoriei, atunci da, hartia nu aduce nimic in plus. 

Asa este,asa vad si eu si cred ca se face o mare confuzie intre hirtie si insitutzia,procesul asta al castaoriei!(de aici si ariciala unora la ideea de casatorie)

 

Dana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Maria, eu zic: fiecare cu ale lui. Pentru tine e o copilarie sa nu te mai casatoresti ca sa eviti un eventual divort, tu vad ca spui asta ca axioma, insa e doar parerea ta. Eu cred ca e o copilarie sa simti comfort in urma actului casatoriei, insa e doar parerea mea.

 

Andacos, dar nu e vorba de vreo convingere puternica pro-concubinaj sau anti-casatorie, pe care sa-l sustii cu putere!? Pentru mine, cel putin, casatoria este lipsita de orice importanta... este o NON-importanta daca vrei, in sensul ca pentru unii oameni casatoria e foarte mportanta/valoroasa (se vede si aici la subiect) iar pentru mine e ceva aproape de 0. II recunosc valoarea entru altii, dar eu nu i-o acord pentru mine.

 

Am mai vazut confuzia asta si legata de ateism, pe care multi il considera un fel de religie in care crezi, care e importanta, despre care vorbesti, te gandesti etc si nu e deloc asa, e la fel un fel de lipsa completa a importantei, a obiectului!

 

Eu nu vorbesc despre starea mea civila daca nu sunt intrebata pentru ca aici, in Romania, starea asta "ne-fireasca" ridica intrebari, provoaca discutii, etc. IAr eu tin mult ca viata mea privata sa fie privata. Asta nu inseamna ca mi-e rusine ca nu-s casatorita sau ca cred cu convingere in concubinaj SIngurul lucru in care cred cu convingere e ca aceste lucrui nu sunt deloc importante :)

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si ma reintorc la ce am spus anterior,atita timp cit tu-tzi traiesti viatza dupa un principiu si crezi ca este cel ideal pentru tine...nu vad de ce sa am ascund de propriul fel de a-mi trai viatza.

Nu mi se pare ca il ascunde, tocmai - nu ii pasa suficient de gura lumii incat sa stea sa dea explicatii sau sa isi prezinte viata pe tava.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu mi se pare ca il ascunde, tocmai - nu ii pasa suficient de gura lumii incat sa stea sa dea explicatii sau sa isi prezinte viata pe tava.

Pai daca nu i-ar pasa ce spune lumea,ar declara adevarata stare a lucrurilor.

 

Si fara prea multe explicatzii ,petru ca traiesti dupa un principiu in care crezi. [hia]

 

Dana

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...