Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Casatoria un avantaj


Recommended Posts

Urat ar fi daca as rade de tine. Ceea ce nu-mi permit. 

 

Am zis: de hotararile mele, nu de mine. Altfel nu stiu cum sa interpretez mesajul pe care l-am citat anterior... poate imi explici tu de ce te rostogoleai de ras la ceea ce am scris?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 548
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

A, eu asa intelesesem, ca sa clarific situatia indiferent daca sunt intrebata sau nu.

Ai intzeles aiurea...ca de foarte,foarte multe ori!(uneori cred ca o faci intentzionat,insa e doar parerea mea! [:p] )

 

Nu vad de ce ai vorbi neintrebata,ca doar n-o sa-tzi faci "povestea vietzii"in fatza fiecarui strain cu care te intilnesti in viatza reala si pe care-l doare-n cot de tine.

 

Dana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si ca sa fie si mai clar: am fost in papucii tai. Am trecut si printr-un divort dezastruos si printr-o relatie "nu ma mai marit pentru ca nu vreau sa mai trec printr-un divort". Nu m-a aparat cu nimic de sfarsitul la fel de dezastruos al relatiei neoficiate. 

 

De-aia imi permit sa rad si sa spun ca este o copilarie.

 

Pentru ca mintea cea de pe urma iti spune ca nu exista nici un fel de garantie apriorica. Ca nici "hartia", nici lipsa ei nu te protejeaza sufleteste in nici un fel. Ca o relatie sau o casnicie este o munca fara de sfarsit, ca fiecare creste intr-un fel sau in altul, ca trebuie sa vorbesti cu alalalt, ca nu exista "ne intelegem din priviri", ca doar renuntand la "barca de salvare" poti sa construiesti ceva aici-acum, samd. 

Care pot parea babisme sau copilarisme in functie de varsta sau experienta fiecaruia, dar care sunt firesti drumului vietii. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu e nimic simplu. 

Divortul nu e bau-bau.

Bau-bau-ul este o relatie sfarsita si doua sau mai multe suflete facute tandari. 

A te apara de o catastrofa intorcandu-te cu spatele la ea este o copilarie. 

 

Eu am divortat in Romania, la tribunal. Intr-o sala imputita plina de oameni care mai de care, in fata lor, am fost luata la misto de judecator, care uitandu-se la silueta mea ma intreba "de cat timp nu m-am mai gospodarit cu sotul meu", provocand hazul audientei. La asta, si doar la asta ma refer cand spun ca eu printr-o asemenea situatie vulgara n-o sa mai trec.

 

Stiu ca acum se poate si la notar, dar nu e o garantie ca nu ajungi in tribunal.

 

Evident nu mi-e frica sa trec printr-o despartire, ca altfel as fi ramas singura. Despartirile sunt oarecum inerente in viata...

 

Gandindu-ma la relatia pe care o am acum cu sotul meu... suntem atat de apropiati si de uniti, ca mi se par triviale toate consideratiile astea :) cu lipsa de incredere, commitment, garantii, prostii!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sigur ca te intzeleg(si mai bine acum dupa ce te-am intrebat),ce nu intzeleg este de ce se imprumuta termenii...?

 

Dana

 

In primul rand pentru ca asta suntem... chiar daca nu ne-a legitimat statul in sensul asta :)

Apoi, foarte serios iti spun, ca sa evit comentariile si discutiile. Ro e foarte patriarhala, mai ales in provincie.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand pentru ca asta suntem... chiar daca nu ne-a legitimat statul in sensul asta :)

Apoi, foarte serios iti spun, ca sa evit comentariile si discutiile. Ro e foarte patriarhala, mai ales in provincie.

 

iarta-ma, promit ca e ultima data: o fi bine asa cu capul in nisip?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...