Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Cind mi-or iesi mitzele de sub pat?


Recommended Posts

Ni s-a imbogatit familia simbata (acu doua zile) cu doua pisicute frumoase foc (8 saptamini). Cum le-am adus acasa s-au refugiat sub pat si-acolo isi petrec "timpul liber", ies doar sa pape, sa bea apa sau la nisip. Mai controleaza din cind in cind "relieful" din jurul patului, ba chiar au ajuns la dulap, da' de noi tot le e frica si fug... Vin la papica umeda si ne ling degetele, da' altfel nu! Sau se joaca cu smotocelul, de ma calca pe picioare, da' daca se uita la mine, tot le vine sa fuga.. Sa ne-ntelegem, si fardata si nefardata, tot fug..

Le-am luat de la o familie, deci nu crescatorie sau pet-shop, si n-am nici un motiv sa presupun ca au fost traumatizate etc... Sint doar sfioase, dar mi se par exagerat de sfioase si prudente. Amintirile mele despre pisici erau ca-s mai curioase si mai indraznete.. N-as vrea sa le dau buna ziua si luna viitoare cu matanii linga pat si cu lanterna.. [:)]

post-2232-0-34205600-1367880503.jpg

post-2232-0-91682400-1367880519.jpg

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 50
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna [flo2]

Sunt foarte micute [il] , asa ca trebuie sa ai rabdare cu ele. Avantajul ca le-ai luat asa mici este ca se vor atasa mult de voi.

Iti recomand sa incerci sa le atragi de sub pat cu ceva jucarii si apoi sa le mangai, dar stand pe jos si vorbind in soapta. Pisicile sunt atrase catre oamenii care vb in soapta.

Au o cutiuta a lor unde se pot ascunde? (inafara de pat [:)] ), daca nu fabrica una cu o intrare mica-mica si dupa cateva zile dupa ce o vor cerceta, blocheaza intrarea sub pat.

Le mai dai si laptic special pt pisici?

(poti sa mai ma intrebi cate ceva - am muncit o perioda da SPA)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

sziva, merci :)

gaby, o sa incerc cu cutiuta, dar e complicat de blocat tot sub-patul (e mare). Laptic de pisici n-am vazut p-aici, doar mincare uscata si umeda. Si le-am luat si-un peste, inca nu l-am probat [:)] Da' din conserva aia ca de pate, mincam de 3 zile... Fata e un pic mai curajoasa, dar baiatul e sperios rau. Mincau ce mincau cu mine linga ei, Bear se uita la mine si-si aduce aminte ca tre sa fuga, face doi pasi, dupa care-si aduce aminte ca tre sa manince :) si se-ntoarce.. Am incercat soptitul, da' n-am facut mare brinza [:)] Iar cu jucariile se joaca numai daca-s la marginea patului [:)] Daca evacuez dormiturul (sau ma culc) incep curse cu obstacole, sau se joaca de-a prinselea. O fi un semn bun.. Inca n-au iesit din dormitor. Ce-i drept, au venit de la apartament de bloc, aici casa e mai mare.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lapticul de pisici  il gasesti in magazinele specializate, in cutiute mici, cei la la whiskas fac o varianta, iar la veterinarii care vand si produse o sa gasesti sigur (au pt bebelusii fara mamica - pe care ii hranesc la seringa)

Alte marci care se gasesc in Franta mai sunt: Royal Canin, catessy, Gimpet etc., (lapte maternal de pisica scrie pe unele)

Problema cu patul eu nu am rezolvat-o in 4 ani :)) am taiat cutii de carton folosite pt mutare, ca sa astup de jur imprejur, cum reuseste sa intre, cum is baga unghiile in saltea. [:)]

Avantajul ca ai luat doi este ca nu se vor plictisi cand sunteti voi plecati.

O sa se obisnuiasca cu timpul si cu tine si cu casa.

Sa ii inveti de mici sa le pilesti unghiutele (sa nu ajungi la carnita din unghiute, numai putin ca sa nu isi ascuta unghiutele de canapea si altele), la spalat cu un betisor de ureche muiat in apa calda in pliurile de la urechi si sa le iei un copacel de pisici cu sfoara de sisal. [:)]

Sa iti creasca mari sa sanatosi! [il]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

felicitari! sunt scumpe rau de tot! [il] eu sunt o pisicopata inraita, adooooor pisicile! [il]

ai rabdare cu ele, se vor obisnui cu timpul - si a mea s-a ascuns primele zile sub vana si nu iesea decat sa pape si sa isi faca nevoile - i-am dus mancarica si litiera langa vana...apoi incet incet a scos capsorul...m-a studiat indelung.... i-am vorbit muuuult.... si apoi cand deja ma lasa sa ma apropii de ea, am mangaiat-o si am tinut-o in brate cat timp a vrut ea...si uite asa incet incet dupa cateva zile nu mai simtea nevoie sa se ascunda...a cercetat intreg apratamentul step by step si s-a acomodat. ulterior a devenit stapana peste tot! [:-)))]

motanelul meu de la avatar a fost mult mai curajos, in nici jumate de ora deja se simtea acasa...  [:)]

da-le timp, sunt micute.... casa e maaare, imensa pt ele....rabdare si muuulta dragoste!

sa va bucurati din plin de ei! [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

vai, cat sunt de scumpele parpalak [cupisi] Nu trebuie sa-ti faci griji deloc cu statul sub pat, si a mea facea la fel la inceput, era mititica si speriata, iesea sa manance in fuga si inapoi in ascunzis. Acuma insa...treaba e alta, mi se urca in cap la propriu, ar sta cocotata numai pe dulap si ar dormi numai in brate [mata]

or sa se acomodeze si pisicoantele tale, cum a zis si giulia, cu rabdare si multa dragoste :)

 

Te asteptam in grupul felinelor aici http://comunitate.desprecopii.com/group/25/iubitorii-de-feline-mari-si-mici

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La noi in curte, in magazie, au aparut niste pisoi. Nu, nu intamplator...acolo s-au nascut, dar au stat asa tacuti...am vazut doar pisica cum intra-iese, este foarte sperioasa, dar nu voia sa plece neam...si atunci am inteles. Apoi i-am vazut, sunt micuti...

Dar ii atragem (Tora, de fapt) cu mancare. Deja pisica-mama e mai prietenoasa, nu, nu se apropie de noi, dar ne tolereaza prin preajma.

Da. Cand e flamanda, tinde sa fie prietenoasa. N-are ce face.

Animalele se domesticesc cu mancare.

parpalak, nu le lasa mancarea la indemana. Fa-ti un program, lasa pisoii sa flamanzeasca un pic. Cand le pui mancarea, nu pleci. Vor manca in prezenta ta. Apoi, nu le dai mancare pana nu-i atingi. Apoi...

Vor vedea ca nu li se intampla nimic. Plus ca le va fi foame...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Azi au parasit dormitorul si in explorarile lor au gasit camera cu acvariu [:)] asa ca somnul de zi si l-au facut sub canapeaua d-acolo... Deci sa ne-ntelegem, cu mincatul din mina n-avem probleme. Rufus, n-am inima sa le las nemincate, au mereu mincare uscata in castronase. Da' aia umeda (adica yummy) o servesc numai cu companie [:)]

Intre timp le-a venit si cheful de "pisiceala". Lui Bear pe la 4 dimineata, isi tot impungea capul in palma mea .. si io.. ce era sa fac... [:)], iar Peanut m-a prins pe "tron" [:)], noroc ca n-a tinut-o mult ca intirziam la servici [:)] Demult n-am mai auzit pisica torcind.. [:)]

Intre timp le-a apucat sapatul in litiera, gasesc adevarate castele de nisip cind vin de la servici (si mult pe linga) - cred ca vor sa ma ajute.. [:)]

Cred ca incepem pestele in seara asta, din cite-am citit, mincarea cruda e cea mai buna pentru pisici. Zice ca e OK si frisca nebatuta, da' nu prea des. Voi le dati asa ceva? Sau e vreo limita de virsta?

gabi, la 9 saptamini sint intarcate, nu? Sau tot le mai trebuie lapte? Laptele de vaca am inteles ca nu-i prea indicat..

Voi ce le dati de mincare?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...