Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Cind mi-or iesi mitzele de sub pat?


Recommended Posts

parpalak, la 9 saptamani, o pisicuta poate sa se descurce si fara laptele matern. Insa, daca nu este luata de langa mama ei, suge in continuare. Poate suge chiar pana la 4 luni.

 

O pisica poate intra in calduri la doua luni de la nasterea unei serii de pui. Ceea ce inseamna ca poate fata de 3 ori in 12 luni.

 

Banuiesc ca o sa ti se propuna varianta sterilizarii, ceva mai incolo.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 50
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

giulia, nu stiu cum sunt plicurile de Whiskas/Kitekat/Friskies la tine, dar in Romania, contin doar 5% carne si derivate din carne. Aici e cotata ca mancare proasta.

 

Exista si destule sortimente de mancare uscata ieftina, gen 5 - 7 lei/kg, vad ca cumpara pensionarele pentru animalele strazii.

 

"Cu acordul veterinarului"... nu stiu, eu as pune sub semnul intrebarii acordul asta.

 

La ale mele le dau iarba din fatza blocului. Mananca daca si cand au chef.

pai pisica mea e in ro... nu e cu mine in belgia.... tu cu ce iti hranesti pisica?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Atunci schimba veterinarul.

 

Royal Canin, diverse sortimente - Junior, Indoor, Fit32.

Equilibrio junior.

Uneori, Josera, amestec pui-curcan.

Si tot uneori, Cat Chow.

Hrana umeda, am luat Dein Bestes de la DM, sortimentul pentru juniori arata pe eticheta 50% carne.

 

Nu e hrana ieftina, e medie, ca pret, dar o de-aia de la DM costa 2,19 lei, nu cu mult peste un plic de Whiskas (4 plicuri Delice, 6,99 lei la Kaufland).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna [:)]

Revin si eu dupa un mini vacanta...

Veterinarul mi-a zis ca mancarea din supermarket este facut cu tot felul de resturi de oase si grasime, mai putina carne si mai multe cereale. Primul meu motan, care este acum la mama (nu a vrut sa se mute numai cu mine, am incercat si prefera sa stea cu ea) are 13 ani si a facut blocaj renal cand avea vreo 3 ani. Atunci veterinarul ne-a zis ca e la wiskas si Friskies, sunt de prosta calitate, am trecut pe Purina urinary si e ok.

Motanul meu mananca RC (tocmai am schimbat de la Obesity la sterilised), ii mai dau si cate jumate de pliculet de mancare umeda f rar si o "bombonica" dimineata. (tot felul de treats)

Cat despre castrare, noi a facut-o la 6 luni.

Iarba de pisica mesteca, dar nu o strica, pe cand florile...le scoate din ghiveci... stau cu ochii pe el, ca pe butelie [:-)))]

Chiar acum cand scriu, am un mota care toarce la mine in brate. [il]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Motanelul meu speriat s-a facut motanel lipicios. Peanut, in schimb, vine sa toarca de cite ori curat litiera [:)] Isi mai fac cite-un somn de dupa-amiaza prin pat, iar azi noapte si-au facut ele loc la marginea patului. Dar cind s-au trezit, tot sub pat se refugiaza... locul "de siguranta".. [:)]

Le-am facut o cutiuta.. au intrat in ea, s-au jucat, pina au dezasamblat-o de tot, iar piesele componente au ajuns... sub pat, unde altundeva.. [:)]

Uf..

Comoda cu sertare e ridicata vreo 10 cm (nu stiu de ce) si are o acoperitoare "artistica" - si aia are o deschizatura de vreo 3-4 cm inaltime. (fara nici un rost). Ieri se bagase Peanut acolo si Bear, de-afara, dadea cu labuta dupa ea..  Sper sa se prinda singura cind e prea mare...

Au gasit si bucataria intre timp... Mi-au rearanjat niste ghivece... (la orizontala) [:)] Sa-nteleg ca deocamdata avem noroc ca nu pot sa sara pe masa? [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mersi de ponturi, selene  [flo2]  o sa trimit vorba acasa sa ii schimbe mancarea.

 

Treptat, eventual amestecat un sfert cu trei sferturi, apoi jumatate cu jumatate, apoi inversat sferturile... Poate nu accepta din prima alta mancare... Eu nu am avut probleme, dar matzele sunt fitzoase...

 

parpalak, depinde de firea lor. La noi nu au existat niciodata perdele sfasiate, de exemplu, insa au existat:

 

- cabluri si fire roase (mouse, incarcator telefon mobil)

- papuci de casa rosi

- ascutit de gheare pe latura patului si pe mobila, plus covor, canatul de la usa

- smotocit orice rola de hartie igienica lasata nesupravegheata

- ros cutii de carton

- mancat flori uscate din vaza

- sarit pe masa, aragaz, frigider, plimbat pe pervazul exterior al geamului (deschide plasa de insecte), sarit pe cel mai inalt dulap si dormit intr-o cutie cu globuri de Craciun, roasa bine in prealabil

- bagat in dulapul cu ustensile de bucatarie, lasat par pe acolo

- agatat de hainele puse la uscat, dormit pe ele, tarat sub pat

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...