Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

Din cate am reusit eu sa inteleg, tu nu ai incredere ca sotul tau ti-ar putea fi un sprijin real in viata. Si, ai prefera sa ramai langa parintii tai, pe care ii consideri un reazem in fata vicisitudinilor vietii.

De aici, si nehotararile tale.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 57
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

 

Asta-i problema. E usor sa spui lasa-ti parintii care te ajuta si pleaca cu sotul care trebuie intretinut, dar viata-i iti limiteaza variantele.

Deceneus,sotzul nu trebuie intretzinut,el munceste (sau a muncit in Italia ,ma rog nu mai stiu situatzia)ea e cea ce sta acasa cu copilul,deci varianta asta cade cu intretzinutul.

 

Insa cu restul tzin sa-tzi dau dreptate,cam asta e mentaliatatea,stam la parintzi,nu platim chirie(adica economisim [fri] ),ca paltim ceva ...e probabil si de aici un intreg cerc de compromisuri...

 

Ins afelul cum pune ea problema,ma face sa cred ca da...ea stie cum sta situatzia si parca a "asteptat"ceva,un motiv de care sa se agatze...sa iasa din casnicie.

 

Insa e doar o presupunere a mea,pe baza celor scrise de ea.

 

N-am vazut in niciun mesaj dorintza ei de a ramine cu el,cu sotzul...de a-i da o sansa.Desi eu cred ca merita sa incerce.

 

Dana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Probabil ca i-a dat destule sanse, si in final a ajuns sa se intoarca la parinti impreuna cu sotul. Reprosurile lui tata-socru care l-au suparat pe ginere nu cred ca au fost facute gratuit. [:)]

Tot ce-i posibil sa ai dreptate...mie ea nu mi-a dat impresia ca vrea sa faca ceva pentru casnicia asta(o fi avind motivele ei ,sigur)...el insa ,vrea sa fie cu ea si copilul.

 

Dana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am inteles ca i se reproseaza ca nu-i suficient de responsabil pentru un om cre are sotie si copil de intretinut, si ea a inceput sa realizeze ca parintii au dreptate. Nu-i sigura ca va avea un viitor alaturi de el si poate-i mai bine sa lamureasca lucrurile acum.

 

Daca ii vine mintea la cap si se tine de munca poate sa-si ia familia al el si peste 6 luni sau un an. Despartirea poate fi un dus rece pentru el, il poate trezi la realitate sau il darama definitiv, desi pare un tip care suporta usor si cu umor socurile.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Probabil ca i-a dat destule sanse, si in final a ajuns sa se intoarca la parinti impreuna cu sotul. Reprosurile lui tata-socru care l-au suparat pe ginere nu cred ca au fost facute gratuit. [:)]

Sau poate a fost singura alternativa comoda si sigura la intoarcerea din Italia, nu tuturor le merge sau le-a mers extraordinar in strainatate!

 

In locul tau m-as muta cu chirie , i-as da o sansa sotului, daca este un responsabil va intelege desigur, ca vrei sa traiesti alaturi de el, ca vrei sa-ti pastrezi familia. Copilul, poti rezolva aceasta situatie, tu iti cauti un loc de munca si-ti rogi mama sa te ajute in cresterea lui in caz ca voi nu aveti cum . Nu cred ca te va refuza. Eu sunt mama de baiat si ii voi fi alaturi in orice situatie, i-am demonstrat acest lucru de multe ori iar el stie ca il voi ajuta mereu. Acesta-i datoria noastra, a parintilor, de a ne ajuta copiii !

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am inteles ca i se reproseaza ca nu-i suficient de responsabil pentru un om cre are sotie si copil de intretinut, si ea a inceput sa realizeze ca parintii au dreptate. Nu-i sigura ca va avea un viitor alaturi de el si poate-i mai bine sa lamureasca lucrurile acum.

 

Daca ii vine mintea la cap si se tine de munca poate sa-si ia familia al el si peste 6 luni sau un an. Despartirea poate fi un dus rece pentru el, il poate trezi la realitate sau il darama definitiv. Poate are nevoie de un soc.

Totusi au fost plecatzi doi ani in Italia,unde el a fost cel ce a asigurat tot ce trebuie familiei.A adus-o si pe ea si copilul in Italia,desi traiau dintr-un salariu...mie imi spune multe totusi despre el.

 

Tot ce-i posibil ca el sa nu se ridice la nivelul asteptarilor ei,insa asta nu inseamna ca el este un sotz rau sau tata iresponsabil.

 

Poate ea isi doreste luna de pe cer.iar el stie clar ca asta nu s epoate...si iata dezamagirea...

 

Oricum ,imi asum iar dezacordul public si spun ca asa este cind te arunci cu capul inainte,fara sa te gindesti prea mult daca e bine sau nu.

 

Ma rog ,speculez si eu in functzie de cea mai scris ea pe forum!

 

Dana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 Pe mine m-au facut sa zambesc mesajele cu ; Mai da-i o sansa sotului .  Cineva care vine si striga in piata mare a avut deja mai multe conflicte pe care le-a mai mediat , a mai trecut peste lucruri neplacute dar,.. nu prea s-a rezolvat nimic

 

Atunci cand pana la varsta asta nu ti-ai luat viata in propriile mainii si acuzi pe cine iti iese in cale pentru tot ce ti se intampla (socri ,cumnata , cumnati , parinti, tara de adoptie )  e timpul sa vezi unde e sursa ..

 

tu spui;

 

-" Dar ne iubeste sunt   sigura de asta .

 

si ,

 

-Am stat 2 ani impreuna si lucrurile nu erau stralucite,

 

Nici nu nu esti sigura de sotul tau. Eu cred ca parintii fac un lucru destul de nobil si va tin la ei , nu platiti chirie , te ajuta cu copilul ( nu stiu de ce ai nevoie ) , si probabil vor sa va vada realizati cumva si sa-si ia o  grija de pe cap . Sigur ca nici ei nu sunt cei mai intelegatori si cu o judecata fina dar atunci cand stai in casa cuiva e bine sa te ridici la standardele cerute . Daca nu , pleci .

 

Ai stat de vorba cu sotul tau sa faceti calcule pe hartie , sa vedeti cat va costa chiria , intretinerea , mancarea si celelalte si sa vedeti daca faceti fata ?  daca vreti sa ramaneti impttreuna fa mitingul  asta , si luati decizia comuna sau fiecare personal.

 

Daca intradevar vrei sa fii pe picioarele tale vorbeste cu mama ta , iti tine copilul , tu muncesti si aveti cu ce sa traiti in chirie ,.  Eu cred ca parintii tai ar fi mai bucurosi sa va vada asa decat la ei si cu scandal.  Care parinte  , mai ales cai care pun asa mult pride in copilul lor , nu vor sa aiba copiii la casa lor , realizati. dar cred ca si ei isi dau seama ca  e un ideal cam prea inalt .

Si ce anume i-a reprosat despre copil , ca nu are grija de el , ca nu il educa , ca nu se gandeste la viitorul lui ?

 

 Cand spui ca sotul tau va iubeste , ca esti sigura de asta , probabil  E CEEA CE VREI TU SA CREZI>. daca v-ar fi iubit nu pleca fara voi in ziua de Pasti , ar fi aplanat cumva conflictul  cu o gluma si ar fi trecut peste asta pana cand era sigur ca tu si copilul puteti veni cu el .

  ..si nu te-ar lasa sa plangi si sa te superi atatea zile pentru niste vorbe.

 

dar orgoliul lui e mult mai important decat voi .

 

Imi aduc aminte ca tu i-ai gasit intotdeauna scuze .

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...