Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

Buna,

 

De 2-3 saptamani incerc sa ma hotarasc ce nume sa-i pun fetitei mele, care va veni pe lume la sfarsitul lui iunie. Vreau sa-i pun 2 nume. Unul e Maria, dar la al doilea nu ma pot hotara. Am cateva variante si ma gandeam sa va cer si voua parerea.

 

Aida Maria

Alina Maria

Irina Maria

Lavinia Maria

Luiza Maria

 

Voua care v-ar placea mai mult? Sau poate aveti si alte sugestii....

 

Multumesc

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 51
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

ce prenume crezi ca vei folosi ? Maria sau celalalt, asupra caruia nu te poti decide ?

important este sa-ti placa tie cum suna, sa se potriveasca ambele prenume cu numele de familie, atat inaintea cat si dupa acesta, sa fie un prenume potrivit pentru orice varsta, sa-i poti face diminutive fara sa iasa ceva aiurea, sa nu capete vreo porecla mai tarziu, la scoala.

eu asa am procedat cand am ales prenumele fetitei mele, dintr-o lista uriasa cu prenume de fetite, am ales cateva care mi-au placut cel mai mult, am eliminat din start prenumele "la moda" in acea perioada, am vrut ca fetita mea sa aiba un prenume frumos, mai rar intalnit; am incercat variantele de mai sus, m-am sfatuit si cu sotul si am luat decizia finala.

nu am vrut al doilea prenume pentru fetita, nu am vrut prenume de "sfant". eu am al doilea prenume si degeaba, nu-mi este de folos nicicum.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

hm, decizia va apartine in totalitate.

mie, de exemplu, din listuta ta, nu-mi plac prenumele Irina si Luiza, strict din cauza faptului ca persoanele pe care le-am cunoscut avand acest prenume mi-au fost antipatice sau de-a dreptul nesuferite, din prima clipa sau dupa ce le-am cunoscut cat de cat.

ce-mi place sau nu mie, la tine poate fi exact invers.

cand am facut alegerea prenumelui fetitei mele, imi mai placusera si prenumele Amalia, Miruna si Adriana. daca te ajuta si iti plac...go for it.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...