Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

Pe mine ma amuza(nu o spun cu rautate)discutziile astea cu alesul numelui copiilor.

 

Mi s epare ca in ziua de azi se face prea mare caz,prea mare spectacol(uneori circ as spune,nu ma refer la persoanele de fatza-sper sa fie clar lucrul asta)pentru a alege numele unui prunc.

 

E drept ca au trecut mai bine de  17 ani de atunci,insa eu am stiut ca vreau sa-l cheme pe copil Andrei(desi eu eram ferm convinsa ca voi avea o fata [:)] )si tatal lui a vrut Remus.

 

Fara discutzii,fara comentarii,fara pus degetul pe calendarul ortodox(care iertat sa-mi fie acum e plin de "sfintzi d edupa revolutzie" [alcool] ,fara uitat la Tv,reviste etc.

 

Adica am ales cu sufletul...si am stiut ca va fi un nume ce-l va reprezenta!

 

PS:Desi eram ferm convinsa ca voi avea o fata [:)] ,nu-mi pot aminti ce nume as fi vrut sa aiba!

 

Dana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 51
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Virgo, esti in Romania? Ca daca esti in Franta altfel iti raspund :)

 

Manon - in Ro se stie de o singura Manon, Manon Lescaut. Daca esti OK cu aoscierea, e ok.

Miriam mi se pare foarte biblic, daca aud de vreo Miriam ma gandesc automat ca e din familie de ultra-religiosi (prejudecata, sigur! dar n-o am numai eu.)

Martine si Marion sunt frumoase, mai ales daca locuiesti in tara francofona.

Daeneris e, din punctul meu de vedere, prea mult. Sanse mari sa rada lumea de ea.

 

Astea-s opinii foarte personale, da?

In curand ma apuc si eu de Game of Thrones :D

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Virgo, esti in Romania? Ca daca esti in Franta altfel iti raspund :)

 

Manon - in Ro se stie de o singura Manon, Manon Lescaut. Daca esti OK cu aoscierea, e ok.

Miriam mi se pare foarte biblic, daca aud de vreo Miriam ma gandesc automat ca e din familie de ultra-religiosi (prejudecata, sigur! dar n-o am numai eu.)

Martine si Marion sunt frumoase, mai ales daca locuiesti in tara francofona.

Daeneris e, din punctul meu de vedere, prea mult. Sanse mari sa rada lumea de ea.

 

Astea-s opinii foarte personale, da?

In curand ma apuc si eu de Game of Thrones :D

 

Sunt in Bucuresti ...

Tocmai la asocierea cu Lescaut m-am gandit dar nu vad aici nici o problema. Ar fi aceeasi problema cu o Medeea sau Casandra, nume fatidice prin definitie ? Putina lume in sec XXI chiar se gabdeste la asemena asocieri.

Miriam este un nume ebraic, adevarat.

Martina sau Marion sunt variatiuni pentru Mariana, dar avand in vedere ca va fi al doilea nume, nu suna deloc pretios.

 

Renunt la Denaeris ca o sa-mi sara in cap generatia pro :-)

 

Daca te apuci sa consumi Game of thrones, ia-o usor ca n-ai sa intelegi nimic din primul sezon. Baga un wiki sa te familiarizezi cu personajele - sunt foarte multe case si generatii de nobili. Eu am reluat primele doua sezoane pentru ca pana si limbajul mi-a dat de furca, eu fiind totusi vorbitoare de limba engleza avansat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Virgo, ma apuc de citit cartile in prima faza, sper sa inteleg.. oricum mi-am rezervat sa citesc in vacanta, ca sa ma pot concentra :D

 

Cu numele, e important sa simti ca-l iubesti, noi asa am simtit cu Carla, ca se potriveste cu fetita noastra, inca inainte de a se naste. I-am mai pus si Maria ca sa aiba de unde alege, desi acum nu-mi mai place Maria, as alege altceva.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cu numele, e important sa simti ca-l iubesti,

Exact,exact asta am spus si eu anterior si exact asta am simtzit atunci si simt si acum si voi simtzi tot restul vietzii mele!

 

Eu nu cred ca sonoritatea,celebritatea unui nume poate influientza destinul sua personalitatea unui copil.

 

Insa sunt foarte,foarte sigura ca un copil poate da personalitate unui nume,chiar daca asta nu e extravagant,

 

Dana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Exact,exact asta am spus si eu anterior si exact asta am simtzit atunci si simt si acum si voi simtzi tot restul vietzii mele!

 

Eu nu cred ca sonoritatea,celebritatea unui nume poate influientza destinul sua personalitatea unui copil.

 

Insa sunt foarte,foarte sigura ca un copil poate da personalitate unui nume,chiar daca asta nu e extravagant,

 

Dana

Sa stii ca uneori un nume deosebit (nu extravagant) este un avantaj, te tine minte lumea mai usor. Eu am asa un nume si m-a ajutat uneori.

Pe de alta parte barbati-miu are un nume f comun dar mie mi s-a parut cel mai fantastic nume cand l-am cunoscut (inca mi se pare [:D])

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...