Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

[:)]  Citesc si zambesc.  Singura problema din punctul meu de vedere este doar de ordin psihologic si apartine parintilor. Clasicele "nu-mi permit sa il pun  pe olita pentru ca...", " nu-mi permit sa nu aiba pampers pentru ca..." alaturi de "nu am rabdare sa..."

 

Sunt convins ca daca pun in  arhiva acest subiect si dau peste 2 ani sa zicem de persoanele de aici vor zambi si vor spune ceva de genul " eeee atunci eram mici.... am crescut de atunci"

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 27
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

  • 4 weeks later...

Radu are 2 ani si 4 luni si el  la fel daca il tin dezbracat cere la olita, dar numai pipi, caca nu a vrut sa faca niciodata la olita. Oricum chiar daca pentru unii este mare sa mai poarte pampers, eu sunt hotarata sa il las in pace si sa nu il stresez prea tare, cand va fi pregatit va face el singur tot ce trebuie la olita.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aici nu e vorba de statul in fund, imi cer scuze ca ma bag in discutie - este vorba de statul pe olita, care ii pune la incercare muschii sfincterului. De aceea e bine sa se respecte mersul firesc al corpului copilului, si sa nu fie fortat sa stea pe olita, recompensat cu jucarii - pipi-caca sunt lucruri firesti si ca orice lucru firesc trebuie sa vina intai de la sine...

 

Baietelul nostru are 2 ani si 4 luni si desi e obisnuit cu olita ca obiect din baie, nu da nici un semn ca ar vrea sa stea mai mult de 10 secunde pe ea, asa ca il lasam, il imbiem, ii aratam prin exemplu unde se duc mama-tata-sora cand vor sa-si faca ''treburile'', dar il lasam pana una alta sa se decida singurel.

 

Verisoara mea a folosit pampersi pana la 4 ani, si atat cat au rezistat parintii presiunii de ''asa trebuie'', au mers cu valul. Mai apoi, a trecut direct la olita, pentru ca a vrut sa fie domnisoara mare, si asta fara nici un incident seara, sau ''accidente'' peste zi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Baiatul meu are 3 ani si 3 luni. Face pipi la olita ziua dar noaptea cere pampers. Vreo saptamana nu a mai vrut ca mereu ii spun dimineata...hai sa dam chilotii jos ca faci bubite la fund. 

Asa ca intro zi nu a mai vrut pampers ca face bubite la fund [:)] ...dar nu se poate trezi noaptea desi l-am trezit eu vreo saptamana, cand nu il trezesc face pe el.

Asa ca a cerut iar pampers noaptea... nu-i bai.

La kk mereu noi eram asa de fericiti cand facea... vai ce kk mare....ca si acum vine fugind ca el a facut un kk mare  [:)]

Problema e ca noi l-am invatat sa-l spalam dupa ce face kk... si ma tot gandesc ce face la gradinita. Ca din toamna mergem la gradi.  Am incercat sa-i arat cum e cu hartia igenica dar nu ii place si nici nu prea poate. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu inteleg de ce zambeste marius asa condescendent si crede ca "singura problema e de ordin psihologic si e la parinti"- da, probabil la ei e problema ca nu sunt tortionari sa lase copilul urland si plangand ca vrea scutec, n-au destul "sange-n vine" sa-l lase sa se constipe macar vreo saptamana ca tin ei sa-l "invete" ce si cum...

Parerea mea: e plin si forumul si realitatea de povesti cu mame mandre ca au "antrenat" copilul de la 6-9 luni, ca au fost consecvente, ca e greu dar merita, ca deja la un an copilul facea pipi la olitza cand si cand, la 18 aproape mereu, la 2 ani deja faceau si caca la olita si la 3 ani au scapat de scutecul de noapte! Daaa, a fost greu, a necesitat rutina, pus copilul pe olita dupa fiecare masa, trezit copilul de 3-4 ori pe noapte pentru a-l pune pe olita, dat cu mopu' prin toata casa dupa copil lasat fara scutec care normal ca n-avea control, in ciuda dresajului precoce...Dar a meritaaaat!

Ei, iaca, a mea n-a vrut sa-si scoata bucutzele din scutec pana la 3 ani si 2 luni. Mare branza, ce sa zic, si parintii cu antrenamentul inca mai cheltuiau cu scutece, mai rar, e drept. Dar a invatat care-i treaba cu WC-ul de pe o zi pe alta, a sarit peste olita, n-a produs veci nimic acolo. Era asa ciudat sa ma gandesc ca in saptamana anterioara avusese scutec si parea ca n-ar renunta la el pentru nimic in lume iar in saptamana in curs cerea pishu, fugea spre WC strigand "capaaaa pishuuuu". In 2 saptamani n-a mai vrut scutec noaptea, eu ii puneam din intertie si neincredere. Dar dupa ce n-a mai vrut nu doar ca nu facea pe ea dar nici nu se trezea sa mearga la WC, pur si simplu nu facea de seara pana dimineata. Caca a mai vrut sa faca in scutec vreo 2 chiar 3 saptamani, a fost o fixatie psihologica, am lasat-o si apoi a reusit sa treaca bariera psihologica.

O fetita a unor amici la 1 an si vreo 4 luni cerea pishu la olitza. Dar la 4 ani jumate inca avea scutec noaptea, mama incerca periodic s-o lase fara dar intr-una uda patul. Pur si simplu nu era pregatita! Asa ca nu inteleg zambetele de "las' ca stiu eu". 

Ela, a mea nu face caca la gradi, si-a format un program ca face doar dupa ora 16, cred ca nu i-ar fi confortabil acolo, seamana cu mine, caca doar acasa:)))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Io am fost mai precoce decat voi toate...de fapt nici nu am mai auzit asa ceva pana la mama mea  [:)]  care mi-a spus cu mandrie ca la 4 luni cum schitam ceva...hop si ea cu olita. 

E si f mandra de chestia asta...bine, eu ma gandesc cu ciuda in capul meu ca poate si de asta coloana mea e asa stramba...poate da...poate nu...

Ufff Ilinca, am niste emotii cu gradinita asta... parca il trimit in armata nu alta  [:-)))]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alex, pe la 2 ani jumate s-a speriat de zgomotul apei trase la WC. Urla de numa'. Iar cu olita n-a fost prieten niciodata. Nu l-am fortat deloc, l-am lasat in pampers. Cind a implinit 3 ani, fiind vara, l-am lasat cu fundul gol. In 3 saptamini am scapat de pampersi si de zi si de noapte. In general nu se scula noaptea, nu avea nevoie sa mearga la WC. Sau daca chiar avea, se scula si mergea singurel. Eu nu i-am stricat somnul, si nici pe-al meu, ca sa-l faca sa mearga la buda fara s-o ceara.

 

Cu Julia a fost alta poveste. De la 2 ani si 2 luni, ziua, nu mai avea pampers. Noaptea, insa, a avut pina pe la 4 ani jumate. Pe mine nu m-a deranjat...si ce daca facea pipi noaptea in scutec?! I l-am tinut pina cind am constatat, mai multe dimineti la rind, ca era uscat scutecul. Si, in acelasi timp, am incurajat-o sa mearga la toaleta cum se scoala din pat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

 l-am tinut pina cind am constatat, mai multe dimineti la rind, ca era uscat scutecul. Si, in acelasi timp, am incurajat-o sa mearga la toaleta cum se scoala din pat.

 

Foarte buna ideea. Am aplicato si noi in dimineata asta. A acceptat ca si cum ar fi fost ceva normal.

  [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi avem 4 ani si jumatate si ne confruntam iar cu problema din iarna - facutul de kk pe ea, oriunde ii vine. Nu am reusit sa depistam sursa problemei, am trecut de la toleranta la nervi si iar la toleranta, macar am convins-o sa spuna ca face/a facut, desi nu spune mereu. Nicicum nu a fost bine, cand am lasat-o moale cu orice observatie, am calcat intr-un kk mic pe hol, cand am inceput cu gura pe copil, se tinea pana se constipa rau de tot, de facea cu plans cumplit. Face si la olita, si inca muuullt. Dar, daca suntem pe afara si ii vine (de obicei, la vreun loc de joaca sau in vreun magazin), ii da drumul. In iarna a fost chiar mai rau. 

 

Asa ca m-am gandit sa am niste scutece in casa, ceva subtire, care sa nu ii faca fundul mare, sa se simta rusinata in fatza copiilor. Dar nu stiu cum mai sunt scutecele acum, daca ma puteti indruma...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...